Czy wiesz, że w Lubuskiem mamy też pustynię? Nie za dużą, ale jednak…

Może nie jest to Sahara, ale wędrówka może być męcząca. Fot. Maciej Boryna
Pustynia Kozłowska to obszar odkrytych piaszczystych wydm zlokalizowany w województwach dolnośląskim i lubuskim, na obszarze Borów Dolnośląskich, położony ok. 17 km na południowy wschód od Szprotawy.
Zawdzięczamy ją lodowcowi, ale także poligonowi wojskowemu, gdy wydma stanowiła tarczę dla rakiet i pocisków artyleryjskich.
Jak pisze regionalista Maciej Boryna do wytworzenia się obszarów przypominających piaszczyste pustynie przyczyniły się bombardowania, jazda ciężkim sprzętem, pożary, brak gospodarki leśnej. Jednak nie wiadomo, czy borowe wydmy nie istniały już wcześniej, czyli przed 1898 rokiem, zanim powołano do życia poligon. Dokumenty wzmiankują o historycznych wzmożonych trzebieżach tutejszych lasów, co w połączeniu z okresami suszy, pożarami i szkodnikami, zapewne niejednokrotnie doprowadzało do odsłonięcia piaszczystej gleby.
Pustynia leży jakieś 17 km od Szprotawy. Choć miano “polskiej Sahary” przypadło Pustyni Błędowskiej, to tej Kozłowskiej niewiele do niej brakuje. Do czasu wyjazdu Rosjan w 1992 roku, Polacy nie mieli tu prawa wjazdu. Dziś ten teren jest rajem dla turystów, przyrodników, fotografów czy miłośników leśnego surwiwalu. Jedno z okazałych stanowisk śródlądowych wydm znajduje się na zachód od wsi Buczek (gmina Szprotawa). Inne w centrum Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, na wschód od Starej Olesznej…

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content