Dzieci i młodzież znalazły tu bezpieczny i cichy zakątek (WIDEO)

Pudełko z flamastrami
W świetlicy dzieci nie muszą mieć swoich przyborów. Wszystko udostępniają pracownicy
Młodzi mieszkańcy Drezdenka mogą już korzystać z nowiutkiej świetlicy środowiskowej. Budynek co prawda stary, ale nabrał nowego oblicza dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. – Teraz nasze dzieciaki o szczególnych potrzebach wsparcia mają swoje miejsce i fachową pomoc – cieszy się burmistrz Karolina Piotrowska.

To miejsce w ścisłym centrum Drezdenka. Z zewnątrz wyremontowane i ocieplone. Wcześniej miały tu miejsce gminne organizacje pozarządowe. Teraz jest tu świetlica środowiskowa, której bardzo brakowało.

Dzieci wybrały świetlicę, nie ulicę

– Dzieci nie miały gdzie się podziać. Mówimy tu o rodzinach, w których brakuje, niestety, czasu na wspólne spędzenie czasu albo warunków do spokojnego odrobienia lekcji. W świetlicy dzieci mają zajęcia z terapeutami, zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne i mogą liczyć na pomoc. Na początku przychodziła garstka, teraz jest ich coraz więcej. To dzieci w wieku szkolnym – mówi Wioletta Kantor-Kmiecik, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Drezdenku.

Powstanie tego typu miejsc oraz poradni psychologicznych w powiatach wspiera Unia Europejska, a konkretnie Europejski Fundusz Społeczny. Z działania usługi społeczne. Powiat strzelecko-drezdenecki jest na mapie Lubuskiego jednym z powiatów, w których jest, niestety, wiele problemów społecznych, w tym alkohol i przemoc w rodzinie.

Prace młodych mieszańców Drezdenka wykonane w czasie zajęć
Łukasz Porycki: Młodzież ma coraz więcej problemów

W takich miejscach – jak mówią nam specjaliści – nie chodzi o prowadzenie terapii wprost. Tutaj w czasie zajęć i zabawy dzieci zapominają o tym, jak jest w domu, lub właśnie otwierają się przy okazji spędzonego wspólnie czasu.

– Mnie osobiście bardzo cieszą takie projekty miękkie, bo to nie tylko wyremontowany budynek, ale przede wszystkim miejsce integracji dla dzieci i ciche schronienie. Dotacja w kwocie pół miliona złotych pomogła nam ziścić plany o powstaniu świetlicy i jesteśmy z tego bardzo dumni. To nie liczby. To konkretne dzieciaki, którym udało się pomóc. To miejsce, którego bardzo w Drezdenku brakowało – mówi burmistrz Karolina Piotrowska.

Jak dodaje wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki, działanie “usługi społeczne” cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem gmin i powiatów. – Staraliśmy się stworzyć sieć wsparcia dla dzieci i młodzieży, bo wiemy, jak bardzo jest to obecnie potrzebne. Zaburzenia psychiczne i depresja wśród młodych to coraz częściej odnotowywane zjawiska. Zwłaszcza w Lubuskiem. Cieszy nas, że młodzi mieszańcy Drezdenka nie wstydzą się szukać pomocy – nie ukrywa wicemarszałek Porycki.

W budynku całe wyposażenie jest zakupione w ramach projektu

Budynek to nie wszystko. Gmina wychodzi latem do młodych mieszkańców z cyklem pikników integracyjnych w ich miejscowościach i mnóstwem dobrej zabawy. Wszystko w ramach unijnego projektu Europejskiego Funduszu Społecznego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content