Na początek Gorzów. Pikniki dla zdrowia – rusza lato z profilaktyką

Pikniki zdrowia to już tradycja. Fot. lubuskie.pl
– Profilaktyka chorób onkologicznych jest motywem przewodnim wszystkich Pikników Zdrowia. Ale te wydarzenia to także darmowe porady lekarskie, dobra zabawa i wiele aktywności dla Lubuszan w każdym wieku – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Na te wakacje Samorząd Województwa Lubuskiego zaplanował osiem Pikników Zdrowia. Pierwszy odbędzie się już w tę niedzielę (26 czerwca) w. Gorzowie Wlkp. Kolejne – będą w miejscowościach, które leżą w tzw. białych plamach, czyli w powiatach, które mają najniższą zgłaszalność na badania profilaktyczne w zakresie raka szyjki macicy, piersi i jelita grubego.

– To nasz priorytet. I nie jest frazesem twierdzenie, że zdrowie zależy od nas samych. Bo zdrowie zależy właśnie od zdrowego stylu życia, ale także od badań profilaktycznych. Istotne są szczególnie badania w zakresie nowotworów. Wcześnie wykryte zmiany są przecież wyleczalne – mówi Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Pikniki są realizowane w ramach projektów unijnych, które dotyczą właśnie bezpłatnych badań profilaktycznych. W trakcie imprez informacji o badaniach udziela departament ochrony zdrowia na swoim stoisku.

Zbadaj się w niedzielę

Walor pikników polega też na tym, że odbywają się one w niedziele. W luźnej atmosferze czasem łatwiej jest się zmobilizować i odbyć wizytę u lekarza „pod chmurką”. W trakcie imprez dostępni są specjaliści z wielu dziedzin. Można także uzyskać porady fizjoterapeutów, psychologów czy terapeutów uzależnień. Pikniki są też okazją do drobnych badań oraz nauki pierwszej pomocy. Nowością od ub. roku jest obecność dentobusu – czyli gabinetu stomatologicznego na kółkach. Z bezbolesnego i bezpłatnego przeglądu jamy ustnej mogą korzystać dzieci. Warto to zrobić nie tylko dla zdrowia! Dzieci, które przebadają się w dentobusie, otrzymają kupon na darmowe zabawy na dmuchanych zamkach!

Gdzie te Pikniki?

Piknikowy „rozkład jazdy” na tegoroczne lato to Iłowa (3 lipca), Lubięcin (10 lipca), Wschowa (17 lipca), Osiecznica (13 sierpnia), Bogdaniec (20 sierpnia), Przytoczna (27 sierpnia) i Janczewo (11 września). W imprezach uczestniczą (rotacyjnie) podmioty lecznicze nadzorowane przez Samorząd Województwa Lubuskiego – m.in. Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Lubuski Specjalistyczny Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu, Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie, zielonogórski Medkol, Ośrodek dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku, Szpitale w Ciborzu i Międzyrzeczu czy Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze. Oprócz tego do udziału w imprezach zapraszane są także lokalne przychodnie, szpitale oraz regionalni producenci zdrowej żywności czy propagatorzy zdrowego stylu życia.

Na każdym pikniku zapewniona jest pełna infrastruktura – scena, na której odbywają się krótkie występy artystyczne, ochrona, toalety oraz wyposażenie dla wystawców.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content