1,2 mln zł na pielęgniarstwo! To strzał w dziesiątkę.

Podpisanie umowy na pielęgniarstwo.
Taką kwotę przekazała dziś marszałek województwa lubuskiego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Kierunek okazał się strzałem w dziesiątkę. Z każdym naborem komplet chętnych, ba! Jest ich więcej, niż przypuszczaliśmy – cieszy się rektor uczelni, a szpitale w lubuskiem już czekają na absolwentów do pracy. Do uczelni popłynie też kolejne wsparcie – zadeklarowała marszałek.

Tuż przed południem dobre wieści popłynęły do gorzowskiej uczelni. Marszałek województwa Elżbieta Anna Polak wraz z rektorem Akademii im. Jakuba z Paradyża podpisały ważna umowę, zabezpieczającą utrzymanie kierunku pielęgniarstwo.  – Dziś podpisujemy umowę na 800 tys. zł na wsparcie pielęgniarstwa na Akademii im. Jakuba z Paradyża, a we wtorek zarząd województwa z rezerwy dołożył kolejne 400 tys. zł. Te dodatkowe środki to odpowiedź na wniosek pani rektor o wsparcie działań w  zakresie bazy naukowo-badawczej – poinformowała marszałek. – Pamiętam obawy związane z uruchomieniem pielęgniarstwa i sceptyków, którzy mówili, że to nie ma sensu. Teraz widać, jak ważne jest kształcenie kadry do szpitali – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podczas konferencji przypomniała o wsparciu dla wszystkich uczelni wyższych na oblegane kierunki i rozwój. – Mamy aktywnych radnych w Gorzowie, którzy zawsze dbają o Akademię Gorzowską oraz Zamiejscowy Wydział Akademii Wychowania Fizycznego, dlatego podczas zarządów zawsze płyną także dotacje do uczelni na północy.

Konferencja prasowa w AJP w Gorzowie Wlkp.

Rektor uczelni, profesor Elżbieta Skorupska – Raczyńska nie kryje zadowolenia z utworzenia kierunku. Jest bowiem jednym z najbardziej obleganych. – Z każdym rokiem podczas naborów właśnie tam mamy pełne obłożenie. Dwudziestu osobom musieliśmy podziękować z uwagi na brak miejsc. Skuteczność kształcenia jest ogromna. Rezygnują tylko jedna, dwie osoby. Rozwijamy się, stawiamy na dodatkowe kierunki. Uruchamiamy ratownictwo medyczne, w planach jest powołanie kierunku dietetyka kliniczna – mówi rektor uczelni.

Pandemia pokazała potrzeby

Walka z COVID – 19 udowodniła nam, jak ważne są ręce do pracy na oddziałach. Luka pokoleniowa, starzenie się kadry medycznej to problemy znane nie od dziś. Gdy do tego dołożymy kwarantannę pracowników – to już mamy katastrofę. Tak mówiła dyrekcja gorzowskiego szpitala podczas ostatniej fali koronawirusa. Lekiem jest kształcenie następców. Wiek pielęgniarek w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie to 50 lat i więcej. W większości personelu nie ma kto zastąpić. Już teraz studenci kierunku pielęgniarstwo na AJP odbywają praktyki w lecznicy. – Po zakończeniu praktyk zasilą szpitalne oddziały, na to liczymy – mówi koordynator praktyk, Katarzyna Barna. Kierując środki z budżetu województwa na rozwój pielęgniarstwa, odpowiadamy na potrzeby naszych szpitali – mówią radni wojewódzcy. – Musimy inwestować w młodych i ta dotacja jest tego żywym przykładem. Musimy też inwestować w ochronę zdrowia, bo ostatnie lata pokazały nam, że nie ma nic ważniejszego. Wspieramy także z budżetu województwa gorzowskie uczelnie wyższe.  – mówi Mirosław Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku. – Pamiętam, kiedy o uruchomieniu pielęgniarstwa mówiło się, ze zabraknie chętnych, że będą to góra cztery osoby. Dziś jest pełne obłożenie. Takie działania mają sens – dodała radna Anna Synowiec.

Kryzys na Ukrainie także pokazuje, jak ważna jest służba zdrowia. To do polskich szpitali trafiają uchodźcy poszkodowani w wojnie. Gorzowska lecznica już odpowiada na potrzeby i szuka chętnych medyków władających językiem ukraińskim.

Pierwsze wsparcie z budżetu województwa lubuskiego dla pielęgniarstwa na AJP w Gorzowie w 2020 roku wyniosło milion złotych, wiązało się z utworzeniem kierunku. Od tego czasu dotacje, które popłynęły na ten cel do uczelni przekraczają już dwa i pół miliona złotych.

Podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak przypomniała także o programie rozwoju szkolnictwa wyższego.

Marszałek województwa w Gorzowie Wlkp.
Ile komu z tego tortu?

8 marca Zarząd Województwa Lubuskiego pozytywnie odniósł się do wniosków lubuskich uczelni wyższych i zabezpieczył pieniądze na ich wsparcie w 2022 r. Dotyczyły:

– Uniwersytetu Zielonogórskiego na dofinansowanie kosztów kształcenia na nowo tworzonych kierunkach takich jak: inżynier mechanik obsługi lotniczej, elektromobilność, ponadto dofinansowanie wspólnej kampanii promocyjnej skierowanej do absolwentów szkół ponadpodstawowych – 700.000 zł

– Akademii im. Jakuba z Paradyża m.in. na bieżące działania związane z podniesieniem standardu infrastruktury dydaktycznej i naukowo –badawczej oraz uzupełnienie pomocy dydaktycznych i praktycznych w pracowniach i laboratoriach – 400.000 zł

– Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu / w Zamiejscowym Wydziale w Gorzowie Wlkp. na pokrycie kosztów osobowych związanych z prowadzeniem studiów na kierunkach: dietetyka i fizjoterapia oraz utworzenie Pracowni Gastronomicznej w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie – 350.000 zł

Dziękując za pomoc Ukraińcom

Konferencja prasowa w Gorzowie była także okazją do podziękować dla północy regionu za udział w zbiórkach na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. – Dziękuję wolontariuszom, pracownikom delegatury urzędu w Gorzowie, jednostkom podległym marszałkowi na północy za tak aktywne włączenie się w pomoc uchodźcom. Potrzebujemy lepszej koordynacji. Czekamy na rozwiązania rządowe, na specustawę. Będziemy wtedy mogli przekazać więcej informacji obywatelom Ukrainy. Powołuję specjalny samorządowy zespół ds. pomocy Ukrainie. My tu na miejscu nie będziemy krytykować, musimy działać tu i teraz – podkreśliła marszałek i zaapelowała do dziennikarzy o sięganie po informacje o pomocy ze sprawdzonych źródeł.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content