W sierpniu Lubuskie będzie “muzycznym rajem”. Rusza Festiwal Muzyki Dawnej (WIDEO)

Konferencja zapowiadająca tegoroczną edycję Festiwalu Muzyki Dawnej Muzyka w Raju. Fot. LCI

46 koncertów w różnych częściach województwa, gwiazdy muzyki dawnej i niezwykłe brzmienia w zabytkowych wnętrzach. Oto 20. odsłona “Muzyki w raju”.

– Chciałabym zaprosić wszystkich Lubuszan i gości, którzy przebywają w naszym regionie, czyli w raju, na 46 sierpniowych koncertów – mówiła lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. . – W naszym rajskim regionie muzyka dawna rozbrzmiewa już od 20 lat. Z każdym rokiem obserwuję jak wielu słuchaczy, widzów uczestniczy, zaprzyjaźnia się z tą muzyką i muzykami, jak do organizacji tych wydarzeń garną się samorządy… Ta impreza wspaniale się rozwija, jest znakomitą wizytówką Lubuskiego, a jak na ten rozmach nasze dofinansowanie jest niewielkie, 145 tys. zł.

Rajskie dźwięki będą rozbrzmiewać w wielu miejscach województwa.

Na festiwalu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2003, prezentowana jest świecka i sakralna muzyka średniowieczna, renesansowa i barokowa, od 2011 również klasyczna i romantyczna. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Muzyki Dawnej Canor, a dyrektorem festiwalu prezes fundacji Cezary Zych.

– Dzięki współpracy z samorządami w 2019 postanowiliśmy rozszerzyć formułę wydarzenia i wyjść do miejscowości, które mają wspaniały potencjał kulturowy, wyrobioną publiczność – tłumaczy C. Zych. –  Słowem, nie ograniczamy określenia „raj” do Paradyża, ale całej Ziemi Lubuskiej. To też próba przygotowania się do planowanego remontu paradyskiego opactwa, gdy koncerty nie będą mogły w tym miejscu się odbywać. Czyli zmiana formuły i przekonanie, że warto uczestniczyć w koncertach w innych, równie magicznych miejscach.

Tak jak od wielu lat repertuar festiwalu koncentruje się w tym roku na muzyce barokowej, ale organizatorzy coraz śmielej sięgają po tę średniowieczną i renesansową i jak podkreślają organizatorzy starają się myśleć długofalowo, stąd współpraca z muzykami planowana jest w cyklach kilkuletnich. Chociażby znany z ubiegłego roku genialny Davide Monti, specjalizujący się w improwizacji barokowej. Inna gwiazda to Lucile Boulanger, młoda, mająca na koncie kilka świetnych płyt, specjalizująca się w violi da gamba. Po dziesięcioletniej pojawi się Maria Christina grająca na harfie barokowej. Usłyszymy również m.in. międzynarodową orkiestrę barokową Kore, zespoły La Morra i Arparla, consort fletów prostych Brouillamini. Zgodnie z festiwalową tradycją, soliści wystąpią w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic,Marc Mauillon, Lisandro Abadie, Cyril Auvity, Sara Johnson Huidobro.

Nie tylko Paradyż

Kto nie będzie mógł uczestniczyć w koncertach osobiście będzie mógł to zrobić wirtualnie. Transmisje interentowe będą prowadzone ze wszystkich koncertów paradyskich. Pozostałe zostaną w większej części zarejestrowane i zaprezentowane w listopadzie na różnych platformach internetowych.

Podczas inaugurującej koncerty konferencji prasowej serdecznie zapraszali na wydarzenia samorządowcy. Izabela Mazurkiewicz, wójt Świdnicy, zachwalała imprezy w letnickim zborze, dyrektor Międzyrzeckiego Domu Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy zapowiadała wydarzenia w Międzyrzeczu, a burmistrz Świebodzina, Tomasz Sielicki zapewniał, że chętnie dzieli się tą imprezą z innymi miejscowościami. W końcu tutaj jest „matecznik” Muzyki w Raju.

Inauguracja cyklu festiwalowych koncertów nastąpiła w Gorzowie

– Cieszę się bardzo, gdyż muzyka dawna w filharmonii nie jest oczywistością – dodał Cezary Zych. – Tutaj udało się przekonać do rozszerzenia spectrum zainteresowań. Nawiasem mówiąc nie było to specjalnie trudne, gdyż dyrektor muzyczny jest klawesynistą…

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content