Służby wojewody monitorują stan rzek w naszym regionie [AKTUALIZACJA]

IMGW mapy
Dane z IMGW dotyczące opadów deszczu i możliwych podtopień.
W związku z sytuacją na Dolnym Śląsku wojewoda lubuski prowadzi bieżący monitoring sytuacji dotyczący prognozowanej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej. Lubuscy strażacy są zaangażowani w zabezpieczanie terenów zagrożonych powodzią w województwie dolnośląskim.

Wojewoda lubuski prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Zarządami Gospodarki Wodnej, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego w zakresie zagrożenia powodziowego i jego likwidacji. Na bieżąco monitoruje sytuację meteorologiczno-hydrologiczną na terenie województwa lubuskiego.

Aktualnie brak zagrożenia powodziowego dla województwa lubuskiego.

W dniu 14 września 2024 r. brak obowiązujących ostrzeżeń meteorologicznych na terenie woj. lubuskiego; na Warcie dominują spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej. Na dopływach Warty w obszarach występujących opadów atmosferycznych wystąpiły wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich. Na Odrze środkowej stany wody ulegają wahaniom i wzrostom w strefie wody średniej i niskiej;
na wodowskazach województwa lubuskiego:

  • stanu ostrzegawczego – nie odnotowano,
  • stanu alarmowego – nie odnotowano.

Lubuscy strażacy walczą z powodzią na Dolnym Śląsku. – Przełamując zmęczenie pomagamy mieszkańcom – piszą na swoim facebookowym profilu. Strażacy z lubuskiego, w tym także z Gorzowa, działają w miejscowościach Stronie Śląskie i Lądek Zdrój.

Budują zapory z worków nad wylewającymi rzekami, zabezpieczają posesje i tereny miejskie przed zalaniem, pomagają mieszkańcom w ewakuacji mienia. – Sytuacja jest bardzo trudna – informują.

Stronie Śląskie i Lądek Zdrój to miejscowości, przez które przepływa rzeka Biała Lądecka, a przez Stornie dodatkowo Morawka. W obu miastach przeprowadzono ewakuację ludności; rzeki wystąpiły tam z koryt, a woda zalała zabudowania. Do tych miejscowości właściwie nie można dojechać; dostać się tam mogą jedynie służby ratunkowe.

– Sytuacja w wielu miejscach objętych powodzią jest dramatyczna – informują służby. Na Dolnym Śląsku najtrudniej jest w miejscowościach Kotliny Kłodzkiej, gdzie do tej pory ewakuowano 1,6 tys. osób. Jest pierwsza ofiara śmiertelna powodzi.

Aktualizacja 15.09.2024., godz. 16:30

Sytuacja hydrologiczna w województwie lubuskim – stan na 15.09.2024 r.

W Lubuskiem stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech miejscach, na dwóch rzekach:

– Na Bobrze – w Żaganiu oraz Szprotawie. W Szprotawie obecnie stan wody to 222 cm – stan ostrzegawczy to 200 cm a, do stanu alarmowego brakuje 28 cm. W Żaganiu jest podobnie – stan wody jest między stanem ostrzegawczym a alarmowym.

– Na Kwisie przekroczony jest stan ostrzegawczy – na stacji w m. Łozy woda utrzymuje się między stanem ostrzegawczym a alarmowym.

Według prognoz IMGW w Żaganiu i Szprotawie – rzeka Bóbr oraz w Przewozie – rzeka Nysa Łużycka mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content