Pandemia nie odpuszcza. Certyfikaty covidowe z krótszym terminem ważności.

Wzór paszportu covidowego
Od 1 lutego 2022 certyfikaty covidowe z krótszym terminem ważności.
Od dziś (1 lutego br.) ważność unijnych certyfikatów covid została skrócona do 270 dni. Dotyczy to zarówno certyfikatów wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym oraz po dawkach przypominających i dodatkowych. Wcześniej „paszport covidowy” ważny był 360 dni.

Zmiany zostały wprowadzone zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem Ministerstwa Zdrowia. Nowe wytyczne przygotowano na podstawie stanowiska Rady Medycznej. Przypomnijmy, certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, wprowadzono w krajach unijnych z początkiem lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w krajach Unii Europejskiej podczas pandemii. Zaświadczenie wydawane jest w wersji papierowej (po wykonaniu iniekcji w punkcie szczepień) lub można pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta. Można też je mieć dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.

Sytuacja epidemiczna w Lubuskiem – 1.02.2022

Dziś w Lubuskiem odnotowano 836 nowych zakażeń, ale sytuacja w szpitalach covidowych nadal nie wygląda najgorzej. Na  931 dostępnych łózek covidowych w regionie zajętych jest obecnie 394. Wsparcia respiratorem wymaga 13 pacjentów (77 – ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19 w Lubuskiem).

W Szpitalu w Gorzowie przebywa aktualnie 93 pacjentów covidowych (wczoraj było ich 118). Natomiast do Szpitala Tymczasowego Zielonej Górze przyjęto ostatniej doby 21 nowych zakażonych. Na oddziale obserwacyjnym przebywa teraz 56 osób, w tym 10 dzieci. Jedna osoba jest na intensywnej terapii. Dodatkowo 33 chorych  na Covid-19 leży w Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych zielonogórskiej placówki.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content