Atrakcyjny kierunek studiów na UZ. Ta profesja ma wielkie perspektywy

Plakat promujący nowy kierunek. Materiał UZ
Na Uniwersytecie Zielonogórskim, na Wydziale Nauk Społecznych, uruchomiono w ubiegłym roku nowy kierunek studiów – Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci.

To studia I stopnia kształcące animatorów kultury, pracujących metodą projektów zarówno w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami kultury, jak też z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych. Absolwenci tego kierunku mogą pracować we wszelkich instytucjach, które prowadzą i promują działalność kulturalną oraz kulturalno-edukacyjną, czyli organizują imprezy, warsztaty, akcje artystyczne, prowadzą projekty kulturalne i grupy twórcze.

Kierunek rozwija się dynamicznie. Studenci I roku aktywnie włączyli się w działania dydaktyczne jak i pozadydaktyczne – zakładając Koło Naukowe Anim@cja, organizując ciekawe wydarzenia kulturalne i animacyjne, tworząc materiały (fotograficzne i filmowe) promujące nowy kierunek, angażując się w pomoc bezdomnym zwierzętom, współorganizując 30 Finał WOŚP w Otyniu, przeprowadzając kreatywne warsztaty dla dzieci na zielonogórskim deptaku czy też organizując wydarzenie artystyczno-animacyjne w Cafe Noir, gdzie przy okazji zaprezentowali swoje pasje i talenty – taneczne, plastyczne, muzyczne i wokalne.

Plakat promujący nowy kierunek. Materiał UZ

 W ofercie kierunku Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci można przeczytać, że są to studia dla tych, którzy są twórczy i poszukujący, lubią pracę z ludźmi, chcą rozwijać się z użyciem nowych mediów i technologii cyfrowych, chcą pracować metodą projektów oraz dla tych, którzy szukają studiów ciekawych i oryginalnych. Podczas tegorocznych Bachanaliów studenci I roku AKiTAwS stworzyli Strefę Kultury, gdzie promowali zielonogórskie instytucje kultury i zachęcali do korzystania z oferty tych instytucji.

Pomysł utworzenia kierunku studiów Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci zrodził się w Instytucie Pedagogiki UZ, który ma wieloletnie i bogate doświadczenie w kształceniu pracowników kultury. W 1974 roku, w ówczesnej WSP w Zielonej Górze, jako jedni z pierwszych w kraju kształciliśmy na studiach wyższych pracowników instytucji kultury w ramach Pedagogiki kulturalno-oświatowej. Wielu znanych i cenionych w Polsce kabareciarzy, muzyków, wokalistów, choreografów i tancerzy, to również absolwenci Pedagogiki kulturalno-oświatowej lub Animacji kultury UZ.

Ważną inspiracją przy tworzeniu animacji kultury wzbogaconej o nowe media i technologie cyfrowe była m.in. światowa pandemia, która  również miała swoje odbicie w kondycji i rozwoju kultury, gdy doświadczyliśmy prawie całkowitego jej zamknięcia. Instytucje kultury zostały zmuszone do zawieszenia bezpośredniej działalności, ewentualnie przeniesienie swoich działań do Internetu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content