Samorządowe wsparcie dla strażaków ochotników (WIDEO)

Fot. LCI
-Jesteśmy Państwa partnerami i będziemy wspierać Wasze działania – mówił Marcin Jabłoński w środę 26 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie. Członek zarządu województwa lubuskiego podpisał umowy z gminami, które otrzymają dofinansowanie na zadania własne z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Samorządowe dotacje dla lokalnych OSP otrzymały gminy z terenu północy województwa lubuskiego.

Umowy podpisali przedstawiciele Lubiszyna, Strzelec Kraj., Sulęcina, Starego Kurowa, Ośna Lub., Rzepina, Kłodawy i Skwierzyny.

Sukcesywne wsparcie


-Druhowie z OSP ratują zdrowie i życie mieszkańców. Staramy się dofinansowywać sukcesywnie jednostki OSP w regionie. Dzięki środkom europejskim przeznaczyliśmy miliony na zakup kilkudziesięciu pojazdów pożarniczych. Dzisiaj dzięki podpisanym umowom modernizujemy remizy, wyposażamy jednostki w potrzebny sprzęt, czy ubiory. W każdym roku budżetowym są środki na ten cel, co roku więcej umów. W kontekście tej tragedii, która miała miejsce w podzielonorógskim Przylepie widać, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie druhów z OSP do różnego rodzaju zdarzeń. Mamy wrażenie, że ze strony rządowej w tym przypadku doszło do zaniedbań. Mam nadzieję, że to kompleksowe podejście z naszej strony pozwoli wpłynąć na budowanie pozytywnej relacji samorządu województwa lubuskiego z OSP – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.


-OSP jest zawsze pierwsza na miejscu każdego zdarzenia, to jest ich służba i są to społecznicy. Angażują swój czas, by pomagać innymi, nie dostając za to wynagrodzenia. Tych zdarzeń jest cała gama i to nie tylko pożary, to wypadki i zdarzenia losowe. Na strażakach zawsze można polegać, więc zawsze warto im pomóc – podkreślała obecna na uroczystości posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska. – Funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych jest szalenie ważne nie tylko w kontekście bezpieczeństwa mieszkańców, oni budują lokalną społeczność, aktywizują mieszkańców i ich integrują. Strażacy przedkładają swój prywatny czas nad dobro ogółu nie dostając za to wynagrodzenia, to jest niezwykle szlachetne – mówił poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki.

Remonty, ubrania, sprzęt


Gmina Kłodawa zakupi ubrania bojowe dla strażaków biorących udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wsparcie otrzymają OSP Santocko, Różanki, Łośno, Kłodawa, Rybakowo. – OSP to bezpieczeństwo mieszkańców gminy, powiatu i regionu. W gminie działa pięć jednostek, trzy zrzeszone w krajowym systemie RG. W każdym roku przeszkalamy i zakupujemy sprzęt, to jednak ciągle mało. Cieszy nas dofinansowanie z budżetu samorządu województwa lubuskiego. Każda z jednostek otrzyma wsparcie w postaci zakupu ubrań dostosowanych do różnego rodzaju zagrożeń – podkreśla Anna Mołodciak, wójt Kłodawy.


Gmina Lubiszyn zakupi automatyczny defibrylator wykorzystywany w ratownictwie przedmedycznym. Wsparcie otrzymały także OSP w Lubnie oraz OSP w Stawie.


Gmina Strzelce Krajeńskie przebuduje za te środki remizę OSP Ogardy. – Nie było do tej pory programu skierowanego typowo na poprawę infrastruktury remiz strażackich. Drugi raz z rzędu urząd marszałkowski wyszedł na przeciw temu zapotrzebowaniu. Drugi raz otrzymujemy środki na ten cel. W ubiegłym roku wyremontowaliśmy remizę w Buszowie. Tym razem środki trafią na remizę w Ogardach, poprawimy jej stan i komfort pracy strażaków ochotników – mówi Mateusz Feder, burmistrz Strzelec Krajeńskich.
Gmina Sulęcin zakupi aparaty ochrony dróg oddechowych, mundury koszarowe, indywidualne wyposażenie bojowe strażaków oraz piły szablaste. Wsparcie otrzymały OSP w Trzebowie, OSP w Trzemesznie Lubuskim oraz w Miechowie.


Gmina Stare Kurowo wykona prace remontowe w budynku OSP Błotnica.


Gmina Bledzew wykona remont OSP w Bledzewie. Z kolei OSP Templewo, OSP Popowo, OSP Goruńsko, OSP Osiecko doczekają się nowych elementów ochrony indywidulanej. OSP Nowa Wieś i OSP Chycina zakupi nowy sprzęt do gaszenia pożarów. OSP Sokola Dąbrowa doczeka się remontu remizy. Gmina Ośno Lubuskie zakup agregat prądotwórczy z przyczepką samochodową oraz masztem oświetleniowym. Wsparcie otrzyma OSP w Ośnie Lubuskim.


Gmina Rzepin wymieni bramę garażową w remizie OSP Lubiechni Wielkiej, wykona dobudówkę w OSP w Rzepinie.


Gmina Pszczew wyremontuje remizę OSP w Zielomyślu.


Gmina Skwierzyna zakupi sprzęt biurowy, wyposażenie i wykona modernizację OSP Trzebiszewo. – Bardzo ważne pieniądze, bo środków na bezpieczeństwo mieszkańców zawsze brakuje. Mamy coraz to nowe zagrożenia. Mamy 3 jednostki OSP, 3 w krajowym systemie. Żyjemy na granicy Puszczy Noteckiej, przy trasie S3. Nasze jednostki bardzo często wyjeżdżają do akcji. Jednostka w Trzebiszewie ma drugie miejsce w województwie pod względem liczby wyjazdów do zdarzeń. To świadczy o ilości zagrożeń. To dobry dla naszego samorządu, te pieniądze bardzo się przydadzą – mówi Lesław Hołownia, burmistrz Skwierzyny.
Gmina Górzyca wymieni oświetlenie w OSP w Górzycy.


W uroczystości wziął udział także dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Kotylak oraz Hubert Harasimowicz, były Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content