Psycholog: – Nie twórzmy enklaw. Przyjmijmy uchodźców jak swoich (WIDEO)

Ukrainki już szukają informacji o zatrudnieniu. Fot. Lubuskie
Tysiące uchodźców trafia do województwa lubuskiego. Setki dzieci zaczną naukę w lubuskich szkołach. To się dzieje. – Obywatele Ukrainy powinni jak najszybciej odnaleźć się w codziennym życiu, przestać wciąż myśleć o wojnie, spotykać się Polakami, szukać pracy – mówi nasz gość psycholog Joanna Wichlińska – Pakirska.

Wojna trwa już kilkanaście dni. Uchodźcy trafiają między innymi do Polski, w tym do regionu lubuskiego i to tysiącami. Jak zaznaczają specjaliści, po pierwszym szoku związanym z ucieczką i nowym miejscem, przyjdzie czas, by ochłonąć i zacząć od nowa. – Czasami potrzeba rozmowy, a czasami po prostu, żeby pobyć blisko. Pomoc dla osób, które przeżyły koszmar wojny jest różna. Zależy od osobowości. Najwięcej trafiło do nas matek z dziećmi. Te kobiety powinny już powoli myśleć o tym, co dalej. Na razie niema do czego wracać i kto wie, czy będzie. Tutaj mają nowe życie, ale muszą wziąć sprawy w swoje ręce, przestać przeglądać serwisy o tym, co dzieje się na Ukrainie. Musimy im pomóc w wyjściu z traumy. Może się to udać dzięki wspólnym spotkaniom z Polkami. Powinny się zrodzić konkretne pomysły na pracę, szkołę dla dzieci, mieszkanie – mówi gość LCI Joanna Wichlińska – Pakirska, która przypomina, że to nie pobyt na kilka dni.

Psychoterapeutka zauważa także problem, z którymi stykają się już teraz dzieci w Polsce. Coraz więcej w domach mówi się o wojnie, widać to w telewizji. Zapytaliśmy więc, jak rozmawiać z dziećmi o tej sytuacji. Jak usłyszeliśmy – To nie są łatwe rozmowy i powinny być uzależnione od naszej własnej wrażliwości. Jeśli my czujemy lęk przed jutrem, odłóżmy rozmowę z dzieckiem. Ono czuje nasze emocje i czyta nas jak książkę. Musi być odpowiedni nastrój i pora do takiej rozmowy. Musimy powiedzieć dziecku, że jest bezpieczne, że obecnie nic nam nie grozi. Uspokoić lęk. Nie wolno jednak kłamać. Jest wojna, jest konflikt, ale pokażmy, że są ludzie, którzy pomagają. Powiedzmy dziecku, że mamy nadzieję na jak najszybsze rozwiązanie tej sytuacji. Jeśli jednak nasza pociecha nie pyta o to, nie interesuje się tym, nie warto wzbudzać taką rozmową niepotrzebnie złych emocji – mówi Joanna Wichlińska – Pakirska.

Gość LCI mówi o rozpoczęciu nauki w polskich szkołach przez dzieci z Ukrainy. Jak pomóc przejść im te trudne chwile, gdy mają za sobą traumatyczne przeżycia? Więcej o tym na naszym  kanale na FB. Dodajmy, że Pani Joanna w ramach współpracy z lubuskim centrum pomocowym udziela wsparcia psychologicznego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content