Lubuszanie ruszyli z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

Para staruszków przyniosła całą paletę słoiczków z zupkami i deserkami dla niemowlaków. Małżeństwo z Iłowy zadzwoniło, że może przyjąć do siebie kilka osób szukających schronienia, podobnie jedna z mieszkanek Zielonej Góry. Starszy pan właśnie wyciąga z samochodu wielkie torby z kołdrami. Urzędnicy przenoszą je na wyznaczone miejsce, gdzie leżą poduszki, karimaty i śpiwory. Obok stoją pudła z posegregowanym obuwiem. Niedaleko leżą zabawki.

Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze znów w trybie pilnym zamieniła się w magazyn. Całkiem niedawno salę wypełniały materiały potrzebne do walki z pandemią koronawirusa. Dziś sala posiedzeń sejmiku województwa zapełnia się darami dla uchodźców z Ukrainy. Zbiórka to wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego.

Front cywilny

W Sali Kolumnowej cały dzień dyżurują m. in. urzędnicy marszałkowscy. Przyjmują dary, segregują przyniesione rzeczy: osobno chemia, środki higieniczne, obuwie, żywność… Ale sami też przynoszą niezbędne rzeczy. To taki front cywilów. Emocji nie brakuje. – Ludzie dzwonią, podają numery kontaktowe i zapewniają, że oprócz przekazanych darów mają ręce do pomocy, których mogą użyć w każdej chwili. Czekają tylko na sygnał – mówią pracownicy urzędu. Do Sali Kolumnowej wchodzi pani Izyda z Zielonej Góry. – Przyniosłam orsalit. Myślę, że tam na granicy, elektrolity bardzo się przydadzą. Kobiety i dzieci, po długiej podróży i w stresie mogą być wyczerpane i odwodnione – tłumaczy swój pomysł. – Lubię pomagać i cieszę się, że mam okazję wspomóc potrzebujących, choć sama walczę z nowotworem – przyznaje. Wzrusza też inny obraz. Obok kartonów leży wydzielona „paczka”. To dedykowana przesyłka, do konkretnej osoby, i widać, że nie trafi do uchodźców, ale na front: kilka solidnych par męskich butów, militarna kurtka, śpiwór, karimata, niezbędnik wojskowy…

Zbiórki w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

W Zielonej Górze zbiórka zorganizowana jest w Sali Kolumnowej (wejście od strony parkingu, który znajduje się przy Sali), w Gorzowie – w biurze zamiejscowym przy ul. Mościckiego 6. Dyżury są w godz. 8.00-18.00. Lista produktów i środków najbardziej potrzebna obecnie to: słoiczki z żywnością dla dzieci, mleko modyfikowane, owoce lub warzywa w tubkach, żywność z długą datą ważności (np. konserwy, żywność w słoikach), pieluchy, środki higieniczne dla dzieci i kobiet (np. chusteczki higieniczne nawilżane, podpaski, wkładki, waciki, żele do odkażania i mycia rąk), środki do pielęgnacji dla niemowląt (kremy, maści, gaziki), termosy, koce, karimaty, ręczniki i śpiwory.

Wszystkie dary zawiezione zostaną do województwa podkarpackiego. Na terenie Polski utworzono osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców, a podkarpackie jest województwem wiodącym dla lubuskiego. Marszałek E. Polak jest w stałym kontakcie z marszałkiem podkarpackiego Władysławem Ortylem.

Zbiórka darów w Sali Kolumnowej Urzędu marszałkowskiego. Dyżury trwają w godz. 8.00-18.00.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content