W Sejmie podsumowano 10-lecie funkcjonowania Rad Seniorów

Fot. lubuskie.pl
W Warszawie odbyło się Zgromadzenie Ogólne Rad Seniorów oraz Konferencja z okazji 10-lecia Rad Seniorów w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

w Sali Kolumnowej Sejmu RP rozmawiano o sile, potencjale, potrzebach i problemach seniorów. O lubuskich działania na rzecz osób starszych mówiła lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. – W regionie lubuskim seniorzy często mi powtarzają: szkoda czasu, żeby tracić czas. My nie tracimy tego czasu, robimy wszystko naraz i jednocześnie, jak najlepiej potrafimy. Nowoczesna polityka senioralna powinna być oparta przede wszystkim na partycypacji, aktywizacji, opiece i bezpieczeństwie. Taki program senioralny Województwo Lubuskie realizuje od wielu lat. Priorytetem regionu jest ochrona zdrowia i jakość życia. Do seniorów kierujemy Pikniki Zdrowia, które odbywają się w każdym powiecie. Staramy się być blisko ludzi. Na piknikach to przede wszystkim seniorzy korzystają z badań – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuska marszałek podkreślała, że dzięki funduszom europejskim region może finansować programy profilaktyczne, np. “Zdrowe Płuca Lubuszan” i programy dotyczące walki z rakiem.

Patronką honorową wydarzenia była wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, a organizatorkami Barbara Szafraniec – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów oraz Małgorzata Żuber-Zielicz z Warszawskiej Rady Seniorów. – Witam organizatorów i wszystkich tych, którzy wykonali ogromną pracę, aby tu dziś przyjechać. Przyjechali tu przedstawiciele Rad Seniorów z całej Polski  i organizacji senioralnych, które skupiają coraz więcej aktywny osób – mówiła wicemarszałek sejmu.

Przypomniała, że 10 lat temu,w październiku 2013 r., na mocy ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono zapis o tworzeniu gminnych rad seniorów. Seniorzy są aktywni i wiedzą najlepiej, że sami zadbają o własne interesy, bo zwracają uwagę na to, co jest im potrzebne. – To prawda, że za chwilę 1/3 naszego społeczeństwa będą stanowić seniorzy. To będzie ogromna i silna grupa z dużym doświadczeniem. Stąd taka popularność w Polsce Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Uważam, że są one naszym świetnym towarem eksportowym, z którego możemy być dumni. Aktywność organizacji senioralnych jest niezwykle ważna. To wielki głos, wielkie poczucie odpowiedzialności, za to co dzieje się w naszym kraju. To bardzo ważne, żebyśmy przypomnieli sobie, że jeżeli chcemy tworzyć dobre prawo, to prawo ma służyć nam wszystkim to ono musi być bardzo dobrze skonsultowane. Należy rozmawiać, słuchać, nie może być prawo narzucane. Dlatego tak ważna jest rola Rad Seniorów, od najniższego do najwyższego szczebla w samorządzie, żeby być ciałem doradczym, inspirującym, które pokaże, jakie problemy w jakim tempie należy rozwiązywać – mówiła wicemarszałek Sejmu. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content