Pierwsze dni były najtrudniejsze. Uczyliśmy się, jak pomagać ofiarom wojny (WIDEO)

Od pierwszych dni działało centrum pomocowe w siedzibie lubuskiego urzędu marszałkowskiego
Pomoc dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju stała się w ciągu ostatnich ponad 150 dni codziennością. Przestaliśmy już odnotowywać kolejne transporty darów, spotkania, imprezy. Bo i pomoc w lwiej części była dziełem samorządów, które nie dyskutowały, ale pomagały. Prześledźmy jak przebiegała ta pomoc w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę…

24 lutego. Pierwszy dzień agresji Rosji na Ukrainę. – W Lubuskiem jesteśmy solidarni z obywatelami Ukrainy. Nasi przyjaciele z regionów partnerskich mogą na nas liczyć – powiedziała Marszałek Elżbieta Anna Polak. – Ukraina nie może zostać sama! Świat nie może milczeć, musi podjąć natychmiast zdecydowane działania i zablokować politycznie i ekonomicznie Rosję!

LOT odwołał wszystkie loty na Ukrainę, również te z lotniska w Babimoście.

25 lutego. Zarząd Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego zorganizował robocze spotkanie, m.in. z przedstawicielami społeczności ukraińskiej w regionie. Padło kluczowe pytanie: jak możemy pomóc? Lecznica zaoferowała m.in. pomoc psychologiczną. Gorzowski szpital organizuje transport pomocy medycznej do zaprzyjaźnionej lecznicy w zbombardowanym Iwano-Frankowsku. Zarząd województwa lubuskiego zdecydował o przekazaniu 150 tys. zł na pomoc dla szpitala w Iwano-Frankowsku.

26 lutego. Marszałek lubuska powołała specjalny zespół ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy. W urzędzie marszałkowskim ogłoszono zbiórkę darów. Lista potrzebnych darów była długa, od bielizny i chemii gospodarczej po węże strażackie i lornetki.

fot. lubuskie.pl

28 lutego. Lubuska Rada Samorządowa zadecydowała o przekazaniu 6 mln zł zapisanych w budżecie województwa na fundusz samorządowy na pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Po 500 tys. zł trafi do 12 lubuskich powiatów ziemskich z przeznaczeniem na jej organizację.

2 marca. Ruszyła bezpłatna pomoc prawna dla osób dotkniętych wojną w Ukrainie. Okręgowa Rada Adwokacka w Zielonej Górze przyłączyła się do akcji pomocy uchodźcom i zamieściła listę adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy zadeklarowali chęć świadczenia wsparcia.

Z Lubuskiego wyruszył transport do szpitala w Iwano-Frankowsku. – Zawozimy tam środki medyczne i wszystko, czego potrzebują. Pomoc tę koordynuje szpital w Gorzowie Wlkp. – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak. Lekarze z tej lecznicy, Maryna Nahorna, Ivan Nahornyi i Andrii Kadukha wyjechali na polsko-ukraińską granicę, żeby tam pracować jako wolontariusze w punkcie PCK. Medycy pochodzą z Charkowa.

3 marca. Oprócz stacjonarnej zbiórki w Urzędzie Marszałkowskim – uruchomiony został Bank Informacji Pomocowej, czyli miejsce, w którym można składać oferty pomocy. Na początek były to oferty pracy, specjalistycznej opieki medycznej, ale też propozycje pomocy w transporcie darów.

fot. lubuskie.pl

Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował przekazać 500 tys. zł na zakup środków medycznych dla Ukrainy. Wyruszył drugi transport pomocy, w sumie siedem palet. Cztery z kombinezonami przeciwchemicznymi, a pozostałe to najpilniejszy sprzęt medyczny oraz opatrunkowy. Kolejnego dnia wyruszył trzeci transport. W kolejnych dniach podobne informacje ukazywały się niemal codziennie.

5 marca. – Dziękujemy za pomoc. Nie zostaliśmy sami – mówili przedstawiciele administracji Obwodu Iwano-Frankowskiego podczas spotkania online z marszałek Elżbietą Anną Polak.

6 marca. Koncert Solidarności z Ukrainą w Filharmonii Zielonogórskiej. Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano dwa koncerty. Udało się zebrać do puszek blisko 15 tys. zł na pomoc sąsiadom.

8 marca. Wojewódzkie Stacje Pogotowia Ratunkowego z Zielonej Góry i Gorzowa, za zgodą Zarządu Województwa Lubuskiego, przekazały do Lwowa dwa ambulanse. Wypełnione sprzętem karetki wyruszyły 21 marca.

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze reaguje na apel szpitala w miejscowości Chmielnicki na Podolu i przekazał sprzęt medyczny o wartości 40 tys. zł. Lecznica apeluje o wsparcie. Ruszyły konsultacje pediatryczne dla dzieci z Ukrainy.

– Mamy wielkie uznanie dla sposobu, w jaki przyjmujecie uchodźców. Jesteście dla nas wzorem! – podkreślali premierzy landów Brandenburgii i Saksonii na spotkaniu z marszałek Elżbietą Anną Polak.

fot. lubuskie.pl

9 marca. Do centrum pomocowego w urzędzie marszałkowskim dotarła pierwsza część zamówionego sprzętu medycznego. Znalazły się w niej narzędzia chirurgiczne służące do odbierania porodów, cesarskich cięć, zaciski do pępowiny, zestaw do chirurgii otwartej, zestaw narzędzi ortopedycznych, zestawy do tamowania krwawienia…

10 marca. Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego uruchomiło specjalne subkonto dedykowane pomocy Ukrainie. To kolejna możliwość wsparcia działań pomocowych. Z pomocy „marszałkowskiego” punktu każdego dnia korzysta od 200 do 250 os., które potrzebują także pomocy prawnej, administracyjnej i psychologicznej.

15 marca. Dotarły ostatnie palety ze środkami medycznymi, które Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił zakupić za 500 tys. zł dla szpitali w zaprzyjaźnionych obwodach iwanofrankowskim i sumskim. To 50 tys. strzykawek i igieł. Transport wyruszył 18 marca.

16 marca. Uchodźcy z Ukraińcy mogą otrzymać PESEL, które daje im szereg uprawnień.

18 marca. Obywatele Ukrainy, którzy chcą zwiększyć szanse na znalezienie pracy, mogą skorzystać ze wsparcia. Wojewódzki Urząd Pracy proponuje im udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje czy poprawiających znajomość języka polskiego. Na ten cel zostały przeznaczone środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

23 marca. Do Lubuskiego Centrum Pomocowego dotarł w środę transport butów. To dar od zielonogórskiej firmy Modivo dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną trafili do naszego regionu.

25 marca. Trzy kartony z plecakami zawierającymi zestawy pierwszej pomocy przekazała do Lubuskiego Centrum Pomocowego w Urzędzie Marszałkowskim zielonogórska firma LfC. Dary trafią na front do Ukrainy. – Nie chcemy dzisiaj śpiewać w Odzie do Radości „wszyscy ludzie będą braćmi”. Chcemy śpiewać „wszyscy ludzie są braćmi!” – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas spotkania pod hasłem „Ukraina w UE”.

26 marca. W lubuskim urzędzie marszałkowskim zorganizowano szczepienie covid dla uchodźców z Ukrainy.

30 marca. Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu z rezerwy kryzysowej 100 tys. zł na zakupy do Lubuskiego Centrum Pomocowego. Na liście znajdują się żywność i środki higieniczne.

1 kwietnia. „W imieniu 73 gmin obwodu Lwowskiego wyrażamy nasz szacunek i szczerą wdzięczność za wsparcie Ukrainy – pisze do lubuskiej marszałek Iryna Hrymak, przewodnicząca lwowskiej rady obwodowej”.

4 kwietnia. Sejmik Województwa Lubuskiego przez aklamację przyjął apel w sprawie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy poprzez systemowe wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji niosących pomoc.

13 kwietnia. Lubuski Teatr pomaga Ukrainie. Dochód ze sprzedaży biletów na „Ach! Odessa – Mama…” został przeznaczony na pomoc zaprzyjaźnionemu teatrowi we Lwowie oraz uchodźcom, którymi opiekuje się zielonogórska scena.

fot. WUP

I tak możemy wyliczać, dzień za dniem… Kolejne transporty darów, kolejne zbiórki, kolejne imprezy, kolejne karetki jadące na wschód. Według danych z końca maja w Lubuskiem jest blisko 33 tys. uchodźców z Ukrainy. Centrum pomocowe w urzędzie marszałkowskim przekazało im w tym czasie ponad 10 tys. paczek humanitarnych.

– Dziś możemy porozmawiać o tym, co było i co można zrobić lepiej. Wszyscy mamy doświadczenia, dlatego możemy się zastanowić jak lepiej zorganizować pomoc dla uchodźców. Szczególnie nasi wolontariusze i organizacje pozarządowe, które sprawdziły się na „pierwszej linii frontu” – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas czerwcowego pikniku w Zielonej Górze Ochli. – To Polki i Polacy, nie tylko w regionie lubuskim, pokazali całemu światu, że potrafimy i chcemy dalej pomagać.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content