Zakład radioterapii zakupi nowy specjalistyczny sprzęt (WIDEO)

Podpisanie umowy na zakup analizatora pola promieniowania dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Fot. Paweł Wańczko
Jego fachowa nazywa to analizator pola promieniowania z systemem weryfikacji planu leczenia pacjenta. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego 1 mln zł dofinansowania na zakup urządzenia, które kontroluje pracę innych, specjalistycznych sprzętów potrzebnych do leczenia chorych onkologicznie pacjentów. Dziś (26 maja) została podpisana umowa w tej sprawie.

To niezbędne urządzenie w zakładach radioterapii. Zapewnia pacjentom bezpieczeństwo. – Jeżeli aparat ma robiony serwis, to na podstawie dokonanych na analizatorze pomiarów dopuszcza się aparat do użytku klinicznego. Analizator daje gwarancję lekarzom i naszym pacjentom, że używany sprzęt jest sprawny i bezpieczny. Jest więc niejako kontrolerem pozostałych sprzętów – tłumaczy działanie urządzenia Jarosław Sieracki, wiceprezes ds. finansowych Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Zakup analizatora jest konieczny. Obecnie szpital posiada taki sprzęt, ale ma już swoje lata i jest wysłużony. – Ten, którym dysponujemy, został zakupiony w 2006 roku i ulega częstym awariom. Poza tym urządzenie nie jest dostosowane techniczne do nowoczesnych sprzętów, a na dziś to jedyny egzemplarz służący nam do kontrolnych pomiarów, zarówno kwartalnych, półrocznych, jak i rocznych – dodaje dyrektor Sieracki i podkreśla, że nowy sprzęt, lepszy technologicznie, pozwoli uniknąć, niepożądanych w leczeniu onkologicznym, przestojów i kolejek.

Samorząd Województwa Lubuskiego regularnie wspiera lubuskie jednostki zdrowia. – Tylko w tym roku, dla szpitala w Zielonej Górze, Sejmik Województwa Lubuskiego, przeznaczył prawie 10 mln zł na wsparcie inwestycyjne, m. in. na onkologię, na doposażenie centralnej sterylizatorni, a także na wyposażanie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Mam nadzieję, że już wkrótce, Centrum, tak długo oczekiwane, zostanie otwarte i zacznie przyjmować pierwszych małych pacjentów – mówi Elżbieta Anna Polak marszałek woj. lubuskiego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

W ten weekend świętował Park Mużakowski

– Park Mużakowski to nasza perełka, ale też modelowy przykład polsko-niemieckiej współpracy – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski, wsiadając do pociągu zmierzającego w kierunku Łęknicy.

Więcej pieniędzy na nowe żłobki

Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pozwoliły obecnemu rządowi zwiększyć kwotę na program „Aktywny Maluch” aż o 1 mld zł. – W sumie mamy na

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content