Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze to w ostatnich latach prawdziwy plac budowy. Świadczy to przede wszystkim o rozwoju lecznicy, która chce systematycznie podnosić jakość świadczonych usług dla pacjentów w jak najbardziej komfortowych warunkach.
Jak oficjalnie przekazuje szpital, tzw. budynek L jest już niemal po odbiorach technicznych, co oznacza, że dobiegła końca ostatnia część termomodernizacji lecznicy. Gołym okiem można dostrzec, że szpital wizualnie zmienił się nie do poznania.
Pandemia nie przeszkodziła
-Termomodernizacja rozpoczęła się w 2020 r. i w jej ramach gruntownie wyremontowano elewacje budynków, również te przedwojenne. Wymieniono na przykład wszystkie okna, a także zmodernizowano system centralnego ogrzewania, ciepłej wody i instalacji oświetleniowej. Dzięki temu możemy zmniejszyć koszty zużycia energii, co przekłada się na oszczędności. Poprawiły się warunki pobytu pacjentów, a także pracy personelu – podkreślają władze lecznicy.
Szpital uniwersytecki w komunikacie na facebooku podał, że w trakcie tej ogromnej inwestycji normalnie funkcjonowały wszystkie szpitalne oddziały oraz przeprosił wszystkich pacjentów za niedogodności, a personelowi podziękował za wyrozumiałość.
Cała projekt termomodernizacji kosztować ma ponad 50 milionów złotych, a jego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia funduszy z Unii Europejskiej oraz urzędu marszałkowskiego.
Centrum Zdrowia Matki i Dziecka coraz bliżej
Pierwotnie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka miało rozpocząć swoją działalność w drugim półroczu 2021 roku. Tak się jednak nie stało, ponieważ plany pokrzyżowała pandemia i od 7 grudnia 2020 do 31 marca 2022 roku w CZMiD funkcjonował szpital tymczasowy, w którym leczono ponad trzy tysiące pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Nowoczesne Centrum Zdrowia Matki i Dziecka ma mieć swoją inaugurację jesienią tego roku, a szpital skrupulatnie się do tego przygotowuje.
Kolejna dotacja, 3 miliony złotych, to kwota jaką samorząd województwa lubuskiego postanowił przekazać na wyposażenie CZMiD w Zielonej Górze. Pieniądze zostaną przeznaczone głównie na wsparcie kształcenia studentów Collegium Medicum.
-Za pieniądze uzyskane z budżetu samorządu województwa lubuskiego możliwy będzie zakup wyposażenia dydaktycznego. To m.in.: wyposażenie pomieszczeń dedykowanych studentom, sal konferencyjnych, sal dydaktycznych, szatni itd. (krzesła, stoły, tablice, monitory LED, telewizory itp.). Szpital Uniwersytecki jest w trakcie przetargów na to wyposażenie. Ponadto trwają ostatnie postępowania przetargowe na meble w zabudowie i wyposażenie ruchome bloku operacyjnego – informuje szpital w mediach społecznościowych.
To kolejny krok na drodze wyposażania CZMiD w nowoczesny i niezbędny sprzęt. Do tej pory na ten cel wydano ok. 47,5 mln zł.