Oświadczenie Zarządu Województwa Lubuskiego ws. pomocy Ukrainie

Flagi Polski i Ukrainy, Znak Victorii.
Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydowanie potępia zbrodniczy atak Rosji na niepodległą Ukrainę. Za naszą granicą giną niewinni ludzie, dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc obywatelom Ukrainy.

Od czwartku, w związku z rosyjską agresją, z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego oraz bezpośrednio z członkami Zarządu Województwa Lubuskiego kontaktują się osoby, organizacje, samorządy z pytaniami o ewentualną pomoc. Lubuskie nie zostawi Ukrainy samej.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego powołani zostali koordynatorzy pomocy samorządowej dla Ukrainy. To pracownicy Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej: Adam Kapela i Tomasz Nesterowicz. Do kontaktu uruchomiliśmy specjalny adres e-mail: ukraina@lubuskie.pl, koordynatorzy są także dostępni pod numerem telefonu: +48 451 155 058.

Na stronie lubuskie.pl powstanie serwis specjalny, gdzie będą publikowane wiadomości także w języku ukraińskim. W serwisie uruchomimy Bank Informacji Pomocowej, gdzie instytucje, samorządy i organizacje pozarządowe będą mogły zgłaszać chęć pomocy Ukrainie.

Wystąpiliśmy do naszych partnerów z Brandenburgii i Saksonii z inicjatywą zorganizowania spotkania, podczas którego chcemy skoordynować wspólne działania pomocowe.

Samorząd województwa dysponuje w swoich jednostkach miejscami, gdzie schronienie będą mogli znaleźć uciekający przed wojną obywateli Ukrainy.

Gorzowski szpital organizuje transport najbardziej potrzebnych środków medycznych dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

Przygotowujemy się także do długofalowej pomocy. Z Wojewódzkim Urzędem Pracy i instytucjami otoczenia biznesu będziemy pracować nad planem i możliwościami zatrudnienia uchodźców w naszym regionie.

Militarna agresja na Ukrainę i wojna w Europie, jaką wywołała Rosja to czas próby dla nas wszystkich. Nie możemy milczeć. Musimy się zjednoczyć i działać wspólnie. Apelujemy do wszystkich mieszkańców regionu Lubuskiego: bądźmy solidarni z Ukrainą.

Zarząd Województwa Lubuskiego

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content