Jacek Piechota: Po odbudowie to będzie już inna Ukraina (WIDEO)

Lisiczańsk po ataku. Źródło: OKO.press
Odbudowa Ukrainy jest ogromnym wyzwaniem dla całej cywilizacji zachodniej – mówi na naszej antenie Jacek Piechota, Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Przedsiębiorcy w Polsce nie czekają na powołanie przez nasz rząd koordynatora ds. odbudowy tamtejszej gospodarki, choć o to postulowali, biorą sprawy w swoje ręce.

Już teraz nad odbudową całej infrastruktury Ukrainy pracuje Komisja Europejska, powstały specjalne zespoły w tej sprawie. Podobnie ma być w USA. Pracują nad tym organizacje na całym świecie.

Odbudowa czy odrodzenie?

– Wszyscy będą mieli swój udział w odrodzeniu Ukrainy na nowo. Tamtejszy rząd już teraz podkreśla, że zrezygnuje ze stricte przemysłu ciężkiego. Stawiane na nowo zakłady mają być innowacyjne, korzystające z odnawialnych źródeł energii, energooszczędne procesy. To szansa na skok cywilizacyjny dla Ukrainy z wielką pomocą zachodu – mówi Jacek Piechota, Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Obejrzyj relację z debaty o odbudowie Ukrainy w Gorzowie Wlkp.:

Co gdy emocje opadną

Jak zaznaczył gość LCI pomoc Ukraińcom w pierwszych dniach i tygodniach po wybuchu wojny była wzorowa, opierała się głównie na ludziach dobrej woli i samorządach. – Teraz potrzeba rozwiązań systemowych. Jeśli chodzi o nasze przygotowanie do szczęśliwego – mam nadzieję – dnia “po wojnie”, to nie ma synchronizacji. Nie ma pełnomocnika ds. kryzysu ukraińskiego. Już teraz robią to trzy osoby, kilka instytucji. To nie jest dobry kierunek, potrzeba silnej koordynacji. To jest działanie międzyresortowe. Taki przykład: 20 milionów ton ukraińskiego zboża czeka na wywiezienie w świat przed kradzieżą i zniszczeniem. Do tej pory robiły to ukraińskie porty, dziś zniszczone. My nie mamy infrastruktury, żeby to odebrać, potrzeba szybkich działań tu i teraz, nie sporów kompetencyjnych – mówi Jacek Piechota.

Izba organizuje już teraz pomoc żywnościową i medyczną dla rejonów objętych wojną. Teraz planuje współpracę gospodarczą i pomoc m.in. w wywiezieniu zbóż poprzez kontakt z ukraińskimi portami i przewoźnikami.

Obejrzyj całą rozmowę z Jackiem Piechotą:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content