Anna Chinalska: – Pikniki zdrowia i ich oferta docierają pod strzechy (WIDEO)

Anna Chinalska w Rozmowie Dnia LCI potwierdziła, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze zostanie otwarte jesienią tego roku. Fot. Lubuskie

Z jakiej pomocy możemy skorzystać podczas Lubuskich Pikników Zdrowia i Profilaktyki? Czy lubuskie szpitale są przygotowane na wzrosty zakażeń koronawirusem? Kiedy otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka? Co dalej z gorzowską kardiochirurgią? Gościem LCI była Anna Chinalska, przewodnicząca sejmikowej komisji zdrowia.

Lato, wakacje i piękna pogoda są nie tylko okazją do wypoczynku, ale również do zadbania o siebie i swoje zdrowie. Właśnie ta idea przyświeca Lubuskim Piknikom Zdrowia i Profilaktyki, które odbywają się w naszym regionie.

-To jest teraz taki dobry sezon, bo to jest taki sezon piknikowy, letni. Gdzie chcemy się zebrać, spotkać, chcemy się integrować po tych latach pandemii. Dlatego też jako przewodnicząca komisji zdrowia bardzo się cieszę, że realizujemy taki projekt tych pikników zdrowia i profilaktyki – mówi Anna Chinalska.

Jak zwraca uwagę przewodnicząca sejmikowej komisji zdrowia, tego typu inicjatywy są szczególnie ważne po ponad dwóch latach pandemii.

-Jest taka potrzeba, żeby wesprzeć naszych mieszkańców, wesprzeć w zdrowiu, w potrzebach i po prostu pomóc, pokazać gdzie można wykonać badania profilaktyczne, żeby się zapisać do różnych programów profilaktyki, których wiele prowadzi urząd marszałkowski w województwie lubuskim. Trzeba przyznać, że po pandemii jesteśmy bardzo zaniedbani, po tym czasie, gdy ochrona zdrowia była słabiej dostępna. Przede wszystkim mniej się badaliśmy, a teraz jest taka okazja, by to nadrobić. – podkreśla Chinalska.

Profilaktyka dla wykluczonych spoza wielkich miast

Bardzo ważne zdaniem radnej województwa jest, że pikniki odbywają się w tych mniejszych miejscowościach, bo docierają w ten sposób do osób wykluczonych.

-Cieszy mnie to szczególnie, bo ja sama jestem radną z prowincji, z wioski leżącej pod Krosnem Odrzańskim, że te pikniki trafiają pod strzechy. One też trafiają na wieś i do małych miejscowości. Przykładowo, niedawno był taki piknik w Iłowej czy w Lubięcinie. Następny będzie miał miejsce 13 sierpnia w Osiecznicy, gdzie będziemy gościć siedem placówek ochrony zdrowia. Nasi mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć np. o programach profilaktycznych. Bardzo się cieszę, ponieważ mamy jako mieszkańcy małych miast, wsi, gorszy dostęp do ochrony zdrowia w dużych miastach.

Radna Polskiego Stronnictwa Ludowego na konkretnych przykładach badań zachęca do udziału w tych wydarzeniach, bo dla niektórych może być to jedyna szansa, by móc skorzystać z tego typu profilaktyki.

-Zapraszam serdecznie na te pikniki, bo naprawdę można wykonać podstawowe badania, będzie można zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy, poziom tkanki tłuszczowej, zapytać o dobrą dietę, można też zapytać się psychoterapeutów w dziedzinie uzależnień.

Anna Chinalska dodaje, że podczas pikników są przewidziane także potrzeby najmłodszych, gdzie można połączyć przyjemne z pożytecznym.

-Jestem zadowolona również jako pedagog, bo będzie Dentobus, z którego skorzystać mogą dzieci. Usiądą na fotelu dentystycznym i będą miały zrobiony przegląd uzębienia. To jest bardzo ważne. Dodatkowo dla najmłodszych przewidziane są różne konkursy z nagrodami i darmowe zabawy, jak chociażby dmuchańce.

Obejrzyj materiał wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Magdalena Podhajecka

Po co nam kultura? [KOMENTARZ]

Latem kwitną nie tylko ogródki, ale i kultura. Kibicujemy naszym na igrzyskach olimpijskich, świętujemy dożynki czy delektujemy się muzyką pod gołym niebem. Ale po co

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content