Zobacz nasz region z góry. Niekoniecznie z samolotu lub drona

Wieża na Łuku Mużakowa. Fot. lubuskie.pl
Ostatnio naliczono ich w Lubuskiem ponad 20. Wieże widokowe. Łęknica, Żary, okolice Pszczewa, Konotop, Świętno, Mostki, okolice Lubrzy… Do tego najwyższe punkty zabytkowych budowli – kościołów i ratuszy.

Ostatnio prawdziwą furorę robi wieża w Geoparku Łuk Mużakowa. Z jej najwyższej, znajdującej się na wysokości niemal 30 metrów platformy możemy podziwiać m.in. kolorowe akweny i pokopalniane krajobrazy. Nie jest to wieża najwyższa, gdyż w okolicy Sławy możemy wdrapać się na wyższą o dziesięć metrów wieżę Joanna z widokiem na Jezioro Sławskie.

Wieża ruin gubińskiej fary. Fot. LWKZ
Jaki piękny jest ten świat

W Bogdańcu wieżę ustawiono na malowniczej skarpie pradoliny Warty koło Nowin Wielkich. Nieco dalej znajdziemy podobną nad Jeziorem Wielkim koło Witnicy. Niemal z lotu ptaka możemy spojrzeć na Park Narodowy Ujście Warty. Na jego terenie znajdziemy kilka wież i platform widokowych, chociaż bardziej powinny nazywać się obserwacyjnymi. Najpopularniejsze to 20-metrowa oszklona wieża obok budynku dyrekcji parku oraz 16-metrowa na Czarnowskiej Górce (przy drodze z Kostrzyna do Słońska).

Na fragment MRU zerkniemy z wieży w Pniewie. Jeziora okolic Pszczewa odsłonią swoje uroki jeśli spojrzymy na nie z wież w Świechocinie, Silnej i Zielomyślu. Każda z wież ma około 18,66 m.

Jeziory Wysokie. Fot. Paweł Mrowiński/RDLP
Przy okazji zwiedzimy zabytki

Naszym typem jest mająca 41 metrów zbudowana na wzór latarni morskiej wieża w Jeziorach Wysokich. Po pokonaniu 176 schodów zobaczymy panoramę Borów Dolnośląskich i miejscowości po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Zabytkową kamienną wieżę widokową znajdziemy w Ośnie i w podżarskim Zielonym Lesie, skąd mamy szansę zobaczyć Śnieżkę. 

Inny rozdział to punkty widokowe wykorzystujące wieże zabytkowych kościołów i ratuszy. W Gubinie spojrzymy na świat z wysokości 60 metrów i to regionalny rekord. Mamy podobną wieżę w Żaganiu, w Kościele Łaski. Do tego wieża ratuszowa w Świebodzinie, XVI-wieczna Baszta Ostrowska w Gubinie oraz 35-metrowa baszta zamku joannitów w Łagowie. Podobne zamiary ma samorząd Bytomia Odrzańskiego wobec podnoszonego z ruiny kościoła poewangelickiego. 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content