Urząd marszałkowski województwa lubuskiego realizuje programy mające na celu profilaktykę i wczesną diagnostykę chorób. Lubuszanie mogą skorzystać m. in. z badań wykrywających nowotwory jelita grubego.
W ubiegłym roku w ramach programu wykrywającego nowotwory jelita grubego wykonano 208 badań, u 111 pacjentów wykryto polipy, rozpoznano 3 przypadki nowotworów oraz 19 stanów przednowotworowych.
Nie wstydź się, badaj się
Bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wykrywania nowotworów jelita grubego realizowane są w ramach projektu „Kolonoskopia dla osób pracujących, uczących się lub mieszkających w powiatach województwa lubuskiego: krośnieńskim, nowosolskim, zielonogórskim, żagańskim, żarskim”.
Realizator: Województwo Lubuskie – Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.
Z bezpłatnego badania w ramach tego projektu mogą skorzystać mieszkańcy wymienionych powiatów, a także osoby, które na terenie tych powiatów pracują lub się uczą. Do badania uprawnione są :
- osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.
- osoby w wieku 40-49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego.
- osoby w wieku 25-49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. W ramach Programu Badań Przesiewowych można wykonać tylko pierwsze badanie.
- osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej – FAP.
Na badanie można umówić się za pośrednictwem lekarza rodzinnego lub bezpośrednio w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.
Miejsce i termin realizacji badań:
- rejestracja – tel. 68 329 66 18
- realizacja badań – Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze sp. z o.o. ul. Zyty 26
- Pracownia Endoskopii (Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej) – budynek C (główny budynek szpitala), piętro 1
Jak się przygotować do badania?
- pięć dni przed badaniem należy wyeliminować z diety owoce pestkowe i ziarna
- dzień przed badaniem można zjeść jedynie lekkie śniadanie. Po nim, aż do badania, przyjmuje się jedynie lekkie, klarowne płyny (sok, kawa, herbata, bulion)
- w dniu poprzedzającym badanie należy rozpocząć przyjmowanie preparatu oczyszczającego zgodnie z instrukcją dołączoną do leku (preparat otrzymasz po zakwalifikowaniu na badanie)
- podczas przygotowywania się do badania można dodatkowo pić wodę lub herbatę
- osoby regularnie zażywające leki przyjmują je zgodnie z zaleceniem lekarza.
- W ramach projektu finansowane są także płyn znieczulający, ocena histopatologiczna, oraz zwrot kosztów za dojazd na badania dla pacjentów spoza Zielonej Góry.
Wartość projektu wynosi 3 393 205,64 zł , w tym dofinansowanie EFS: 3 223 545,35 zł.
Co to jest rak jelita grubego?
Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm rozrostu komórek w obrębie jelita grubego, tworząc polipowaty twór, lub rozprzestrzenia się na zewnątrz w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych rak może tworzyć przerzuty do innych narządów.
Kto choruje?
Pod względem zapadalności stanowi drugi co do częstości nowotwór złośliwy, a większość zachorowań na raka jelita grubego występuje po 60. roku życia.
Zachodzące w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku zmiany nawyków żywieniowych spowodowały stałe zwiększanie się liczby zachorowań na raka jelita grubego. Do głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego należą: nieprawidłowa dieta zbyt bogata w czerwone mięso (szczególnie smażone i grillowane) oraz zbyt uboga w świeże warzywa, owoce i błonnik, nadwaga i otyłość, niska aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, cukrzyca, czynniki genetyczne.
Pamiętaj!
Rak jelita grubego to jeden z bardziej przebiegłych nowotworów – rośnie nie dając żadnych objawów w pierwszych latach swojego rozwoju. Regularne badania kolonoskopowe pozwalają na szybkie usunięcie polipów i stanów przedrakowych zanim ulegną zezłośliwieniu lub zdiagnozowanie raka we wczesnym stadium rozwoju, gdy istnieją bardzo duże szanse na jego wyleczenie.
Wykrycie raka we wczesnym stadium choroby nie jest rezygnacją z dalszego życia. Medycyna dysponuje coraz lepszymi metodami leczenia, które w istotny sposób wydłużają życie i jego komfort. Poddanie się wszystkim dostępnym terapiom daje szanse na pełne wyleczenie. Choroba nowotworowa jest coraz częściej chorobą przewlekłą jak np. cukrzyca. Warto zgłosić się na badanie jak najszybciej.