Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ [WIDEO]

Trwa II edycja Rankingu Szkół LGBTQ+
Trwa II edycja Rankingu Szkół LGBTQ+ Fot. Łukasz Wawer
W zeszłym roku cieszyła się dużą popularnością, w tym akcję wsparła marszałek Elżbieta Anna Polak. Trwa II edycja rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+. Co ważne to nie szkoły zgłaszają się do zestawienia, a robią to uczniowie poprzez wypełnienie krótkich ankiet. – Na zgłoszenia ze szkół ponadpodstawowych czekamy do 30 kwietnia – mówi Magdalena Antolczyk, regionalny koordynator rankingu.
„Dajemy możliwość wyboru uczniom i…rodzicom”

Ankieta składa się z niespełna 20 pytań i jak przekonują organizatorzy akcji, skierowana jest przede wszystkim do aktualnych uczniów oraz absolwentów szkół. To właśnie ich głosy zdecydują o usytuowaniu placówki w rankingu. – Pytamy m.in., czy na terenie szkoły widać osoby i symbole LGBT. Sprawdzamy, czy uczniowie mieli do czynienia z mową nienawiści. Badamy jak szkoła i nauczyciele reagują na zgłoszenie dyskryminacji lub przemocy – tłumaczy Magdalena Antolczyk.

Magdalena Antolczyk, regionalna koordynator rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ Fot. Łukasz Wawer

Ranking ma jasny cel. Dzięki niemu uczniowie otrzymają wiarygodne informacje o tym, czy szkoła jaką chcą wybrać, będzie dla nich odpowiednim miejscem. – Takie informacje są ważne także dla rodziców. Da im wiedzę, czy ich dzieci będą bezpieczne. Są przecież osoby mające 10-11 lat już „wyoutowane” – przekonuje Kacper Kubiak z Instytutu Równości.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy wejść na stronię www.maparówności.pl. Następnie wybrać szkołę na mapie lub wyszukać placówkę po nazwie. Później pozostaje już tylko wypełnienie ankiety, co zajmuje raptem kilka minut

Lubuska marszałek wspiera ranking

Wyraźne poparcie dla akcji zaznaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Jestem tolerancyjna od zawsze. Od początku mono wspieram środowiska LGBT i promuje deklarację równości. Wdrażamy to poprzez kongresy i specjalne konkursu. Promujemy szacunek dla innych osób. Region lubuski jest tęczowy, tolerancyjny i otwarty – zapewnia Elżbieta Anna Polak.

Ankiety można wypełniać do 30 kwietnia Fot. Łukasz Wawer

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to projekt zainicjowany przez warszawskiego aktywistę Dominika Kuca w 2018 roku. W zeszłym roku w ramach akcji ankiety wypełniło 22 tys. Osób w całym kraju. – Szkoła jest wyborem na całe życie i ma na nie wpływ, dlatego zachęcamy do przystąpienia do akcji. Aby szkoła była uwzględniona w rankingu – zaprasza Kacper Kubiak.

Aby szkoła została uwzględniona w rankingu, musi zostać wypełnione 30 ankiet.

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content