Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze otwarte

– Cieszę się bardzo, bo ukończono w województwie kolejną inwestycję dla kultury i możemy dziś otworzyć Centrum Kreatywnej Kultury – mówił podczas otwarcia instytucji wicemarszałek Łukasz Porycki.

W czwartek, 24 lutego 2022 r. goście pojawili się w progach Centrum Kreatywnej Kultury – nowego obiektu Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza 11 w Zielonej Górze. Wstęgę uroczyście przecięli dyrektor RCAK Izabela-Kumor Pilarczyk i wicemarszałek Łukasz Porycki.

 – Zarząd Województwa Lubuskiego kilka lat temu podjął bardzo ważną decyzję. Wykorzystując środki z Regionalnego Programu Operacyjnego postanowił zmodernizować kilka instytucji kultury, dla których jest organizatorem, przeznaczając na ten cel ponad 80 mln złotych – przypomniał Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki. – Cieszę się bardzo, że możemy dziś otworzyć Centrum Kreatywnej Kultury. Ale nie zapominajmy, że ten projekt to nie tylko ten budynek, ale też rewitalizacja willi i pięknego parku, który już jest wykorzystywany na ślubne sesje fotograficzne.

Wicemarszałek  gratulując dyrektor RCAK Izabeli Kumor-Pilarczyk, ale też jej poprzednikowi Tomaszowi Siemińskiemu, przywołał też nieżyjącego już dyrektora Gerarda Nowaka. – Oni odważyli się marzyć i z sukcesem udało się zrealizować ten pomysł, aby Regionalne Centrum Animacji Kultury było centrum rozwoju kultury w województwie lubuskim – podkreślał  i dodał, że w Centrum Kreatywnej Kultury wreszcie swoją wymarzoną siedzibę ma Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, działający już blisko 70 lat.

– Jesteśmy świadomi, że nowe przestrzenie zobowiązują do nowych wyzwań i działań – mówiła dyrektor RCAK Izabeli Kumor-Pilarczyk.

 Następnie scenę wzięli we władanie laureaci Finałów Wojewódzkich Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2021: Lubuskiego Festiwalu Piosenki – Agata Śpiewak z Centrum Kultury w Trzcielu i Zespół „Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Lubuskiej  Gali Tanecznej – Teatr Ruchu Pracowni Artystycznej „Kulturka” ze Świebodzina. Na rockową nutę zagrał zielonogórski zespół Meteroids.

A potem był już ogień! Z przytupem – jak kapela kazała – zatańczył rozśpiewany Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Centrum Kultury Kreatywnej powstało w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość zadania to 23,3 mln zł, dofinansowanie – 18,6 mln zł.

Projekt zakładał rozbudowę Regionalnego Centrum Animacji Kultury o nowy obiekt, w którym powstały interaktywne i innowacyjne przestrzenie:

– sala wielofunkcyjna – widowiskowa na ok.  130 osób wyposażona w ściankę akustyczną  umożliwiającą podział pomieszczenia na dwa mniejsze

– hole wystawowe

– 3 sale interaktywne z możliwością połączenia z przestrzenią holu

– sale trenerskie

– pracownia poligrafii – sala starego i nowego druku

– sala design project

– kawiarnia

-sala taneczna z zespołem szatniowym i garderoby

– toalety, magazyny

– pokoje instruktorów

Druga część projektu obejmowała rewitalizację parku willi wraz z zagospodarowaniem terenu – odrestaurowanie nieistniejących obecnie alejek i szlaków oraz stworzeniu ścieżki edukacyjnej wraz z edukacyjnymi multimedialnymi tablicami w przestrzeni parku.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content