120 lat szpitala w Międzyrzeczu Obrzycach. Trudna przeszłość i szanse rozwoju (ZDJĘCIA)

Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu Obrzycach obchodzi 120-lecie istnienia. Z tej okazji 12 września odbyły się uroczyste jubileuszowe obchody, połączone z wykładami specjalistów. Przeszłość szpitala to czarne karty historii, których nie da się wymazać. Obecnie lecznica wciąż się rozwija, szczególnie kontekście rozwoju psychiatrii dzieci i młodzieży i to na tę dziedzinę stawia obecnie najbardziej.

Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu od wielu lat coraz bardziej się zmienia. – Szpital kwitnie, poszerza swoją działalność, także na gruncie psychiatrii dziecięcej. W tej chwili ta dziedzina dopiero zaczyna być doceniana i postrzegana jej waga. Jest coraz więcej dzieci potrzebujących pomocy w tym zakresie. My też postanowiliśmy wykorzystać ten czas dla rozwoju naszej placówki – mówi Ewa Lewicka – Michalewska, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu (Obrzycach).


Dr Błażej Antosz zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu podkreśla, że w ostatnich latach w placówce zmienia się bardzo dużo. – Mamy coraz szerszą ofertę leczenia dzieci i młodzieży, bardzo dobrze rozwijającą się poradnie i zespół leczenia środowiskowego. Centrum Zdrowia Psychicznego obejmuje trzy powiaty w centrum naszego województwa. Zapewnia opiekę dla ponad 100 tysięcy dorosłych mieszkańców województwa lubuskiego – podkreśla dr Antosz i dodaje, że plany rozwojowe szpitala dotyczą tego, by zwiększać ofertę dla dorosłych, dzieci i młodzieży, otwierać nowe oddziały i pozyskiwać pracowników.

Jubileusz i wykład

Uroczystość obchodów 120-lecia szpitala była połączona z konferencją popularnonaukową „Nowoczesne metody leczenia schizofrenii i depresji lekoopornej w realiach Szpitala i Centrum Zdrowia Psychicznego”. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Synowiec.


– Jest to okazja jubileuszowa i naukowa. W trakcie dzisiejszych uroczystości chcemy uczcić i podziękować wieloletnim pracownikom, bo to oni tworzą ten szpital. Pacjenci są najważniejsi, ale bez zaangażowania pracowników ten proces lecznicy by się nie udał – podkreśla dyrektor Ewa Lewicka–Michalewska.
Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Synowiec pogratulowali dyrekcji szpitala okrągłego jubileuszu i dziękowali za pracę na rzecz jej rozwoju, składając także życzenia wszystkim pracownikom placówki. Wicemarszałek przekazał na ręce dyrektor placówki pamiątkową tablicę.


– Psychiatria w ostatnich latach była bardzo niedocenioną dziedziną w Polsce. Od lat niedoinwestowana, od lat zapomniana, lekceważona – mówił wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski. – Z tego powodu od wielu ludzi cierpi i nie radzi sobie ze sobą. Dzięki nowych środkom finansowym w polityce rządu w zakresie wspierania psychiatrii, nie tylko dziecięcej, jest szansa na zmianę tej tendencji i postawy. To daje możliwość ratowania ludziom zdrowia i życia. Za tym idą środki na inwestycje, także na ten szpital. Kiedyż lekceważono te choroby, ludzi izolowano i zamykano. Dzisiaj metody naukowe zmieniły ta postawę. Za tym muszą iść środki, nie tylko na dokształcanie, ale na zmiany infrastrukturalne. Cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj w Obrzycach przekazać te informacje – dodał wicemarszałek.


– Środki, które przekazywano do tej pory na psychiatrię, nie były wystarczające – mówiła podczas uroczystości Anna Synowiec. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego zwróciła uwagę, że ta dziedzina była wcześniej na samym końcu potrzeb. W ostatnich latach jesteśmy coraz bardziej otwarcie na człowieka i jego problemy. Przełamanie tego tabu, jest niezwykle istotne. W XXI wieku musimy przestać wstydzić się mówić o potrzebach psychicznych – mówiła.


120 lat szpitala w Obrzycach pokazuje rozwój psychiatrii od jej zarania od XIX wieku – podkreśla konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dziecięcej dr n. med. Przemysław Zakowicz.

– Biorąc pod uwagę psychiatrię dzieci i młodzieży, patrząc na kształt naszego województwa, na rozkład miast, warto jest inwestować w opiekę bilateralną, dwóch ośrodków, na północy i na południu. Żebyśmy mieli skoordynowaną opiekę, pokrywającą swoim zasięgiem cały region. Tak się właśnie dzieje.


Tego typu inwestycje są teraz możliwe dzięki rządowemu wsparciu. – Z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia skorzysta zarówno szpital w Obrzycach jak i placówka w Zaborze. Chodzi o budowę, modernizację i przebudowę oddziałów. Kadrowo wygląda to nieźle. W jesiennym naborze mamy 9 miejsc szkoleniowych, czyli będziemy mieć 9-ciu nowych specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży w naszym województwie. To znaczą poprawi dostępność do lekarzy specjalistów i jakość świadczeń.

W Międzyrzeczu Obrzycach, na terenie marszałkowskiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych jest obecnie modernizowana wieża ciśnień, która po ukończeniu prac będzie pełnić swoją pierwotną rolę, przebudowana zostanie też sieć wodociągowa oraz wyremontowana będzie stacja uzdatniania wody. Całość będzie kosztuje 8,5 mln zł, a prace mają się zakończyć na początku 2025 r.

Czarna karta historii

Szpital funkcjonuje od 120 lat. Niestety na przestrzeni tak długiej historii zdarzyła się także ciemna karta. – W czasach wojny w tym szpitalu przeprowadzana była akcja eutanazji. W akcji T 4 z rąk medycznych oprawców zginęło ponad 10 tysięcy ludzi, praktycznie z całej Europy. Mamy poświęconą tej zbrodni pamiątkową wystawę – mówi Ewa Lewica – Michalewska, dyrektor Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych w Międzyrzeczu. Dyrekcja dodaje, że nie zapomina o trudnej, ale jednak historii tego miejsca, tworząc miejsce pamięci o tych wydarzeniach.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content