Radosław Wróblewski: Komisja Europejska nie daje się nabrać pozorowanym ruchom rządu. (WIDEO)

Były rzecznik funduszy i obecny gorzowski radny skomentował także to, ile Gorzów stracił wpływów z podatków.
W naszym studiu Radosław Wróblewski, rzecznik funduszy europejskich w województwie lubuskim podsumowuje dotychczasowe działania samorządu województwa w dążeniu do uruchomienia środków finansowych w Brukseli. – Po stronie regionu lubuskiego zostało już wykonane wszystko. Wyznaczone zostały priorytety rozwoju spójne z celami polityki spójności Unii Europejskiej. Tymczasem nadal stoimy w miejscu przez pozorowane ruchy rządu dotyczące naprawy wymiaru sprawiedliwości. Komisja Europejska nie daje się nabrać. Potrzeba realnych zmian, a gospodarce po pandemii zastrzyku pieniędzy – mówi w naszym studiu rzecznik funduszy, który był gościem programu Region Północ.
Głos przedsiębiorców musi być słyszalny

Po co komu kolejna organizacja przedsiębiorców w regionie? – Bo musimy się sieciować i wspierać, zwłaszcza w sektorze małych i średnich firm – mówią założyciele Lubuskiej Federacji Przedsiębiorców. W programie Region Północ o tym, dlaczego powstała. Na razie zrzesza 15 osób. Jest otwarta na kolejnych przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Federacja zabiera głos w sprawach legislacyjnych oraz w wojewódzkiej radzie dialogu społecznego.

Lubuska Federacja Przedsiębiorców
Dobrze wykorzystali ten zastrzyk?

W magazynie podsumujemy także perspektywę finansową 2014 – 2020 w kontekście środków właśnie dla przedsiębiorców. Do firm w regionie trafiło ponad 800 mln zł. Były to głównie dotacje i pożyczki. – W minionej sześciolatce duży nacisk kładziono właśnie na nowe usługi i produkty. Trzeba było zrobić burzę mózgów i zastanowić się, jaką innowację mogę wprowadzić. Chodziło o takie rozwiązania, które ulepszą ofertę i wzmocnią konkurencyjność – mówi rzecznik funduszy.

Forum wymiany doświadczeń

W programie także relacja z Lubuskiego Forum Innowacji, które tym razem gościło w AJP w Gorzowie Wlkp. i nie po raz ostatni jest na północy regionu. Nowoczesne sale, laboratorium badawcze. Samo miejsce Lubuskiego Forum Innowacji było już dowodem, jak dotacje z Unii Europejskiej i lubuskiego samorządu poprawiły bazę dydaktyczną dla studentów wydziału technicznego uczelni. Wykłady i część warsztatowa odbyły się w Laboratorium Technologicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Organizatorem forum był Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. To pierwsze Lubuskie Forum Innowacji w Gorzowie. Ale także pierwsze w cyklu organizowanych przez urząd marszałkowski. Na początku roku zarząd województwa lubuskiego przyjął strategię rozwoju innowacji do 2030 roku, a ta zakłada szereg tego typu zadań, bo na tym polu mamy jeszcze sporo do zrobienia. Musimy tworzyć możliwości realizacji wspólnych projektów w partnerstwach – mówił dr Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Lubuskie Forum Innowacji
Co z tymi pieniędzmi?

Wraz z rzecznikiem funduszy spróbujemy odpowiedzieć jak to właściwie jest z tą nową perspektywą finansową, bo pieniędzy jak nie było, tak nie ma, a czas leci. – Słyszymy ciągle od rządu że to już za chwilę, za momencik. Nie chodzi o to, by zastępować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego inną izbą, która będzie batem na sędziów. Chodzi o przemyślane zmiany, nie pozorowanie. Na to Komisja Europejska się nie zgodzi. Wciąż jest negocjowana umowa partnerstwa i programy regionalne. Nie możemy dziś z czystym sumieniem powiedzieć beneficjentom, kiedy ruszą środki – mówi R.Wróblewski.

Zapraszamy do obejrzenia Magazynu Region Północ:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content