Takiej świecy to ze świecą szukać, czyli żyjmy lokalnie

fot. pixabay
Żyj lokalnie, myśl globalnie… To hasło robi karierę na świecie i głoszone jest nie tylko przez ekologów, ale także ekonomistów i lekarzy. Przykładem wprowadzania tej zasady w życie jest pomysł Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Coraz więcej osób z naszego województwa świadomie wspiera lokalną gospodarkę m.in. wybierając podczas zakupów żywność produkowaną lokalnie. Konsumenci zwracają również uwagę na sposób wytwarzania spożywanej żywności. Stąd inicjatywa Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego.

Dowiedz się, jak zrobić lawendową świecę
Świeca w puszce

Od zeszłego roku w ramach współpracy z Twoim Zielonym Targiem, czyli miejscem sprzedaży produktów regionalnych, organizowane są w tym celu warsztaty z producentami regionalnymi. W ostatnią niedzielę miesiąca zainteresowani, którzy uprzednio zapiszą się na warsztaty, będą mieli możliwość poznania metod wytwarzania lubuskich produktów regionalnych, w którym specjalizuje się dany producent.

Każdy warsztat jest inny i wyjątkowy. Dotychczas uczestnicy mieli szansę samodzielnie wykonać domowy chleb na zakwasie, ukręcić miód w miodarce, upiec rogale, wykonać ser, kiełbasę, zakwas na żur, a nawet świecę w puszce. To właśnie świeca w puszce będzie tematem przewodnim najbliższych zajęć, na które zapisy rozeszły się w niecałe 24 godziny od ogłoszenia naboru. Tym razem zapisani Uczestnicy stworzą niepowtarzalny, wiosenny zapach ukryty w srebrnej puszce – kwiatowy, z charakterystyczną świeżą nutą zielną. Mowa o lawendzie. To właśnie ,,Lawendowy powiew wiosny” będzie tematem najbliższych warsztatów.

Sekrety i tajemnice

Dlaczego lawenda? Jej aromat działa kojąco na układ nerwowy, ma właściwości terapeutyczne w przypadku zaburzeń neurologicznych, uspokaja i stabilizuje nastrój. Te i inne ciekawostki na temat lawendy i właściwości świec sojowych zdradzi Wam właścicielka firmy Świece w Puszce Pani Anna Zielińska, która poprowadzi najbliższe warsztaty!

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a uczestnicy oprócz zdobytej wiedzy merytorycznej mają możliwość również samodzielnego wykonania produktu i poznania jego tajemnic. Wszystkie informacje, odnośnie wytwarzanego na warsztatach produktu uczestnik otrzymuje w specjalnie wydanej broszurze, dzięki czemu może utrwalić przyswojoną wiedzę.

Warsztaty organizowane są w każdą ostatnią niedzielę miesiąca na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli. Najbliższe zajęcia: niedziela – 24 kwietnia godziny 10:00, 11:30, 13:00.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content