Mirosław Marcinkiewicz: – Samorząd dotrzymuje słowa. Niech rząd pozwoli na uwolnienie pieniędzy z Brukseli (WIDEO)

Fot. Łukasz Wawer, LCI
To przedwczesna reakcja i wynika z niezrozumienia przepisów – mówi w programie Region Północ wiceprzewodniczący lubuskiego sejmiku Mirosław Marcinkiewicz. Tak komentuje zamieszanie wokół tematu rzekomego nie ujęcia w Regionalnym Programie Transportu Województwa Lubuskiego 2030 północnej obwodnicy Gorzowa.
Obwodnica jest ważna

Tak, potwierdzam. W projekcie dokumentu zapis o inwestycji się znajduje, nie ma więc zagrożenia, że z tego powodu nie będzie dofinansowania – mówi wiceprzewodniczący sejmiku. Jak podkreślił, jeśli dokument będzie poddany pod głosowanie radnych sejmiku, będziemy za. Obecnie jest on na etapie tworzenia. Dopiero potem trafi do zarządu województwa i do konsultacji społecznych.

Uczelnie z dotacją

W programie także felieton dotyczący wsparcia gorzowskich uczelni wyższych samorządowymi dotacjami. 750 tysięcy złotych trafiło do gorzowskich uczelni wyższych z budżetu Samorządu Województwa Lubuskiego. Dotacja zostanie przekazana na wsparcie kierunków obleganych przez studentów.

Muzeum z historią w tle

Zaprosimy widzów także do nowo otwartego Lubuskiego Muzeum Browarnictwa w Witnicy. Na początku muzeum miało być jedynie miejscem pamięci o historii witnickiego browaru. Z czasem pozyskano tu eksponaty z ponad 50 browarów z Polski i Niemiec działających w XIX i XX wieku.

W programie również komentarz do opóźnień w wypłacie środków z Krajowego Planu Odbudowy. – Mamy już opóźnienia w realizacji unijnych programów. To drugi rok nowej perspektywy finansowych. Rząd nie prowadzi dialogu z Komisją Europejską i mamy efekty. Milion złotych dziennie kar za nie wykonanie wyroku TSUE w sprawie sądów. To skandal. Na te pieniądze czekają także lubuszanie. Są potrzebne na odbudowę gospodarki – mówi Mirosław Marcinkiewicz.


Zapraszamy do obejrzenia Magazynu Region Północ:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content