Nie jest słodko. Jest tragicznie. Ceny dobijają Lubuszan

Cena cukru w jednym z podgorzowskich dyskontów. FOT. LCI
Cena za kilogram cukru w sklepach w małych miejscowościach w regionie to już prawie 7 zł. Na jeden paragon można kupić 10 kg, bo sklepy w Polsce wprowadziły limity. W Niemczech za kilogram cukru teraz płaci się około 0,80 centów, czyli prawie połowę taniej. Drogi jest u nas także olej. – Jak tak dalej pójdzie, to pójdziemy z torbami – mówią konsumenci.

Pensje w Polsce nie rosną adekwatnie do cen. W podgorzowskim Jeninie przy jednym ze sklepów rozmawiamy z Panią Janiną Kaczmarzewską, emerytką – Teraz żeby przetwory zrobić z owoców na zimę to naprawdę drogo wychodzi. Zawsze robiłam dżemy, kompoty. Teraz to nie wiem czy mnie będzie stać, takie ceny. Pani Paulina Kowalik, która spotykamy pod sklepem w Witnicy jest mamą trójki dzieci – Masakryczne te ceny, to nie tylko cukier, drogie jest mięso, olej, nawet zwykłe musiki dla dzieci to też strasznie drogie. Przy dzieciach to teraz pieniądze idą jak woda, a gdzie jakieś przetwory zrobić. Zawsze swoje to taniej, ale teraz to nie wiem, czy nawet tyle cukru dostanę, bo słyszałam że limity. My żyjemy tylko z wypłaty męża, ja zajmuje się dziećmi – mówi Pani Paulina. Pan Janusz z Gorzowa Wlkp., którego spotykamy na osiedlu Staszica wspomina kartki na towary – Wie Pani, tych czasów Pani nie pamięta. Ja tak. Nie chcę żeby wróciły. Kolejki i jedzenie na kartki, a wypłata nie starcza do końca miesiąca, bo raty za wysokie. Tak ma syn z synową. Teraz rata kredytu im wzrosła dwa razy. Człowiek nie ma z czego pomóc, przykro – mówi Pan Janusz i załamuje ręce…


Skąd panika?


Klienci dyskontów w Polsce ostatnio coraz częściej zaczęli robić zapasy i wykupują produkty od kilku tygodni. Większość kupują firmy niż odbiorcy indywidualni, tak jest z cukrem – słyszymy od kierowników sklepów pod Gorzowem.
W piątek 22 lipca decyzję o wprowadzenie limitów na zakup cukru podjął Lidl. W niemieckiej sieci sklepów nabyć można obecnie maksymalnie za jednym zamachem tylko 10 kg popularnego produktu. Wcześniej na podobny ruch zdecydowały się Biedronka oraz Netto – podaje portal Wirtualna Polska.
Ceny w Polsce rosną bardzo szybko, nie tak jak płace. W Niemczech za kilogram cukru płaci się teraz o około 3,75 w przeliczeniu na złotówki. Około połowę taniej niż w Polsce. Wynagrodzenia po drugiej stronie Odry są z kolei na nieporównywalnym poziomie. W sieci krążą też zdjęcia sklepowych półek np. z Belgii, gdzie bez problemu można zaopatrzyć się w ten słodki produkt. Przy niższej cenie. Przeciętne wynagrodzenie w Belgii także jest wyższe od polskiego.

Na pomoc idzie państwowy sklep…


Wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk medialnie uspokajali w sprawie cukru. Zapewniają, że będziemy mieć dostęp do tego produktu. – Na pewno ma go nie zabraknąć w państwowej Krajowej Grupie Spożywczej – mówią.
Cukier od KGS nabyć może każdy. Jest on dostępny na stronie internetowej polskie-smaki.pl.
Cukier biały 1 kg oznacza wydatek na poziomie 6,99 zł. Za cukier biały drobny zapłacisz natomiast 5,39 zł.
To nadal drożej niż u zachodnich sąsiadów.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content