Centrum Kreatywnej Kultury w Zielonej Górze otwarte

– Cieszę się bardzo, bo ukończono w województwie kolejną inwestycję dla kultury i możemy dziś otworzyć Centrum Kreatywnej Kultury – mówił podczas otwarcia instytucji wicemarszałek Łukasz Porycki.

W czwartek, 24 lutego 2022 r. goście pojawili się w progach Centrum Kreatywnej Kultury – nowego obiektu Regionalnego Centrum Animacji Kultury przy ul. Sienkiewicza 11 w Zielonej Górze. Wstęgę uroczyście przecięli dyrektor RCAK Izabela-Kumor Pilarczyk i wicemarszałek Łukasz Porycki.

 – Zarząd Województwa Lubuskiego kilka lat temu podjął bardzo ważną decyzję. Wykorzystując środki z Regionalnego Programu Operacyjnego postanowił zmodernizować kilka instytucji kultury, dla których jest organizatorem, przeznaczając na ten cel ponad 80 mln złotych – przypomniał Wicemarszałek Województwa Lubuskiego Łukasz Porycki. – Cieszę się bardzo, że możemy dziś otworzyć Centrum Kreatywnej Kultury. Ale nie zapominajmy, że ten projekt to nie tylko ten budynek, ale też rewitalizacja willi i pięknego parku, który już jest wykorzystywany na ślubne sesje fotograficzne.

Wicemarszałek  gratulując dyrektor RCAK Izabeli Kumor-Pilarczyk, ale też jej poprzednikowi Tomaszowi Siemińskiemu, przywołał też nieżyjącego już dyrektora Gerarda Nowaka. – Oni odważyli się marzyć i z sukcesem udało się zrealizować ten pomysł, aby Regionalne Centrum Animacji Kultury było centrum rozwoju kultury w województwie lubuskim – podkreślał  i dodał, że w Centrum Kreatywnej Kultury wreszcie swoją wymarzoną siedzibę ma Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, działający już blisko 70 lat.

– Jesteśmy świadomi, że nowe przestrzenie zobowiązują do nowych wyzwań i działań – mówiła dyrektor RCAK Izabeli Kumor-Pilarczyk.

 Następnie scenę wzięli we władanie laureaci Finałów Wojewódzkich Programu Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2021: Lubuskiego Festiwalu Piosenki – Agata Śpiewak z Centrum Kultury w Trzcielu i Zespół „Rytmos” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Lubuskiej  Gali Tanecznej – Teatr Ruchu Pracowni Artystycznej „Kulturka” ze Świebodzina. Na rockową nutę zagrał zielonogórski zespół Meteroids.

A potem był już ogień! Z przytupem – jak kapela kazała – zatańczył rozśpiewany Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Centrum Kultury Kreatywnej powstało w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość zadania to 23,3 mln zł, dofinansowanie – 18,6 mln zł.

Projekt zakładał rozbudowę Regionalnego Centrum Animacji Kultury o nowy obiekt, w którym powstały interaktywne i innowacyjne przestrzenie:

– sala wielofunkcyjna – widowiskowa na ok.  130 osób wyposażona w ściankę akustyczną  umożliwiającą podział pomieszczenia na dwa mniejsze

– hole wystawowe

– 3 sale interaktywne z możliwością połączenia z przestrzenią holu

– sale trenerskie

– pracownia poligrafii – sala starego i nowego druku

– sala design project

– kawiarnia

-sala taneczna z zespołem szatniowym i garderoby

– toalety, magazyny

– pokoje instruktorów

Druga część projektu obejmowała rewitalizację parku willi wraz z zagospodarowaniem terenu – odrestaurowanie nieistniejących obecnie alejek i szlaków oraz stworzeniu ścieżki edukacyjnej wraz z edukacyjnymi multimedialnymi tablicami w przestrzeni parku.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

KS Dozamet uzbroił się na wiosnę (FOTO)

Lider zielonogórskiej okręgówki, nowosolski KS Dozamet, postanowił wejść w piłkarską wiosnę mocnym uderzeniem. Nie było to jednak wydarzenie boiskowe – na konferencji prasowej zaprezentowano bowiem

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content