Tadeusz Jędrzejczak: Współpraca zagraniczna Lubuskiego to wymierne korzyści (WIDEO)

Członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. Fot. LCI
Współpraca zagraniczna z partnerami regionu lubuskiego nadal będzie kontynuowana – mówi w programie Region Północ członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. Do tej pory zrealizowano w ten sposób wiele projektów inwestycyjnych, integracyjnych i szkoleniowych. Pomoc naszych sąsiadów i partnerów była nieoceniona m.in. w walce z pandemią.

Współpraca łączy

Do tej pory realizowaliśmy projekty z programów współpracy INTERREG – Polska-Saksonia i Brandenburgia-Polska, inicjatywa Partnerstwo Odry, Polsko-Niemieckie Dni Mediów oraz utworzenie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” . Dzięki nim rozwijany jest potencjał regionów przygranicznych Polski i Niemiec w zakresie turystyki, edukacji czy kultury. W 2021 r. wiele spotkań poświęconych tym wspólnym projektom odbyło się zdalnie z powodu trwającej pandemii COVID-19. Regiony partnerskie współpracowały z województwem lubuskim także m.in. w sferze gospodarki, zdrowia, sportu, rolnictwa i rynku pracy. W międzynarodowych spotkaniach uczestniczyły samorządowe instytucje województwa. Przykładem może być udział Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie w posiedzeniu Europejskiej Sieci Akademii Sportu w Hannoverze oraz spotkanie robocze w sprawie projektu „Opieka onkologiczna bez granic”, realizowanego przez Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i Ost-Brandenburgisches Tumorzentrum w Bad Saarow w Niemczech. Pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej na wschodzie Europy, budowanie trwałych relacji z zagranicznymi partnerami nadal jest priorytetem dla samorządu województwa. – W tym roku planowane jest m.in. podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy województwem lubuskim a regionem Adżarii w Gruzji – mówi członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak.

W magazynie Region Północ wyjaśniamy, jak wygląda realizacja nowej unijnej perspektywy w kontekście właśnie współpracy transgranicznej. Czy już ruszają konkursu z tym związane np. w euroregionach.

Inkubator dla biznesu

W programie zaglądamy do nowego biurowca przy ulicy Targowej w Gorzowie Wlkp., gdzie będzie się mieścił inkubator przedsiębiorczości. Projekt jest skierowany do mieszkańców Gorzowa Wlkp. – Dzięki środkom europejskim chcemy pomóc tym, którzy startują z własnym biznesem albo boją się tego startu, bo brakuje im wiedzy i pieniędzy. Tymczasem mają dobry pomysł na działalność gospodarczą. Oferujemy miejsce w nowym biurowcu na gorzowskim Zawarciu, który jest remontowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. We wrześniu przenosimy cały ośrodek technologiczny do nowej siedziby. Inkubator to nie tylko biuro, to pomoc w dokumentacji, doradztwo zawodowe i preferencyjne warunki na start działalności gospodarczej – mówi Justyna Kmietowicz, prezes Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. W nowej lokalizacji będzie 35 miejsc biurowych. Wsparcie w ramach inkubatora potrwa trzy lata.

Rewitalizacja w nawiązaniu do historii

Region Północ to także informacja o tym, jak wykorzystano środki z mijające perspektywy finansowej w lubuskich miastach i gminach. W Brzozowcu dzięki środkom na rewitalizację mieszkańcy doczekają się remontu Sali wiejskiej.

– Jak się człowiek nie ruszał i stał trochę dalej od pieca, to zimno było, że hej – wspominają mieszkańcy o wydarzeniach, które odbywały się w Sali zwłaszcza jesienią i zimą. Stary kopciuch nie był w stanie nagrzać całego obiektu. Teraz w Sali będzie nie tylko nowe, ekologiczne ogrzewanie, ale także straty ciepła nie będą tak duże. – Projekt w Brzozowcu to wsparcie dla integracji mieszkańców i rozwoju kultury. To drugi taki duży projekt rewitalizacyjny w naszej Gminie. Pierwszy ukończony to Stacja Kultury w Karninie czyli odnowiony budynek biblioteki. Teraz sala wiejska w Brzozowcu. Wymieniliśmy tu praktycznie wszystko: okna, drzwi, ogrzewanie, zrobiliśmy osuszanie, rewitalizujemy teren wokół budynku. Będzie wiata i miejsce do organizacji wydarzeń w plenerze. Całość nawiązuje do historii miejscowości, gdzie produkowano cegły. Zwłaszcza jedna ze ścian wewnątrz obiektu do tego nawiązuje – mówi Mariusz Florczak, pracownik Gminy Deszczno. Na chodniku spotykamy Panią Teresę, która zagląda jak tam efekty remontu z zewnątrz – Ta sala jest fajnie zrobiona dla ludzi teraz. My się staramy też dużo jako mieszkańcy robi, sprzątamy, kwiaty sadzimy. O salę też zadbamy, żeby się nie poniszczyła. Mieszkańcy będą korzystać z tej świetlicy na pewno. Zresztą wcześniej też mnóstwo wydarzeń się tam odbywało – mówi Teresa Jurkiewicz.

Mówimy SPRAWDZAM!

W magazynie sprawdzamy także co z nową perspektywą finansową jeśli chodzi o program Fundusze Europejskie dla województwa lubuskiego. Samorządowcy czekają z dokumentacją projektową na hale sportowe, drogi, chodniki, rewitalizacje skwerów, ścieżki rowerowe, kanalizacje, wodociągi i inwestycje proekologiczne. Wszystkie plany wiążą się z nową unijną perspektywą. – Jesteśmy przygotowani – mówią samorządowcy i dodają, że są obawy co do zlecania niektórych dokumentów na tym etapie, gdy nie ma środków z UE. Obawiają się ich przedawnienia. W rozmowie z LCI apelują o wydłużenie czasu realizacji inwestycji. W czym tkwi problem? Wszystkie dokumenty są na etapie trwających od miesięcy negocjacji.

Zapraszamy do obejrzenia Magazynu Region Północ:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content