Wyrywkowe kontrole piwnic po tragedii w Poznaniu

Pożar kamienicy w Poznani
Pożar kamienicy w Poznaniu / Fot. MSWiA
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek ogłosił wyrywkowe kontrole piwnic na terenie całego kraju. To działania prewencyjne mające na celu zapobieżenie tragediom takim jak ta, która miała miejsce na poznańskich Jeżycach.

Przypomnijmy, że w pożarze kamienicy w Poznaniu podczas akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków. Jak zaznaczył w swoim oświadczeni wiceminister Mroczej, interwencję utrudniał brak szczegółowych informacji na temat zawartości piwnic ogarniętej ogniem kamienicy, a co za tym idzie, potencjalnych zagrożeń, z którymi musieli mierzyć się strażacy.

Oficjalną przyczynę pożaru ustalą służby, jednak według informacji mieszkańców, w piwnicy spalonego budynku znajdował się punkt sprzedaży i regeneracji baterii i akumulatorów. Te miały wchodzić w niekontrolowane reakcje, co ostatecznie doprowadziło do pojawienia się ognia.

Kontrole będą realizowane w sposób losowy, we współpracy z zarządcami budynków, władzami samorządowymi oraz strażnikami miejskimi. Z jednej strony ich celem jest wyeliminowanie podobnych zagrożeń, z drugiej edukowanie mieszkańców. Państwowa Straż Pożarna apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

W apelu PSP czytamy m.in.:

Apelujemy po raz kolejny o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych i przypominamy, że zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.:

– gazy palne (takie jak np.: propan-butan, acetylen, gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji),
– ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia), 
– materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy),
– inne materiały, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content