Od Madrytu do Madrytu. Co się zmieniło po szczycie NATO (WIDEO)

Profesor Paweł Leszczyński komentował eskalację wojny na Ukrainie i problem braku surowców z Rosji.
Historia zatacza koło. – Dokładnie 25 lat temu odbył się szczyt NATO w Madrycie, na którym Polska, Czech i Węgry zostały oficjalnie zaproszone do przystąpienia do sojuszu – wspomina historyk prof. Paweł Leszczyński. Jak dodaje 25 lat później zostało wystosowane historyczne zaproszenie dla Królestwa Szwecji i Finlandii. Dlaczego historyczne?

-Jeżeli zważyć na to, że Szwecja nie uczestniczyła w konfliktach zbrojnych od czasów napoleońskich, że ostatnia aktywność militarna to była 1814- 1815 to od tego czasu Szwecja proklamowała neutralność. Finlandia z kolei prowadziła politykę neutralności od 1945 roku. Przypomnijmy, że będąc w cieniu „wielkiego brata”, w latach 1939 -1940 stoczyła tzw. wojnę zimową, kiedy to Związek Radziecki napadł na Finlandię. Finowie udowodnili, że nie zawsze zwycięża Goliat. Czasem bywa w historii, że zwycięża Dawid – mówi nasz gość nawiązując do historii krajów bałtyckich.


Bałtyk bezpieczny?


Gościa Lubuskiego Centrum Informacyjnego pytamy o wnioski z niedawnego szczytu NATO. – Dla nas ważne jest to, że Morze Bałtyckie tak na dobrą sprawę zamienia się w wewnętrzne morze NATO. To jest drugi akwen morski, który będzie prawie pod całkowitą kontrolą NATO, pierwszy jest Adriatyk. Strategicznie ma to niezwykłe znaczenie. Szwecja i Finlandia będą, w imieniu NATO, kontrolowały Bałtyk i jego cieśniny. Szwedzi mają doskonale rozwinięte lotnictwo i marynarkę wojenną, Finowie mają spore siły lądowe. W stanie pokoju Finlandia licząca 5 mln mieszkańców ma armie obliczana na 30 – 35 tyś. Po mobilizacji oni są w stanie wystawić 280 tyś. nie licząc policjantów, strażaków, strażników granicznych, ludzi z klubów strzeleckich oraz innych formacji, które mogą brać udział w konfliktach zbrojnych – mówi profesor Akademii im. Jakuba z Paradyża i członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Paweł Leszczyński.


Dla nas również ważna decyzja w sprawie Poznania, czyli lokalizacji stałej siedziby 5 Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych. Wiąże się to ze wzrostem militarnej obecności amerykańskiej w Polsce. Chciałoby się jeszcze oprócz amerykańskiej obecności, widzieć rozszerzoną obecność wojsk innych państw NATO – mówi nasz gość.


Więcej o tym w rozmowie Lubuskiego Centrum Informacyjnego:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content