Plan ratowania Odry w toku

„Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju - Wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu. Lokalna polityka adaptacyjna a ochrona ekosystemu rzeki Odry”
Autor: Paweł Wańczko/Lubuskie.pl
— Będziemy starali się jak najszybciej wdrożyć rozwiązania, tak, żebyśmy na zawsze systemowo oczyścili rzekę Odrę — deklaruje wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Podczas spotkania w Zielonej Górze rozmawiała z samorządowcami i organizacjami społecznymi o programach ekologicznych.


Przypomnijmy: dwa lata temu z Odry wyłowiono ponad 100 ton martwych ryb. Do katastrofy doszło, jak wskazali badacze, przez wieloletnie zaniedbania. Zasolone wody poprzemysłowe bezpośrednio doprowadziły do rozwoju złotej algi – toksycznej dla rzeki.

Ministra podkreśliła: musimy to zmienić.
— Pracujemy nad rozwiązaniami systemowymi i one w tym roku powstaną, łącznie z kosztorysem i harmonogramem i będziemy dążyć do ich jak najszybszego wdrażania.

Ministerstwo Środowiska i Klimatu uruchomiło wzdłuż Odry system monitorowania stanu wód. Dziś mamy 30 punktów, stale kontrolujących m.in. zasolenie, temperaturę i pH rzeki.

— Poprawiamy komunikację. Te dane są dostępne na bieżąco 24 godziny, 7 dni w tygodniu na naszej stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakładce Odra. Tam możecie zawsze sprawdzić najnowsze dane monitoringu — zapewniała.

— Bardzo cieszymy się, że państwo podejmujecie te tematy — mówił marszałek Marcin Jabłoński. — Mam nadzieję, że uczestnictwo wielu osób, które tą problematyką się zajmują, ułatwią państwu znalezienie rozwiązań i wprowadzenie ich szybko w życie. A zapewniam, że Urząd Marszałkowski, samorząd województwa jest żywotnie tym wszystkim zainteresowany i będziemy wspierać wszystkimi siłami i środkami, jakie mamy do dyspozycji.

— Dzisiaj strona społeczna zwraca uwagę na to, że musimy natychmiast oddziaływać na rzekę Odrę, żeby nie dopuszczać też do tego, żeby ona z kolei oddziaływała na mieszkańców, którzy mieszkają nad rzeką Odrą — zgodnie z innymi uczestnikami konferencji wypowiedział się wojewoda lubuski Marek Cebula.

W kwestii działań natychmiastowych, „tu i teraz”, podejmowanych przez (nowy) rząd ministra wspomniała eksperyment badawczy na rzece Kłodnicy.

— Jego wyniki są do tej pory bardzo obiecujące. Udaje nam się obniżyć te poziomy algi o ponad 95% — zapewniała.

Dodatkowo, podczas konferencji Mirosław Glaz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, zapowiedział wdrożenie w 2025 roku programu „Lubuska Czysta Woda”. Przeznaczą na poprawę dopływów Odry 10 mln zł. Pieniądze trafią do gmin.

Natomiast ministra Urszula Zielińska zapowiedziała, że takie spotkania z organizacjami pozarządowymi, ze społeczeństwem obywatelskim będą kontynuowane.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content