Oni najlepiej wykorzystali miliony z UE. Finał konkursu „Fundusze Europejskie Warte Zachodu” (WIDEO)

Fot. Łukasz Wawer
Prawie 1400 podpisanych umów, ale tylko ośmiu zwycięzców. W Zielonej Górze konkursem podsumowano ostatnią perspektywę finansową Unii Europejskiej. Przez siedem lat do firm, organizacji i samorządów trafiły ponad 4 mld zł! Najlepsze projekty wskazał konkurs „Fundusze Europejskie Warte Zachodu”. Gala finałowa odbyła się w Zielonej Górze.

Konkurs odbył się w dwóch etapach. Najpierw wyłoniono najlepsze inwestycje z poszczególnych powiatów, a następnie na gali finałowej wskazano wojewódzkich laureatów w każdej z kategorii. Szukano m.in. najbardziej innowacyjnych pomysłów oraz tych promujących ekologię. Swoją nagrodę przyznali też internauci, a statuetkę specjalną wręczył poseł Waldemar Sługocki.

– Świętujemy wspólnie z tymi, którzy zrozumieli ideę UE oraz nauczyli się sięgać po środki unijne. Wszystko po to, aby takich projektów było więcej. Chcemy, żeby kolejni beneficjenci brali przykład z tych dobrych praktyk, zmieniając swoje małe ojczyzny – mówił o konkursie członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.

Firma International Chemical Company wygrała w kategorii “Inteligentny region” Fot. Łukasz Wawer

To właśnie urząd marszałkowski odpowiadał za organizację konkursu, w którym jedną z nagród zdobyła firma International Chemical Company. Przedsiębiorstwo zwyciężyło w kategorii „Inteligentny region” dzięki budowie za ponad 8 mln zł Centrum Badania Biowęgla. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która pracuje nad tzw. węglem aktywnym. Wykorzystuje się go w 55 gałęziach gospodarki.

– Jestem ogromny zaskoczony, bo wiem, że w województwie jest dużo firm realizujących innowacyjne projekty. Doceniono ostatnie 8 lat naszej pracy. To był duży wysiłek, bo nie postawiliśmy na już istniejące rozwiązania, ale stworzyliśmy coś absolutnie swojego, co naprawdę ma zrewolucjonizować uprawę żywności  – cieszy się z nagrody Adam Kamiński, prezes International Chemical Company.

Nie zabrakło nagród dla projektów o historycznym znaczeniu. Laureatem w kategorii „Projekty wojewódzkie” okazał się most w Milsku, za którego budowę odpowiadał Zarząd Dróg Wojewódzkich. Koszt wyniósł ponad 83 mln zł. Udało go zrealizować pomimo trwającej pandemii, a następnie wojny zza naszą wschodnią granicą.

Nagrodę internautów otrzymał projekt “Kożuchów dzieciom 5 – dzieci przyszłości”, realizowany w Przedszkolu Miejskim nr 1 w Kożuchowie Fot. Łukasz Wawer

– To był nasz największy i najtrudniejszy projekt w historii ZDW. Jestem podbudowany nagrodą, bo to ogromne wyróżnienie. Dziękuję za wysoką ocenę kapitule konkursowej – zapewnia Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Gmina Łęknica, Miasto Gorzów Wielkopolski, Regionalne Centrum Animacji Kultury,  Przedszkole Miejskie nr 1 w Kożuchowie oraz Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno – Kardiologiczny w Torzymiu

Miejsce Polski jest w UE

Gala konkursu „Fundusze Europejskie warte zachodu” pozwoliła nie tylko nagrodzić najciekawsze projekty współfinansowane z UE. Była to również okazja do przypomnienia, jak duże piętno na województwie lubuskim odcisnęła przynależność Polski do wspólnoty. Od 2004 r. nasz kraj otrzymał z UE ponad 600 mld złotych netto.

– Unia Europejska pomaga państwom członkowskim słabiej rozwiniętym w tym Polsce. Widzimy, jak dzięki środkom unijnym modernizujemy kraj i region. Politycy PiS nie lubią UE, bo ona stoi na straży praworządności, konstytucji państw narodowych. PiS chciałoby łamać konstytucję, bo chcieliby robić to, co im się podoba – podkreśla Waldemar Sługocki, poseł Platformy Obywatelskiej.

Gmina Łęknica wygrała w kategorii “Zielony Region” Fot. Łukasz Wawer

Podobnego zdania jest Marcin Jabłoński. – Nie mogę nadziwić się, że pojawiają się głosy wskazujące na UE jako zagrożenie. Dla nas jest to nie tylko rzeczywista szansa, ale także pomoc, z której od lat korzystamy. Trzeba mieć w sobie dużo złej woli, aby szukać słabych punktów w tym, co się wiąże z członkostwem w tej nowoczesnej, cywilizowanej rodzinie państw europejskich   – uważa samorządowiec.

Przed nami nowa perspektywa UE. W ciągu najbliższych lat do Lubuskiego trafi 915 mln euro.

Zapraszamy do relacji wideo:

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

  • Kategoria: Inteligentny region

Projekt: Utworzenie Centrum Badania Biowęgla

Zwycięzca: International Chemical Company SA

  • Kategoria: Zdrowy region

Projekt: Wdrożenie zintegrowanego systemu brachyterapii HDR do kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

Zwycięzca: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o.

  • Kategoria: Zielony Region

Projekt: Rewitalizacja budynku przemysłowego znajdującego się przy ul. Tadeusza Kościuszki w Łęknicy w celu dostosowania go do pełnienia nowej funkcji Centrum Kulturalno-Edukacyjnego Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa

Zwycięzca: Gmina Łęknica

  • Kategoria: Społeczny region

Projekt: Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp. w ramach Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu    

Zwycięzca: Miasto Gorzów Wielkopolski

  • Kategoria: Atrakcyjny region

Projekt: Rozbudowa i nadbudowa budynku Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze wraz z restauracją zabytkowego parku

Zwycięzca: Regionalne Centrum Animacji Kultury

  • Kategoria: Projekty wojewódzkie

Projekt: Budowa mostu przez rzekę Odrę wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 – etap II

Zwycięzca: Zarząd Dróg Wojewódzkich

  • Kategoria: Nagroda internautów

Projekt: Kożuchów dzieciom 5 – dzieci przyszłości      

Zwycięzca: Gmina Kożuchów/Przedszkole Miejskie nr 1

  • Kategoria specjalna: Nagroda specjalna posła Waldemara Sługockiego

Projekt: Zdrowe Płuca Lubuszan

Zwycięzca: Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno – Kardiologiczny w Torzymiu

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content