Atrakcyjny kierunek studiów na UZ. Ta profesja ma wielkie perspektywy

Plakat promujący nowy kierunek. Materiał UZ
Na Uniwersytecie Zielonogórskim, na Wydziale Nauk Społecznych, uruchomiono w ubiegłym roku nowy kierunek studiów – Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci.

To studia I stopnia kształcące animatorów kultury, pracujących metodą projektów zarówno w bezpośrednim kontakcie z uczestnikami kultury, jak też z wykorzystaniem nowych mediów i technologii cyfrowych. Absolwenci tego kierunku mogą pracować we wszelkich instytucjach, które prowadzą i promują działalność kulturalną oraz kulturalno-edukacyjną, czyli organizują imprezy, warsztaty, akcje artystyczne, prowadzą projekty kulturalne i grupy twórcze.

Kierunek rozwija się dynamicznie. Studenci I roku aktywnie włączyli się w działania dydaktyczne jak i pozadydaktyczne – zakładając Koło Naukowe Anim@cja, organizując ciekawe wydarzenia kulturalne i animacyjne, tworząc materiały (fotograficzne i filmowe) promujące nowy kierunek, angażując się w pomoc bezdomnym zwierzętom, współorganizując 30 Finał WOŚP w Otyniu, przeprowadzając kreatywne warsztaty dla dzieci na zielonogórskim deptaku czy też organizując wydarzenie artystyczno-animacyjne w Cafe Noir, gdzie przy okazji zaprezentowali swoje pasje i talenty – taneczne, plastyczne, muzyczne i wokalne.

Plakat promujący nowy kierunek. Materiał UZ

 W ofercie kierunku Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci można przeczytać, że są to studia dla tych, którzy są twórczy i poszukujący, lubią pracę z ludźmi, chcą rozwijać się z użyciem nowych mediów i technologii cyfrowych, chcą pracować metodą projektów oraz dla tych, którzy szukają studiów ciekawych i oryginalnych. Podczas tegorocznych Bachanaliów studenci I roku AKiTAwS stworzyli Strefę Kultury, gdzie promowali zielonogórskie instytucje kultury i zachęcali do korzystania z oferty tych instytucji.

Pomysł utworzenia kierunku studiów Animacja kultury i twórczej aktywności w Sieci zrodził się w Instytucie Pedagogiki UZ, który ma wieloletnie i bogate doświadczenie w kształceniu pracowników kultury. W 1974 roku, w ówczesnej WSP w Zielonej Górze, jako jedni z pierwszych w kraju kształciliśmy na studiach wyższych pracowników instytucji kultury w ramach Pedagogiki kulturalno-oświatowej. Wielu znanych i cenionych w Polsce kabareciarzy, muzyków, wokalistów, choreografów i tancerzy, to również absolwenci Pedagogiki kulturalno-oświatowej lub Animacji kultury UZ.

Ważną inspiracją przy tworzeniu animacji kultury wzbogaconej o nowe media i technologie cyfrowe była m.in. światowa pandemia, która  również miała swoje odbicie w kondycji i rozwoju kultury, gdy doświadczyliśmy prawie całkowitego jej zamknięcia. Instytucje kultury zostały zmuszone do zawieszenia bezpośredniej działalności, ewentualnie przeniesienie swoich działań do Internetu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Miasto wsparło gorzowską AJP (WIDEO)

Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki i prof. dr hab. Elżbieta Skorupska – Raczyńska, rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, podpisali umowę dotyczą finansowego wsparcia działań naukowych

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content