Roztańczony i rozśpiewany świat zawirował w zielonogórskim Drzonkowie (ZDJĘCIA)

Uczestników festiwalowej gali powitała lubuska marszałek. Fot. dariusz Chajewski
Nie, nie uważam się za najlepszą śpiewaczkę w tym gronie, jest tutaj naprawdę wiele wspaniałych głosów – cieszyła się Julia Pawlik, która została uznana za najlepszy głos Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, którego gala odbyła się w piątek w drzonkowskim ośrodku. – A impreza? Świetna.

Mimo pogody, która zdawała się odbierać oddech festiwalowa gala dała powiew szerokiego świata. Na scenie w drzonkowskiej hali tenisowej zaprezentowali się uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Feeria barw i uśmiechów biła także z widowni.

Honory gospodarzy pełnił Lubuski Zespół Pieśni i Tańca
Jak w rodzinie

Już na starcie zapanowała niemal rodzinna atmosfera, również dlatego, że patronująca imprezie lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak na scenie pojawiła się w towarzystwie wnuczki, która poczuła się tutaj jak ryba w wodzie i zawojowała publiczność.

– Bardzo się cieszę, że przybyliście do naszego najbardziej otwartego i tolerancyjnego regionu lubuskiego – powitała marszałek uczestników i widzów. – Patronuję temu wydarzeniu całym sercem i jestem przekonana, że znaleźliście u nas wielu serdecznych przyjaciół i na długo, te dni spędzone w Lubuskiem, pozostaną w waszej pamięci. Roztańczony kolorowy festiwal dobiega końca i dziękuję Wam wszystkim, że tu jesteście.

Publika bawiła się w latynoskich rytmach
Wreszcie się spotkali

W tegorocznej imprezie udział bierze 12 zespołów i ponad 600 uczestników. Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany jest w Winnym Grodzie od 1964 i jak chcą fachowcy to jedna z najstarszych tego prezentacji imprez w Polsce. W tym roku prezentują się tancerze, śpiewacy i muzycy z Bułgarii, Ukrainy, Niemiec, Meksyku oraz oczywiście z Polski. Nasz kraj reprezentują m.in. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa, Dziecięcy Regionalny Zespół “Mały Haśnik”, Zespól Ludowy “Sonina”, Zespół Folklorystyczny Szamotuły i Zespół Tańca Ludowego “Mali Gorzowiacy”.

– Nareszcie po dwóch edycjach, które za sprawą pandemii odbywały się w formule hybrydowej, możemy się wszyscy spotkać – mówi dyrektor Izabela Kumor-Pilarczyk. – Żałuję trochę, że ze względów formalnych nie mogły przyjechać zespoły z Kamerunu i Indii. Festiwal ma swoją markę, o czym można się przekonać chociażby zaglądając do… Wikipedii.

Julia Pawlik, najlepszy głos festiwalu
Podróż przez świat

Dyrektor jest zadowolona z tej edycji festiwalu i patrząc na to, co działo się na scenie i poza nią trudno się temu dziwić. Publiczność co chwilę porywały do zabawy kolejne zespoły. Ze zrozumiałych względów poruszenie wywołał zespół z Ukrainy. Z kolei do tańca porwały gorące latynoskie rytmy Meksykanów.

– Cieszę się, że wyciągnęłam męża z domu, czuję się jakbym poznała kawał świata – cieszy się Irena Bukowska z Zielonej Góry. – Rewelacyjna impreza. I pomyśleć, że jeszcze niedawno twierdziłam, że nie lubię góralskiej muzyki, jak nazywałam folklor. Z pewnością jutro wybiorę się do Ochli.

Zespoły i goście spotkają się w niedzielę w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli, gdzie wezmą udział w barwnym korowodzie. Będzie kolorowo, ale i smacznie, bowiem w ramach festynu “Dobre, smaczne bo Lubuskie” będzie można poznać specjały różnych kuchni z krajów, z których pochodzą uczestnicy festiwalu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content