Ten program zmienia lubuską wieś nie do poznania

Konferencja prasowa odbywała się w dużej mierze zdalnie. Lubuskie.pl
Od lat cieszy się dużą popularnością, teraz przyszła pora na jego kolejną edycję. Rusza nabór w konkursie Lubuska Odnowa Wsi. O wysokości dotacji i warunkach uzyskania dofinansowania mówił podczas konferencji prasowej wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Rusza IV edycja konkursu Lubuska Odnowa Wsi. Wnioski można składać od dziś (07.02) do końca lutego. O dofinansowanie, którego maksymalna kwota wynosi 10 tys. zł, mogą się ubiegać stowarzyszenia, fundacje, zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe czy też OSP.

Zachować dziedzictwo

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślał, że bardzo ważne jest zachowanie dziedzictwa krajobrazowego i kulturowego na lubuskiej wsi, a Lubuska Odnowa Wsi to jeden z elementów wspierania tego dziedzictwa. – Zachęcamy wszystkich do składania wniosków, tych którzy już korzystali ze wsparcia jak i nowe podmioty. To bardzo ważne dla organizacji, które działają i skupione są na obszarach wiejskich. Środki w wysokości 10 tys. zł bardzo się tym organizacjom przydają. Oprócz tych pieniędzy, które pozyskują u siebie – lokalnie, mogą ubiegać się o środki w urzędzie marszałkowskim – mówił wicemarszałek.

Do tej pory, w ramach konkursu, do kilkuset organizacji powędrowało już 3,5 mln zł, dzięki czemu zrealizowano wiele ciekawych projektów. – Chciałbym zachęcić do składnia wniosków. To jest nasze sztampowe działanie skierowane do organizacji pozarządowych na obszarach wiejskich. Dla nas priorytetem jest ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym – mówił Arkadiusz Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Fot. lubuskie.pl
Widać w każdej gminie

Zbigniew Kołodziej, Radny Województwa Lubuskiego wyraził zadowolenie z faktu, że program jest kontynuowany i że po raz kolejny na ten cel w budżecie województwa zostały zabezpieczone środki. Przypomniał, że w ubiegłych latach było bardzo duże zainteresowanie inicjatywą, złożono trzy razy więcej wniosków niż zabezpieczonych środków, co świadczy o celowości konkursu. – Efekty realizacji są już widoczne. Na terenie naszego województwa, prawie w każdej gminie, stowarzyszenia otrzymały wsparcie na zadania, które przygotowały do realizacji – mówił radny.

Na koniec podziękował dyrektorowi oraz pracownikom departamentów za skuteczne i sprawne wdrażanie programu.  

Marek Halasz, zastępca wójta Gminy Zwierzyn: – To bardzo ważne, że ten program funkcjonuje w naszym województwie, jest on bardzo potrzebny. Zagościł już na stałe w regionie, to już czwarta edycja. Nasze stowarzyszenia co roku pytają, kiedy rusza nabór do Lubuskiej Odnowy Wsi. W gminie Zwierzyn takich projektów zrealizowano już kilka, m.in. przez OSP, kluby sportowe. Potrzeb jest mnóstwo, a ten zastrzyk gotówki, jaki daje Lubuska Odnowa Wsi, jest bardzo potrzebny. Nasze organizacje dzięki temu rozwijają się dużo lepiej – dodał na koniec zastępca wójta.   

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content