Profi(RAK)tyka! Nie zrób błędu! Badaj się

Urząd marszałkowski województwa lubuskiego realizuje programy mające na celu profilaktykę i wczesną diagnostykę chorób. Lubuszanie mogą skorzystać m. in. z badań wykrywających nowotwory jelita grubego.

W ubiegłym roku w ramach programu wykrywającego nowotwory jelita grubego wykonano 208 badań, u 111 pacjentów wykryto polipy, rozpoznano 3 przypadki nowotworów oraz 19 stanów przednowotworowych.

Nie wstydź się, badaj się

Bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego realizowane są w ramach projektu „Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim”.

Realizator: Województwo Lubuskie – Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.

Z bezpłatnego badania w ramach tego projektu mogą skorzystać mieszkańcy wymienionych powiatów, a także osoby, które na terenie tych powiatów pracują lub się uczą. Do badania uprawnione są :

 • osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
 • osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
 • osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
 • osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP.

Na badanie można umówić się za pośrednictwem lekarza rodzinnego lub bezpośrednio w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.

Miejsce i termin realizacji badań:

 • rejestracja – tel. 68 329 66 18
 • realizacja badań – Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze sp. z o.o. ul. Zyty 26
 • Pracownia Endoskopii (Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej) – budynek C (główny budynek szpitala), piętro 1

Jak się przygotować do badania?

 • pięć dni przed badaniem należy wyeliminować z diety owoce pestkowe i ziarna
 • dzień przed badaniem można zjeść jedynie lekkie śniadanie. Po nim, aż do badania, przyjmuje się jedynie lekkie, klarowne płyny (sok, kawa, herbata, bulion)
 • w dniu poprzedzającym badanie należy rozpocząć przyjmowanie preparatu oczyszczającego zgodnie z instrukcją dołączoną do leku (preparat otrzymasz po zakwalifikowaniu na badanie)
 • podczas przygotowywania się do badania można dodatkowo pić wodę lub herbatę
 • osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza.
 • W ramach projektu finansowane są także płyn znieczulający, ocena histopatologiczna, oraz zwrot kosztów za dojazd na badania dla pacjentów spoza Zielonej Góry.

Wartość projektu wynosi 3 393 205,64 zł , w tym dofinansowanie EFS: 3 223 545,35 zł.

Co to jest rak jelita grubego?

Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm rozrostu komórek w obrębie jelita grubego, tworząc polipowaty twór, lub rozprzestrzenia się na zewnątrz w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak może tworzyć przerzuty do innych narządów. 

Kto choruje?

Pod względem zapadalności stanowi drugi co do częstości nowotwór złośliwy, a większość zachorowań na raka jelita grubego występuje po 60. roku życia.

Zachodzące w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku zmiany nawyków żywieniowych spowodowały stałe zwiększanie się liczby zachorowań na raka jelita grubego. Do głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego należą: nieprawidłowa dieta zbyt bogata w czerwone mięso (szczególnie smażone i grillowane) oraz zbyt uboga w świeże warzywa, owoce i błonnik, nadwaga i otyłość, niska aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca, czynniki genetyczne.

Pamiętaj!

Rak jelita grubego to jeden z bardziej przebiegłych nowotworów – rośnie nie dając żadnych objawów w pierwszych latach swojego rozwoju. Regularne badania kolonoskopowe pozwalają na szybkie usunięcie polipów i stanów przedrakowych zanim ulegną zezłośliwieniu lub zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium rozwoju, gdy istnieją bardzo duże szanse na jego wyleczenie.

Wykrycie raka we wczesnym stadium choroby nie jest rezygnacją z dalszego życia. Medycyna dysponuje coraz lepszymi metodami leczenia, które w istotny sposób wydłużają życie i jego komfort. Poddanie się wszystkim dostępnym terapiom daje szanse na pełne wyleczenie. Choroba nowotworowa jest coraz częściej chorobą przewlekłą jak np. cukrzyca. Warto zgłosić się na badanie jak najszybciej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content