Rusza lubuski zespół ds. pomocy uchodźcom. 150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

Marszałek Elżbieta Anna Polak powołała specjalny zespół ds. pomocy uchodźcom. W urzędzie rusza zbiórka. To wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego. Apelujemy do Lubuszan o pomoc w zbiórce, która rusza od jutra (niedziela, 27 lutego) w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp.

Czego potrzebujemy? Obecnie granicę polsko-ukraińską przekraczają przede wszystkim kobiety z dziećmi, dlatego prosimy o: słoiczki z żywnością dla dzieci, mleko modyfikowane, żywność z długą datą ważności (np. konserwy, żywność w słoikach), pieluchy, środki higieniczne dla dzieci i kobiet, odzież.

W Zielonej Górze czekamy w Sali Kolumnowej (wejście od strony parkingu, który znajduje się przy Sali), w Gorzowie jesteśmy w biurze zamiejscowym przy ul. Mościckiego 6. Dyżury są w godz. 12.00-17.00 (niedziela 27 lutego) oraz w godz. 8.00-18.00 w pozostałe dni.

– Pomoc dla uchodźców jest potrzebna tu i teraz. Musimy działać natychmiast – apeluje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuska marszałek powołała także specjalny zespół, który będzie koordynował m.in. pomoc, transport i opiekę prawną. Z kolei koordynatorem zbiórki i współpracy z organizacjami pozarządowymi jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Czego jeszcze potrzebujemy?

Oto wykaz sprzętu specjalistycznego, który jest potrzebny podmiotom ratującym zdrowie i życie ludzi na Ukrainie:

– środki medyczne i opatrunkowe,

– śpiwory,

– karimaty,

– odzież ochronna dla strażaków,

– cyfrowe wzmacniacze radiowe VHF,

– radiotelefony cyfrowe (stacjonarne, samochodowe, przenośne),

– telefony satelitarne,

– torby medyczne,

– torby Ambu,

– kołnierze ortopedyczne typ SCHANTZA,

– nosze do unieruchamiania medycznego,

– deski medyczne dla poszkodowanych (ratownicze),

– osłony termiczne (kombinezony),

– folie NRC,

– indywidualne stabilizacje medyczne poszkodowanych,

– latarki różnych typów,

– łóżka składane,

– namioty dmuchane,

– nagrzewnice,

– obuwie taktyczne/ochronne,

– środki ochrony osobistej (kombinezony kwasoodporne),

– węże pożarnicze o różnych średnicach,

– beczki ogniowe,

– lornetki z wielokrotnością 30,

– żywność i produkty spożywcze o wydłużonym terminie przydatności (nie jest to priorytet).

Wszystkie dary zawieziemy do województwa podkarpackiego. Na terenie Polski utworzono osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców, a podkarpackie jest województwem wiodącym dla lubuskiego. Marszałek E. Polak jest w stałym kontakcie z marszałkiem podkarpackiego Władysławem Ortylem.

150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku

Na wniosek marszałek Elżbiety Anny Polak zarząd województwa lubuskiego zdecydował o przekazaniu 150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

Pieniądze wesprą akcję pomocową organizowaną przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., który przygotowuje transport środków medycznych dla szpitala w naszym partnerskim regionie. Władze szpitala już zamówiły niezbędne artykuły medyczne dla Iwano-Frankowska za 50 tys. zł. Jednak zorganizowany już transport może pozwolić na przewiezienie niezbędnych środków medycznych nawet za 200 tys. zł. Dlatego Zarząd Województwa Lubuskiego w trybie pilnym podjął decyzję o wsparciu, a dodatkowe 150 tys. zł pozwoli na uzupełnienie zamówienia.

Transport do Iwano-Frankowska może wyjechać we wtorek.

Przypomnijmy, gorzowski szpital zaoferował już pomoc psychologiczną, którą można będzie uzyskać w gorzowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. Pojawiło się też wiele innych pomysłów, wskazówek. Pracujący w szpitalu lekarze zgłosili gotowość wyjazdu na granicę w charakterze wolontariuszy. Zarząd szpitala zaapelował do ukraińskich pracowników o zgłaszanie wszelkich potrzeb. I tych zebrano wiele. Dotyczyły m.in. zapewnienia pomocy materialnej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content