Gorzów. Zaśpiewali bohaterom w bibliotece.

Tłumy Lubuszan i obywateli Ukrainy na koncercie w Gorzowie.
16 marca w auli Biblioteki im. Z. Herberta w Gorzowie, odbył się koncert charytatywny pod nazwą „Gorzowscy artyści dla Ukraińskiej Obrony Terytorialnej”. Można było posłuchać polskich i ukraińskich piosenek. Było sporo emocji, popłynęła niejedna łza. Koncertowi towarzyszyła zbiórka na rzecz ukraińskich żołnierzy.

Sławomir Szenwald Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie powołując się na oświadczenie Biblioteki Narodowej, podkreślił wagę i doniosłość słów, że biblioteka jest miejscem pokoju, przechowywania i dzielenia się wiedzą, ale także jest miejscem prostowania kłamstw i walki z fake-newsami. Biblioteka jest takim miejscem, które powinno przekazywać te prawdziwe informacje. Wartości, które dla nas i dla Ukraińców są najważniejsze to: wolność, niepodległość, prawo do samostanowienia, otwartość na świat i na różnych ludzi i ich historie. Te słowa stały się mottem koncertu.

Niezwykła zbiórka dla niezwykłych ludzi

Ludmyla Kravchuk z zespołu Czerwona Kalina mówiła o wsparciu jakie dostali od polskich artystów podczas współpracy. Marcin Ciężki oprócz udziału w koncercie, aby pomóc Ukrainie, zorganizował akcję „Ciężka Apteczka” i zbiera apteczki oraz wszelkiego rodzaju rzeczy medyczne, które są tam bardzo potrzebne. Jadwiga Puchała mówiła o potrzebie bycia razem i o pragnieniu miłości. Podczas koncertu wykonała razem z zespołem Retro piosenkę z repertuaru Don Vasyla „Jedno jest niebo dla wszystkich”

O dezinformacji i fake newsach 

Żyjemy w świecie, gdzie rzetelne wiadomości mieszają się z dezinformacją, co widać na przykładzie rosyjskiej agresji na Ukrainie. Filia nr 3 WiMBP w Gorzowie organizuje zajęcia adresowane dla szkół ponadpodstawowych. Podczas warsztatów „Przenikająca ręka dyktatora” uczennice i uczniowie dowiedzą się: co to jest fake news, jak rozpoznać próbę dezinformacji, czy istnieją strony weryfikujące fake newsy oraz poznają przykłady rzetelnych kanałów informacyjnych w social mediach.

WiMBP w Gorzowie organizuje również w ramach cyklicznych zajęć, czas z dziećmi z Ukrainy. Spotkanie w miłej atmosferze zaczyna się od utrwalania poznanych wcześniej zwrotów w języku polskim, aby następnie płynnie przejść do nowych zagadnień. Dzieci uczą się nazw zwierząt, które później pomagają im w tworzeniu na przykład zakładek do książek.

Oddział Dziecięcy Biblioteki Herberta organizuje zbiórkę elementarzy polskich oraz artykułów szkolnych dla dzieci z Ukrainy: zeszyty, kredki, kleje, bloki rysunkowe itp. W ten sposób pomaga dzieciom jak najlepiej zaadaptować się w polskiej szkole.

Angażując się aktywnie w pomoc Ukrainie WiMBP w Gorzowie  organizuje 24 marca 2022 r. „Koncert wiosenny” w wykonaniu nauczycieli i uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
W trakcie koncertu zorganizowana zostanie zbiórka przyborów szkolnych na potrzeby uchodźców. 

Tekst: Sylwia Sinkowska, Lubuskie Centrum Informacyjne

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content