Centrum Zdrowia Matki i Dziecka mogłoby ruszyć już w maju. Czy tak się stanie? (WIDEO)

Dwaj mężczyźni siedzą przy stole
Mateusz Oleksiejuk – przedstawiciel firmy LCL Spedition i Marek Działoszyński – prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze
– Przede wszystkim chodzi nam o odblokowanie szpitala tymczasowego i uruchomienie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – podkreśla Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Lecznica podpisała w piątek umowę z firmą LCL Spedytion.

– Budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka rozpoczęliśmy w 2018 roku. Od grudnia 2020 roku w budynku funkcjonuje szpital tymczasowy – przypomniał prezes Działoszyński na piątkowej (4 marca) konferencji prasowej. Zaznaczył, że na wyposażenie centrum lecznica otrzymała dwie dotacje: 30 mln zł od samorządu województwa lubuskiego i ponad 20 mln zł z Unii Europejskiej.

Szpital podpisuje umowę z LCL Spedition

Mnóstwo sprzętu zostało już zakupione. Jest tego tyle, że szefostwo Szpitala Uniwersyteckiego musiało znaleźć firmę zewnętrzną, która udostępniłaby powierzchnie magazynowe. Zrobiła to – bezpłatnie – spółka LCL Spedition, mieszcząca się w Nowym Kisielinie.

– Lubimy pomagać, tym bardziej w takiej sytuacji. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć taką akcję – przyznał Mateusz Oleksiejuk, członek zarządu LCL Spedition. Po dżentelmeńsku odmówił odpowiedzi na pytanie, ile lecznica musiałaby zapłacić za taką usługę… A prezes Działoszyński nie ukrywał, że szpital „nie kalkulował takich kosztów”.

Kiedy ten sprzęt mógłby zacząć służyć pacjentom Centrum Zdrowia Matki i Dziecka? Zgodnie z umową z wojewodą szpital tymczasowy musi funkcjonować do 31 marca. Szefostwo lecznicy zabiega o to, by ten termin nie został przedłużony. – Tym bardziej że od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia zaprzestaje szeregu świadczeń covidowych – wskazuje prezes Działoszyński. Proponuje w inny sposób zabezpieczyć miejsca dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. W jaki?

To zaledwie niewielka część sprzętu zakupiona na potrzeby Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
We wtorek spotkanie z wojewodą

Szpital Uniwersytecki stara się o to, by do 42 łóżek na Klinicznym Oddziale Chorób Zakaźnych dodać kolejne 18. Tam trafiliby pacjenci szpitala tymczasowego (w piątek było ich 47). Ponadto jest w stanie zorganizować pododdział z łóżkami respiratorowymi w ramach Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Prezes Działoszyński przesłał wojewodzie Władysławowi Dajczakowi pismo w tej sprawie. Dołączył stanowiska prof. dr. hab. n. med. Macieja Zabela – prorektora ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego; prof. dr. hab. n. med. Łukasza Dzieciuchowicza – szefa rady klinicystów Szpitala Uniwersyteckiego oraz dr. hab. n. med. Marcina Poloka, prof. UZ – kierownika Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej; dr. hab. n. med. Marcina Zaniewa, prof. UZ – zastępcy kierownika Klinicznego Oddziału Pediatrii i lek. med. Marzeny Michalak-Kloc – kierownika Klinicznego Oddziału Neonatologii.

Na wtorek (8 marca) zaplanowane jest spotkanie z wojewodą Dajczakiem. Jeśli wszystko poszłoby po myśli szefostwa Szpitala Uniwersyteckiego, to kiedy mogłoby zacząć funkcjonować Centrum Zdrowia Matki i Dziecka? – Realnie będziemy potrzebowali co najmniej miesiąc, żeby dosprzętowić centrum – oszacował prezes Działoszyński.

Pismo prof. dr. hab. n. med. Macieja Zabela przesłane wojewodzie Władysławowi Dajczakowi
Budynek Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – kalendarium
 • Wrzesień 2018 – wbicie pierwszej łopaty.
 • Wrzesień 2019 – zawieszenie wiechy.
 • 7 grudnia 2020 – w budynku przyszłego Centrum Zdrowia Matki i Dziecka uruchomiony został szpital tymczasowy.
 • Wiosna 2021 – gdy hospitalizacji wymagało najwięcej pacjentów, w szpitalu tymczasowym było 180 łóżek, w tym 30 na OIOM i 10 pediatrycznych.
 • Obecnie – decyzją wojewody szpital tymczasowy dysponuje 142 łóżkami, w tym 30 na OIOM i 10 pediatrycznymi.
 • 4 marca 2022 – w szpitalu tymczasowym przebywa 47 pacjentów, w tym 2 na łóżkach respiratorowych.

Zarząd szpitala, jego personel, a także zarząd województwa czynią starania o „wyprowadzenie” szpitala tymczasowego z budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka.

Argumenty za „wyprowadzeniem” szpitala tymczasowego z budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
 • Budynek sfinansowany głównie ze środków Unii Europejskiej nie może w nieskończoność służyć covidowym pacjentom.
 • Od 1 kwietnia 2022 leczenie pacjentów covidowych będzie rozliczane w ramach „zwykłych” umów z NFZ, a nie dodatkowego funduszu. Znikają wyższe wyceny, stawki za gotowość, dodatki dla personelu. Utrzymanie budynku szpitala tymczasowego stanie się więc dla szpitala niemożliwe ze względów ekonomicznych.
 • Kadra medyczna szpitala tymczasowego jest na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego.
 • Finalizowane są zakupy sprzętowe i aparatury dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka (gromadzone nie tylko w budynku centrum, ale także w zewnętrznych, prywatnych magazynach).
 • Zakupiona i otrzymana aparatura medyczna (np. z WOŚP) oraz w pełni wyposażony blok operacyjny w budynku nie są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.
 • Najmłodsi pacjenci nadal migrują za leczeniem do innych województw.
 • Szpital pozyskał i zatrudnił wysokiej klasy specjalistów z myślą o pracy w Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. To m.in.: dr hab. n. med. Marcin Zaniew, prof. UZ – pediatra, specjalista nefrologii; dr hab. n. med. Marcin Polok, prof. UZ – specjalista chirurgii i urologii dziecięcej; prof. dr hab. n. med. Ewa Gorczyńska – specjalista onkologii i hematologii dziecięcej.
Planowana struktura Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
 • Oddział Pediatrii Ogólnej z wydzielonymi łóżkami na potrzeby endokrynologii, hematologii i nefrologii dziecięcej, a także wydzielony odcinek izolacyjno-zakaźny (52 łóżka, tym 46 pediatrycznych i 6 izolacyjno-zakaźnych dla dzieci – nie ma takiego w regionie).
 • Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej z łóżkami przeznaczonymi również na potrzeby chirurgii noworodka i traumatologii (30 łóżek).
 • Oddział Onkologii Dziecięcej (12 łóżek) – nie ma takiego w regionie.
 • Oddział Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich (23 łóżka dla matek, 23 łóżeczka dla noworodków, 2 sale do cięć cesarskich).
 • Oddział Neonatologiczny przeznaczony również dla potrzeb patologii noworodka (15 łóżeczek intensywnej terapii noworodka, 12 stanowisk OIOM).
 • Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci (6 łóżek) – nie ma takiego w regionie.

Na terenie szpitala zaplanowano również pracownie diagnostyczne, kompleks poradni, nowoczesny blok operacyjny, izbę przyjęć, części rekreacyjne dla dzieci itd.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content