Łukasz Pabierowski: – Trzeba łączyć biznes z nauką, by się rozwijać (WIDEO)

Łukasz Pabierowski
Szeroko pojęte innowacje są priorytetem województwa lubuskiego na najbliższe lata.

Jaka jest przyszłość województwa lubuskiego pod kątem rozwoju innowacyjności? Dlaczego potrzebne są takie wydarzenia jak Festiwal Innowacyjności, gdzie łączy się nauką z biznesem? Gościem Rozmowy Tygodnia LCI był Łukasz Pabierowski, zastępca dyrektora departamentu Rozwoju i Innowacji UMWL.

Dużo mówi się w ostatnich latach o innowacji, o tym, że innowacje są kluczem do rozwoju. Jak mówi Pabierowski, to wszystko jest prawdą, ale czasami można odnieść wrażenie, że pojęcie innowacji jest nie do końca zrozumiałe i nadmiernie wykorzystywane.

-Rzeczywiście innowacja to jest takie słowo klucz, które jest dość często używane, może czasem nawet nadużywane. Natomiast, co do samej definicji jest to oczywiście ulepszenie produktu, usługi lub wprowadzenie nowego rozwiązania innowacyjnego. Często się to wiąże np. z ochroną środowiska, z takimi tematami, które są dzisiaj bardzo ważne i obecne: w regionie, kraju i tak samo ważne dla Unii Europejskiej.

Zastępca dyrektora departamentu Rozwoju i Innowacji UMWL wskazuje jakie działania podejmuje urząd i które podmioty są kluczowe.

-Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze prowadzi wiele takich działań: czy to fora innowacji, czy festiwal innowacji, który się niedawno odbył, które mają tę tematykę przybliżyć społeczeństwu, mieszkańcom województwa. W jaki sposób podejść do tematu innowacji, jak ważne to jest, gdzie można poszukać wsparcia, jeżeli chodzi o tego typu projekty. Jak inkubować firmy, jak patentować wynalazki… To jest cały szereg działań, które spinamy właśnie tym słowem – innowacja.

I dodaje: -Jeśli chodzi o lubuskie innowacje to jest cały właściwie zakres i cykl działań, które koordynuje Departament Rozwoju i Innowacji – przejawia się w bardzo wielu działaniach skierowanych zarówno do nowych firm, do inkubatorów przedsiębiorczości, do sieciowania połączeń między światem biznesu, a światem nauki, bo te światy nie mogą funkcjonować osobno, a często tak jest.

Jak podkreśla Łukasz Pabierowski bardzo istotną kwestią przy wdrażaniu innowacyjnych pomysłów są priorytety UE, skąd pochodzi znaczna część środków na działania rozwojowe.

-Do tego jest opracowany i przyjęty w lutym cały Program Rozwoju Innowacji do 2030 r. dla województwa, który jest takim elementem podstawowym, bazą, wokół której wszystkie projekty będą realizowane. Jest to niezbędny element w aplikowaniu o środki europejskie w przyszłości, w nowym oprogramowaniu i właśnie departament Rozwoju i Innowacji to koordynuje, wdraża i monitoruje.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content