Region Północ. Program prosto z centrum pomocowego dla uchodźców na północy regionu. (WIDEO)

Jedna z hal sportowych w Gorzowie wypełnia się już uchodźcami.
Kryzys migracyjny związany z falą uchodźców w Polsce w magazynie Region Północ komentuje dla nas marszałek województwa lubuskiego. Elżbieta Anna Polak mówi jak szybko zareagowały samorządy i organizacje pozarządowe. – Tymczasem wciąż brakuje rozwiązań systemowych – podkreśla E.A.Polak. Program prosto z centrum pomocowego na północy regionu – czyli z Biura Zamiejscowego UMWL w Gorzowie Wlkp.

Samorząd województwa od początku wojny jest zaangażowany w pomocy Ukrainie. To dotacje w zakup sprzętu i niezbędnych artykułów medycznych, które wesprą obwód sumski i iwanofrankowski. W programie pokazujemy relację z wysłania tam transportów pomocy medycznej i humanitarnej. – W całej Polsce staramy się pomagać, bo sytuacja jest bardzo dramatyczna. Dlatego Zarząd Województwa podjął konkretne decyzje finansowe.  Na zakup leków przeznaczyliśmy 650 tysięcy. Pierwszy transport już dotarł w Iwano-Frankowsku i to dzięki szpitalowi w Gorzowie. To ich kontakty i współpraca dotychczasowa pozwoliła na taki błyskawiczny transport.  Teraz kompletujemy kolejny – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i dodaje, że w międzyczasie prowadzone są zbiórki w Gorzowie i Zielonej Górze – Robimy selekcję na artykuły higieniczne, medyczne, opatrunki, żywność. Wysyłamy do magazynów samorządowych w Rzeszowie. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z Prezydentem Rzeszowa. Również z władzą Iwano-Frankowska, to jest region z którym współpracujemy na wschodzie i bardziej na wschodzie region Sumski, tam gdzie teraz są prowadzone działania wojenne. Nawiązaliśmy też współpracę z Lwowem, ponieważ w regionach zachodnich Ukrainy przebywają teraz Uchodźcy i największa nasza pomoc jest teraz tam potrzebna. A tutaj na miejscu w Gorzowie i w Zielonej Górze Wolontariusze pomagają już tym, Uchodźcom którzy tutaj dotarli – podkreśla marszałek.

Gorzowianie także mają wielkie serca

W magazynie pokażemy jak lubuskie organizuje wsparcie humanitarne. Przy marszałku powołany został specjalny zespół ds. pomocy uchodźcom. Na północy także jest takie centrum pomocowe, w gorzowskim Biurze Zamiejscowym. – Bardzo się cieszę, jestem zbudowana tym, co mieszkańcy Gorzowa i całego podregionu robią. Widzę, że tutaj są przynoszone środki higieniczne, medyczne, odzież. Wszystko to, o co apelujemy. Przede wszystkim chciałabym podziękować mieszkańcom Gorzowa, ale też Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Delegatury w Gorzowie za ofiarną pracę. Po godzinach wszyscy pracują i wiem, że słuchają tych potrzeb, bardzo szybko reagując, załatwiając mieszkania. Tutaj powstał też bank informacji pomocowej. Ja sama mogłam to sprawdzić – podkreśla marszałek i zachęca do skorzystania z oferty bezpłatnych porad prawnych. – Jest wojna. Należy działać natychmiast. Informacja jest bardzo potrzebna. Czekamy na konkrety wynikające ze specustawy. Jest bardzo ważne, aby całą pomoc koordynować, bo Samorządy pomagają, Państwo Polskie pomaga, również Organizacje Pozarządowe, które mają największe doświadczenie i praktyki w tym zakresie. Bardzo mocno w naszym regionie włączyła się Rada Adwokacka z regionu zielonogórskiego i gorzowskiego, która na swojej liście ma już 70 adwokatów, którzy świadczą nieodpłatnie obsługę prawną. A to jest niesłychanie ważne, bo powinniśmy się przygotować do jeszcze większej fali Uchodźców. Wciąż nie ma finansów na pomoc. Trzeba pomyśleć o rozwiązaniach długofalowych. Bardzo potrzebna jest pomoc psychologiczna – mówi marszałek.

Centrum pomocowe w Biurze Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie Wlkp.

W programie mówimy także o tym, na co zostanie przeznaczona dotacja samorządu województwa lubuskiego w kwocie ponad miliona dla Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Będzie również o wsparciu innych uczelni wyższych w regionie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content