Moja pierwsza w życiu mammografia

Symbol różowej wstążki
W zapobieganiu chorobom nowotworowym ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych.
Zaproszenie przyszło sms-em. Dwa razy. Z odpowiedzią zwlekałam, bo słyszałam, że badanie bardzo boli. Miałam jednak w pamięci, że to najwyższy czas zmierzyć się z „maszyną” zadającą kobietom „potworne cierpienie”. Co prawda chwilowe, ale jednak. Strach znów miał wielkie oczy. Bolało co najwyżej tak, jakby ktoś ścisnął trochę mocniej przedramię. Ale to ból zwykły, do wytrzymania. Nic strasznego. Miłe zaskoczenie.

Pesel przypomniał, że „weszłam do systemu”. Mam więc prawo do darmowej mammografii. Skorzystałam z usług NSZOZ „Diagnostyk”, między innymi, a może właśnie dlatego, że najpierw otrzymałam sms-owe zaproszenia, a kilka dni później miły głos w telefonie przekonał mnie, że nie warto zwlekać. – Tak naprawdę panie nie powinny czekać na specjalne zaproszenia, na przypominające sms-y. Jeśli jesteś z rocznika 1972, nie ważne czy ze stycznia czy grudnia, to czas się przebadać – zdecydowanym tonem zachęca do mammografii Jadwiga Skiruk z Zakładu „Diagnostyk” w Zielonej Górze. Rozmawiałam z nią tuż po wykonanym u mnie badaniu. – Proszę też zaznaczyć, że badanie może boleć, ale nie tak jak jest to przekazywane w opowieściach o obitych i posiniaczonych piersiach! Zresztą sama pani się o tym przekonała – prosi o nagłośnienie bezpłatnych badań mammograficznych pani Jadwiga.

Tak też więc czynię. I tak się składa, że właśnie obchodzimy Dzień Walki z Rakiem. – Warto dziś przypomnieć, że w zapobieganiu chorobom nowotworowym ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych, a rak piersi niestety nadal zbiera śmiertelne żniwo wśród kobiet – każdego roku zachęca do bezpłatnej mammografii marszałek Elżbieta Anna Polak, szczególnie te świeżo upieczone „pięćdziesiątki”.

Program profilaktyki raka piersi kierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ciągu ostatnich 2 lat. Bezpłatna mammografia finansowana przez NFZ jest jednym z badań, które pomagają szybko i bez kolejki wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi. Na specjalne zaproszenie nie trzeba czekać. Można samemu zgłosić się na badanie.  

W województwie lubuskim badania stacjonarnie wykonują obecnie cztery podmioty. Ale są też tzw. białe plamy, gdzie zgłaszalność na badania jest bardzo niska. Tam starają się dotrzeć mobilne pracownie.  

Gdzie wykonać mammografię w województwie lubuskim?

Cały czas (stacjonarnie) badania wykonują:

  1. NZOZ Panoramix, Gorzow Wlkp. ul. Piłsudskiego 47, tel. 95 781 47 00, 729 42 80
  2. New Medical Sp. z o.o., Gorzów Wlkp. ul. Chemiczna 12, tel. 95 735 74 00, 531 357 400
  3. NSZOZ „Diagnostyk” Leszek Szyiński, Wojciech Kwiecień , Zielona Góra, ul. Wazów 42, tel. 68 452 77 94; ul. Wandy 27, tel. 68 452 78 07
  4. 105 Kresowy Szpital Wojskowy, Żary, ul. Domańskiego 2, tel. 68 470 79 01

W woj. lubuskim badania mammograficzne w mobilnych pracowniach mammograficznych w ramach umowy z LOW NFZ na realizację programu profilaktyki raka piersi wykonują:

  1. Mammo-Med, Gdańsk, ul.  Schuberta 104, tel. (58) 325 76 05, koordynator – tel. (58) 325 76 25
  2. NS ZOZ Diagnostyk, Zielona Góra, ul.  Wazów 42, tel. (68), 41 41 411, koordynator – tel. (68) 452 77 19 
  3. LUX MED. Diagnostyka, Gdynia, ul. Nocznickiego 8/a, tel. (58) 666 24 55
  4. LARGO, Sp. z o.o., Grodzisk Wielkopolski., ul. Kąkolewska 13c,  koordynator – tel. 504 063 754

Samorządy, które chcą zaprosić do siebie mammobus, proszone są o kontakt z koordynatorami. https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/491/94/Program_profilaktyki_raka_piersi/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content