Rusza lubuski zespół ds. pomocy uchodźcom. 150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

Marszałek Elżbieta Anna Polak powołała specjalny zespół ds. pomocy uchodźcom. W urzędzie rusza zbiórka. To wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Apelujemy do Lubuszan o pomoc w zbiórce, która rusza od jutra (niedziela, 27 lutego) w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp.

Czego potrzebujemy? Obecnie granicę polsko-ukraińską przekraczają przede wszystkim kobiety z dziećmi, dlatego prosimy o: słoiczki z żywnością dla dzieci, mleko modyfikowane, żywność z długą datą ważności (np. konserwy, żywność w słoikach), pieluchy, środki higieniczne dla dzieci i kobiet, odzież.

W Zielonej Górze czekamy w Sali Kolumnowej (wejście od strony parkingu, który znajduje się przy Sali), w Gorzowie jesteśmy w biurze zamiejscowym przy ul. Mościckiego 6. Dyżury są w godz. 12.00-17.00 (niedziela 27 lutego) oraz w godz. 8.00-18.00 w pozostałe dni.

– Pomoc dla uchodźców jest potrzebna tu i teraz. Musimy działać natychmiast – apeluje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuska marszałek powołała także specjalny zespół, który będzie koordynował m.in. pomoc, transport i opiekę prawną. Z kolei koordynatorem zbiórki i współpracy z organizacjami pozarządowymi jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Czego jeszcze potrzebujemy?

Oto wykaz sprzętu specjalistycznego, który jest potrzebny podmiotom ratującym zdrowie i życie ludzi na Ukrainie:

– środki medyczne i opatrunkowe,

– śpiwory,

– karimaty,

– odzież ochronna dla strażaków,

– cyfrowe wzmacniacze radiowe VHF,

– radiotelefony cyfrowe (stacjonarne, samochodowe, przenośne),

– telefony satelitarne,

– torby medyczne,

– torby Ambu,

– kołnierze ortopedyczne typ SCHANTZA,

– nosze do unieruchamiania medycznego,

– deski medyczne dla poszkodowanych (ratownicze),

– osłony termiczne (kombinezony),

– folie NRC,

– indywidualne stabilizacje medyczne poszkodowanych,

– latarki różnych typów,

– łóżka składane,

– namioty dmuchane,

– nagrzewnice,

– obuwie taktyczne/ochronne,

– środki ochrony osobistej (kombinezony kwasoodporne),

– węże pożarnicze o różnych średnicach,

– beczki ogniowe,

– lornetki z wielokrotnością 30,

– żywność i produkty spożywcze o wydłużonym terminie przydatności (nie jest to priorytet).

Wszystkie dary zawieziemy do województwa podkarpackiego. Na terenie Polski utworzono osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców, a podkarpackie jest województwem wiodącym dla lubuskiego. Marszałek E. Polak jest w stałym kontakcie z marszałkiem podkarpackiego Władysławem Ortylem.

150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku

Na wniosek marszałek Elżbiety Anny Polak zarząd województwa lubuskiego zdecydował o przekazaniu 150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

Pieniądze wesprą akcję pomocową organizowaną przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., który przygotowuje transport środków medycznych dla szpitala w naszym partnerskim regionie. Władze szpitala już zamówiły niezbędne artykuły medyczne dla Iwano-Frankowska za 50 tys. zł. Jednak zorganizowany już transport może pozwolić na przewiezienie niezbędnych środków medycznych nawet za 200 tys. zł. Dlatego Zarząd Województwa Lubuskiego w trybie pilnym podjął decyzję o wsparciu, a dodatkowe 150 tys. zł pozwoli na uzupełnienie zamówienia.

Transport do Iwano-Frankowska może wyjechać we wtorek.

Przypomnijmy, gorzowski szpital zaoferował już pomoc psychologiczną, którą można będzie uzyskać w gorzowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. Pojawiło się też wiele innych pomysłów, wskazówek. Pracujący w szpitalu lekarze zgłosili gotowość wyjazdu na granicę w charakterze wolontariuszy. Zarząd szpitala zaapelował do ukraińskich pracowników o zgłaszanie wszelkich potrzeb. I tych zebrano wiele. Dotyczyły m.in. zapewnienia pomocy materialnej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content