Karolina Piotrowska: Dogadajcie się w sprawie obwodnicy Drezdenka. Dla dobra mieszkańców (WIDEO)

Do tej pory wybudowano dwa z czterech odcinków obwodnicy Drezdenka.

Trzeci i czwarty etap budowy stoi pod znakiem zapytania, bo inwestycja nie została zakwalifikowana do dofinansowania w ramach Polskiego Ładu. Wkład własny województwa lubuskiego jest zapewniony, rządowe pieniądze z programu obwodnicowego też i te z gminnego budżetu. – Nie składamy broni, nadal będziemy walczyć o dokończenie inwestycji, dopóki te pieniądze leżą na stole – mówi dla LCI Karolina Piotrowska, burmistrz Drezdenka.

Montaż się nie spina

Jak przyznała w rozmowie z LCI burmistrz Drezdenka, dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 65 mln zł było kluczowe do realizacji obu ostatnich etapów budowy. – To rozwiązywałoby sprawę finansowania inwestycji w całości. Nasz, kilkumilionowy wkład własny jest z punktu widzenia tak małej gminy wielkim wydatkiem. Druga taka szansa może się nie powtórzyć. Ja jestem trochę między młotem a kowadłem. Czekam na porozumienia na linii rząd – lubuski samorząd w tej kwestii i liczę, że wszystkie strony w tej kwestii dogadają się dla dobra mieszkańców. Oni obawiają się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci przez natężony ruch. To oni odczuwają silne drgania w swoich domach przez to, że za ścianą jeżdżą setki tirów. Niszczeją zabytkowe budynki i program rewitalizacji stoi pod znakiem zapytania – mówi Karolina Piotrowska. Gmina Drezdenko bierze czynny udział w konsultacjach dotyczących Regionalnego Programu Rozwoju Transportu Województwa Lubuskiego, jak mówi burmistrz nie chodzi tylko o obwodnicę, ale także o sieć dróg wojewódzkich, które przecinają gminę. Ważne są także połączenia kolejowe z wielkim centrum przesiadkowym, jakim jest Krzyż oraz z drogą wodną przez Noteć.

Wielkie ambicje

Gmina Drezdenko w poprzedniej perspektywie finansowej zrealizowała kilkadziesiąt inwestycji z funduszy europejskich. Dotyczą zarówno nowych budynków, jak żłobek, czy nowa świetlica środowiskowa dla dzieci z potrzebami, ale także projektów miękkich. – W przyszłym rozdaniu chcielibyśmy zrealizować budowę dużego parkingu, bo centrum jest zatłoczone i brakuje miejsc parkingowych. Zależy nam także na projekcie rewitalizacji skwerów i budowie bazaru przy stacji paliw – wylicza Karolina Piotrowska.

Więcej w rozmowie z burmistrz Drezdenka Karoliną Piotrowską w materiale wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content