Dr Bartosz Kudliński: – Skutki pandemii będziemy odczuwać przez dwa-trzy lata. (WIDEO)

Dr n. med. Bartosz Kudliński. Fot. Łukasz Wawer
Wypalenie zawodowe, wzrost liczby chorych na inne choroby niż Covid – 19, tylko nie zdiagnozowanych. To tylko niektóre skutki pandemii, które będziemy odczuwać w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. W naszym studiu o tych problemach i o codziennych zmaganiach w czasie pandemii opowiada dr Bartosz Kudliński, który był szefem Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze.

Okaleczeni medycy

– Stres po tym czasie walki o życie mamy do teraz, nie potrafię nabrać dystansu do wielu rzeczy, które rozwiązywało się bardzo szybko w czasie przed pandemią. Tymczasem zespół liczy na takie opanowanie i rozwagę. Jestem pewien, że medycy będą się zmagać z tym wypaleniem zawodowym jeszcze przez ładnych kilka lat – mówi dr Bartosz Kudliński.

W czasie walki z COVID wszystko było nowe. Nowe objawy, zero sposobu na leczenie. Personel musiał sam dochodzić na podstawie swoich doświadczeń do metod leczenia pacjentów. – Chwała im za to, dziś mamy rozwiązania. Wiemy, jak leczyć, co podawać. To nas kosztowało wiele wysiłku, stresu. Miałem zespół młodych lekarzy, nikt nie chciał pracować w szpitalu covidowym. Dziś dziękuję, że był to młody i gotowy na wyzwania zespół. Z dumą patrzę, jak radzą sobie w szpitalu w Zielonej Górze, jacy są kreatywni. Oni zmieniają oblicze tej lecznicy – mówi nasz gość.

COVID będzie, czy nie będzie?

Dziś luzowanie obostrzeń pozwala na odetchnąć z ulgą. Jednak nie ma pewności, co będzie na jesień. – Może mieć łagodną formę, lub przybrać formę groźniejszą. Dziś ten oddech jest potrzebny. Musimy być jednak przygotowani na walkę i naładować akumulatory. Nadal przechodzimy koronawirusa, także wśród lekarzy na oddziałach. Cieszy fakt, że Polacy byli szczepieni, do tego zbiorowa odporność poprzez przechorowanie. Życzmy sobie, byśmy nie musieli znów tego przechodzić. Ciesze się, że mogliśmy już zwinąć już działalność szpitala tymczasowego – przyznaje jego ówczesny szef Bartosz Kubdliński, obecnie lekarz na OIOM Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content