Nie tylko gospodarka. Ludzie kultury warci złotych dukatów

Piątek (4 lutego) był wyjątkowym dniem dla kultury i nauki w naszym regionie, gdyż w zielonogóskiej Palmiarnii nagrodzono laureatów Nagród Kulturalnych Marszałka Województwa oraz Złotych Dukatów, a także wręczono stypendia naukowe, twórcze i artystyczne.

Ze względu na epidemię w tym roku Nagrody Kulturalne Marszałka przyznano za dwa ostatnie laty. Zwyczajowo już jednak doceniono osoby mające wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury.

Problem urodzaju

– W województwie lubuskim mamy wielu artystów. Konkurencja była spora, bo pojawiły się bardzo ciekawe nazwiska i było trochę problemów z wyborem, ale ostatecznie jury udało się to zrobić. – tłumaczy Iwona Peryt-Gierasimczuk, kierownik wydziału kultury UMWL.

W sumie nagrody kulturalne powędrowały do 6 osób. Nagrodę 10 tys. zł otrzymali: Zbigniew Czarnuch, Jan Tomaszewicz, Eugeniusz Kurzawa, Andrzej Draguła, Krzysztof Fedorowicz i Zespół Raz Dwa Trzy.  – Ja przez pół wieku byłem związany z regionem. To, że mając 92 lata doczekuje się takiego aktu uznania jest optymistyczne. Warto łączyć swoje “ja” z “my” dla wspólnego dobra – tłumaczy Zbigniew Czarnuch, pedagog, historyk i regionalista.

Warci dukatów

W Palmiarni przyznano także Złote Dukaty za wspieranie i promowanie życia kulturalnego regionu. Choć to wyróżnienia honorowe są nie mniej prestiżowe niż wspomniane już nagrody kulturalne. Dzięki statuetkom można podziękować wyjątkowym osobom nie zawsze pracującym w świetle reflektorów, bez których jednak trudno byłoby wyobrazić sobie kulturę w województwie lubuskim.

– To miłe oczywiście dostać taką nagrodę. Podanie ręki, dobre słowo oraz takie wyróżnienie dla społeczników ma duże znaczenie. Nie wiem, czy ten dukat da się przetopić, ale podobno tak – żartował Ryszard Błażyński, znany w regionie lubuskim działacz społeczny.

Ostatecznie Złote Dukaty przyozdobią pokoje 6 osób lub instytucji. Na tej liście znajdują się oprócz Ryszarda Błażyńskiego także: Andrzej Chmielewski, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze, Honorata Górna, Grzegorz Biszczanik i Barbara Boroń.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content