Badania ratują życie. Rośnie „Drzewko Nadziei” (WIDEO)

Wkopanie dębu
– Nie palmy, ćwiczmy, pilnujmy diety. Proste w praktyce, trudniejsze w realizacji – mówi nefrolog Ireneusz Habura. Fot. Łukasz Wawer
Symbole mają moc i „Drzewko Nadziei” ma być tego najlepszym przykładem. Przed urzędem marszałkowskim zasadzono mały dąb, który będzie przypominał o profilaktycznych badaniach nerek.  – Jestem przekonany, że takie akcje podnoszą świadomość – mówi członek zarządu Marcin Jabłoński w przededniu Światowego Dnia Nerek.

Choroba rozwija się niepostrzeżenie

– Nerki nie bolą, często nie ma się świadomości, że choroba się rozwija. U mnie problem wyszedł przez przypadek – mówi Renata Strumińska, które wiele lat temu przeszła przeszczep nerki.

Aby transplantacji było jak najmniej i choroby dało się wyleczyć na wczesnym stadium potrzebna jest jednak profilaktyka. Można zadbać o nią na dwa sposoby. Jednym z nich jest przyswojenie zdrowych i prawidłowych nawyków. – Nie palmy, ćwiczmy, pilnujmy diety poprzez wykluczenie słodkich napojów i czerwonego mięsa. Proste w praktyce, trudniejsze w realizacji – mówi nefrolog Ireneusz Habura.

Warto pamiętać też o prostych badaniach moczu, albumin, USG brzucha i kreatyniny. Ich wyniki będą sygnałem ostrzegawczym przy wielu chorobach oraz pozwolą postawić dobre rozpoznanie. – Działajmy na wczesnym etapie. Nie czekajmy, aż będzie koniecznie poważne leczenie. Przed pandemią 20 proc. pacjentów poznawało nefrologa w dniu rozpoczęcia dializ. W tej chwili to już co drugi pacjent – tłumaczy Habura.

W tej chwili stacje dializ przyjmują pacjentów bez ograniczeń. Lekarze podkreślają jednak, że gdyby świadomość Lubuszan była większa wielu z takich wizyt dałoby się uniknąć. Stąd dzisiejsza akcja. „Drzewko Nadziei” ma pomóc w nagłośnieniu problemu.

– Jesteśmy aktywni na polu wspierania działań prozdrowotnych. Prowadzimy szeroko zakrojone inwestycje, także przy wykorzystaniu środków unijnych.  Będziemy dbać o ten symboliczny dąb, tak jak o wszystkie inne działania prozdrowotne w województwie – podsumował Marcin Jabłoński.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content