Nowy szpital dla Zielonej Góry przy Trasie Północnej? Był taki pomysł

Nowy szpital miał powstać przy trasie północnej. Googlemaps
Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego zareagował na wypowiedź radnej Zielonej Góry Bożeny Ronowicz, dotyczącej pomysłu budowy nowego szpitala przy Trasie Północnej w Zielonej Górze. Delikatnie mówiąc, było niezupełnie tak…

Bożena Ronowicz (Prawo i Sprawiedliwość), radna Zielonej Góry, stwierdziła na antenie Radia Zachód, że „nie przystano na propozycję posła Jerzego Materny oraz prezydenta Janusza Kubickiego, który wskazywał nieruchomość pod budowę nowego szpitala (…)”. W związku z wypowiedzią Pani radnej dotyczącej pomysłu budowy nowego szpitala przy Trasie Północnej w Zielonej Górze, pragnę przypomnieć, że:

Pomysł budowy nowego szpitala w Zielonej Górze, w zupełnie innej lokalizacji, pojawił się w przestrzeni publicznej na początku 2018 r., kiedy był już ogłoszony przetarg na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka na terenie obecnego szpitala. O tej lokalizacji przesądzały m.in. już wtedy zrealizowane inwestycje: budowa zakładu patomorfologii, Ośrodka Nauk Podstawowych Medycznych, zakładu radioterapii, dziekanatu Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ i lądowiska dla śmigłowców na potrzeby Centrum Urazowego. Plany budowy CZMiD sięgają 2008 r. Inwestycja była planowana przez wiele lat, wymagała opinii Wojewody, wpisania do tzw. Map Potrzeb Zdrowotnych, zatwierdzenia przez Komitet Sterujący przy Ministrze Zdrowia (opinia Ministerstwa Zdrowia była negatywna, ale Marszałek Elżbiecie Annie Polak udało się przekonać członków Komitetu Sterującego do budowy Centrum – w głosowaniu projekt przeszedł dzięki poparciu innych samorządowców). W końcu umowa na realizację tej inwestycji została podpisana między szpitalem a marszałkiem w grudniu 2016 r. Przypominam również, że nie można było zrealizować budowy nowego szpitala przy Trasie Północnej, ponieważ Komisja Europejska i Minister Zdrowia nie wyrazili zgody na budowę nowych obiektów w ochronie zdrowia. Była możliwa tylko rozbudowa, do której doszło na terenie szpitala. CZMiD jest gotowe, ale nie może działać ze względu na uruchomienie w nim Szpitala Tymczasowego.

Mimo tych wszystkich faktów, marszałek Elżbieta Anna Polak, chciała wysłuchać argumentów posła Jerzego Materny (wtedy wiceministra w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) i poznać gwarancje finansowania budowy szpitala przy Trasie Północnej. Jednak podczas spotkania w Warszawie nie doszło do rozmowy z Ministrem Zdrowia. Skończyło się na kurtuazyjnej wizycie.

Dodatkowo, w związku z pojawiającymi się w mediach wypowiedziami – w kontekście przeniesienia zielonogórskiego Medyka do Sulechowa – że budynek na potrzeby szpitalnej administracji mógłby powstać z pieniędzy unijnych, przypominam, że zarząd szpitala podjął taką próbę. Obiekty administracyjne były planowane nad budowanym obecnie oddziałem intensywnej terapii. Jednak w procesie inwestycyjnym okazało się, że ten wydatek okazałby się niekwalifikowalnym i szpital – nie chcąc utracić środków funduszowych – utworzy tam okulistykę. Mówił o tym prezes Szpitala Uniwersyteckiego Marek Działoszyński podczas konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w dniu 25 stycznia.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content