Koniec improwizacji? „Biała Księga” pomocy uchodźcom trafiła do prezydenta

Samorządowcy, marszałek Elżbieta Anna Polak, prezydent Sopotu Jacek Karnowski i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Samorządowcy przekazali prezydentowi „Białą Księgę” pomocy uchodźcom.

Samorządowcy spotkali się w poniedziałek z prezydentem Andrzejem Dudą. Przekazali mu Białą Księgę dotyczącą działań humanitarnych na rzecz uchodźców. „Biała Księga” to zestaw rekomendacji i możliwości zmian prawnych związanych z przyjęciem uchodźców wojennych z Ukrainy, które zostały przygotowane podczas samorządowego okrągłego stołu we Wrocławiu. Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, stwierdziła, że w samorządach została wypracowana “rzetelna diagnoza”, jak “zaplanować pomoc uchodźcom”. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ocenił spotkanie jako “bardzo dobre”. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował, że biała księga “mówi o wyzwaniach systemowych wsparcia uchodźców zarówno na poziomie centralnym, jak i na poziomie lokalnym”. 

FM marszałek Elżbiety Polak
Koniec improwizacji

“Dobre spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. (…) Przekazaliśmy naszą samorządową „Białą Księgę”. Są tu konkretne rekomendacje do strategii pomocy uchodźcom. Samorządy potrzebują finansowego i długofalowego wsparcia w zakresie edukacji, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, organizacji miejsc pracy. Prezydent zadeklarował współpracę i utworzenie wspólnego zespołu, który przygotuje rozwiązania prawne i wykorzysta nasze dotychczasowe działania” – pisze marszałek Polak w mediach społecznościowych.

– Główny ciężar związany z przyjęciem uchodźców wziął na siebie polski samorząd i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj, kiedy pierwszy etap pomagania minął, jesteśmy zainteresowani rozwiązaniami systemowymi. W „Białej Księdze” są propozycje bardzo konkretnych zmian w przepisach prawa. Chcielibyśmy, aby były jak najszybciej implementowane do polskiego porządku prawnego. Dzisiaj potrzebujemy tak naprawdę dwóch rzeczy: dobrego prawa, dobrych i mądrych przepisów, uwzględniających tę nową sytuację, ale także finansowania. I to jest drugi wątek, o którym rozmawialiśmy z panem prezydentem Andrzejem Dudą – podsumował spotkanie prezydent Wrocławia.

Podczas konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim propozycje reform streściła lubuska marszałek powiedziała:  Przede wszystkim dla nas, w samorządach, które są organami prowadzącymi szpitale, bolącą sprawą, wymagającą natychmiastowych rozwiązań, jest zwiększenie finansowania jednostek ochrony zdrowia na świadczenia obejmujące uchodźców. Także stworzenie warunków do zatrudnienia lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy do nas przyjechali. Zbyt długo trwa nostryfikacja dyplomów, należy przyspieszyć również przyznawanie obywatelstwa. W kwestii edukacji – zająć się trzeba przede wszystkim dziećmi, ponieważ jest to niesłychanie ważne. Niezbędne jest wsparcie finansowe w tworzeniu żłobków, przedszkoli, szkół, bo zwyczajnie brakuje miejsc.

Rozmawiano nie tylko o pieniądzach, ale również o powołaniu specjalnego, wspólnego zespołu, który zajmie się na bazie Białej Księgi wypracowywaniem bardzo konkretnych rozwiązań legislacyjnych – dodał.

FB
Co z wyborami

Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, samorządowcy z Ruchu Tak! Dla Polski rozmawiali także o terminie wyborów samorządowych. – Nasze stanowisko jest dość jasne. Ktoś mógłby pomyśleć, że działamy wbrew własnemu interesowi, ale dla nas terminy wynikające z porządku konstytucyjnego są absolutnie święte i dla wszystkich być powinny. W innej sytuacji mamy do czynienia z psuciem państwa. Dlatego chcielibyśmy, aby wybory samorządowe, tak jak wszystkie inne wybory, odbywały się zgodnie z tym kalendarzem, o którym mówi Konstytucja – podkreślił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Marszałek Polak oceniła, że prezydent Duda w kwestii wyborów “ma dobre intencje” i obecnie wyrabia sobie opinię na ten temat, pytając o zdanie między innymi samorządowców.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content