Brzmienia jak w raju! Muzyka dawna zabrzmiała w Filharmonii Gorzowskiej (WIDEO)

W murach filharmonii na co dzień takich brzmień raczej nie usłyszysz. Dlatego było to wyjątkowe wydarzenie. Czwartkowe koncerty zainaugurowały kolejną edycję festiwalu Muzyka w Raju. – Namówienie Filharmonii Gorzowskiej do współpracy nie było trudne, bo dyrektor muzyczny jest klawesynistą… Uśmiecha się organizator festiwalu Cezary Zych.

Wszyscy znamy „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, ale już tylko bardziej wtajemniczeni wiedzą, że te cztery słynne koncerty skrzypcowe stanowią zaledwie 1/3 cyklu 12 koncertów zebranych w cyklu „Il Cimento dell’armonia e dell’invemzione”.


Muzyczne skarby nieodkryte


Pozostałych 8 koncertów nigdy nie zdobyło popularności „Czterech pór roku”, a szkoda, bo są wśród nich utwory mogące pretendować do miana barokowych hitów. Koncert inaugurujący festiwal w Gorzowie Wlkp. prezentował te mniej znane kompozycje i jest kolejną okazją do spotkania ze znakomitym włoskim skrzypkiem Davide Monti oraz orkiestrą Kore. – Cieszymy się, że już po raz kolejny festiwal Muzyka w Raju ma swoja odsłonę w Gorzowie Wlkp. i chętnie witamy muzykę dawną w murach filharmonii. Ten rok jest wyjątkowy, bo zainaugurowaliśmy festiwalowy cykl, a ze sceny usłyszymy wspaniałych muzyków – mówi Katarzyna Wójtowicz z Filharmonii Gorzowskiej.- Staramy się, żeby miejsca, z którymi jesteśmy w sposób szczególny związani inaugurowały wydarzenie. W 2019 to była Letnica, tym razem Gorzów, następnych latach pewnie Świebodzin, Międzyrzecz albo jakaś inna miejscowość. To jest podkreślenie faktu pewnej nobilitacji muzyki dawnej, wejścia jej nie tylko do wnętrz zabytkowych, ale również do nowoczesnych sal koncertowych. Wyjście do nowej publiczności. Taki był nasz zamysł jeśli chodzi o inaugurację w Gorzowie.
Nie było ciężko namówić filharmonię, aby „wpuściła” muzykę dawną. Trzeba pamiętać, że każda filharmonia ma swój własny profil repertuarowy. Każda musi wewnętrznie, w swoim profilu programowym, znaleźć miejsce dla muzyki dawnej. Bardzo się cieszę, że dla filharmonii było to dość oczywiste. Co nie było takie oczywiste w filharmonii zielonogórskiej. Dzięki temu możemy rozwijać współpracę również dzięki wsparciu samorządu miasta Gorzowa. To są naczynia połączone. Myślę, że to jest bardzo dobry krok i widzimy na całym świecie, że filharmonie otwierają się na środowisko muzyki dawnej – mówi organizator festiwalu Cezary Zych.

W Gorzowie Wlkp. można było wysłuchać utworów w wykonaniu muzyków:
Davide Monti, skrzypce
Agata Habera, skrzypce
Katarzyna Olszewska, skrzypce
Orkiestra Kore
Joanna Boślak-Górniok, klawesyn

Podczas festiwalu „Muzyk w Raju” prezentowana jest świecka i sakralna muzyka średniowieczna, renesansowa i barokowa, od 2011 również klasyczna i romantyczna. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Muzyki Dawnej Canor.

Melomani zachwyceni

Grażyna Poczułowska i Celina Głodek z Gorzowa Wlkp. -Interesujemy się muzyką dawną od dawna. Nie przeoczymy żadnego koncertu w filharmonii gorzowskiej. Wcześniej jeździłyśmy do Jordanowa Paradyża na ten sam festiwal. Jesteśmy namiętnymi słuchaczkami drugiego programu Polskiego Radia, gdzie można na co dzień usłyszeć dużo koncertów właśnie muzyki dawnej z pięknymi komentarzami, które pozwalają świadomie odbierać ten rodzaj muzyki. Słuchamy w ogóle każdej muzyki, ale szczególnie muzyka dawna jest bliska naszemu sercu.

Lidia Przybyłowicz z Gorzowa Wlkp. -Od wielu lat jeździmy z przyjaciółmi do Paradyża na wszystkie koncerty. Od kilku lat pan Cezary Zych, dyrektor festiwalu, nawiązał współpracę z gorzowską filharmonią ku radości wielu mieszkańców. Jeżeli tu są koncerty to korzystamy z tego. Naturalnie te same koncerty można będzie usłyszeć w Paradyżu. Niemniej jednak wspieramy w ten sposób filharmonię i akcentujemy, że się cieszymy z tego, że ten rodzaj muzyki i tak ważny festiwal zawitał do Gorzowa.


Teresa i Janusz Stankiewicz z Gorzowa Wlkp. -Z okazji naszej rocznicy ślubu postanowiliśmy przyjść na koncert do filharmonii w Gorzowie i nie musimy jechać do Paradyża. Ten sam koncert będzie w Paradyżu. Tak przypadkiem wyszło.


Jest kilka miejsc koncertów: Letnica k. Zielonej Góry – Gorzów Wlkp. – Świebodzin – Międzyrzecz – Jerzmanowa Paradyż/Gościkowo.
W dniach od 4 do 10 sierpnia oraz w dniach 14 i 15 sierpnia koncerty festiwalu odbędą się w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej a w dniach od 11 do 13 oraz od 16 do 21 sierpnia w Paradyżu-Gościkowie.


– W naszym rajskim regionie muzyka dawna rozbrzmiewa już od 20 lat. Z każdym rokiem obserwuję jak wielu słuchaczy, widzów uczestniczy, zaprzyjaźnia się z tą muzyką i muzykami, jak do organizacji tych wydarzeń garną się samorządy… Ta impreza wspaniale się rozwija, jest znakomitą wizytówką Lubuskiego, a jak na ten rozmach nasze dofinansowanie jest niewielkie, 145 tys. zł – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Wykonawcy tegorocznej edycji festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespoły La Morra i Arparla, consort fletów prostych Brouillamini i soliści występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Lucile Boulanger, Maria Christina Cleary, Marc Mauillon, Lisandro Abadie, Cyril Auvity, Sara Johnson Huidobro i Davide Monti.

W czasie festiwalu odbędzie się ponad 40 koncertów, a programy większości z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od wczesnego średniowiecza po muzykę późnego baroku. Obok dzieł tak znanych koncerty skrzypcowe z cyklu „Il Cimento dell’armonia e dell”invenzione” A. Vivldiego (tym razem bez „Czterech pór roku”), Concerti Grossi z op. 6 J.F. Haendla czy „Kunst der Fuge” J.S. Bacha usłyszymy wiele utworów, które stanowią rzadkość nie tylko na polskiej scenie muzyki dawnej.

Bilety na koncerty dostępne będą w Internecie oraz bezpośrednio przed koncertami. Informacji na ten temat należy szukać na stronie internetowej festiwalu: www.muzykawraju.pl.

Między 4 a 13 listopada 2022 odbędzie się internetowa część festiwalu, w trakcie której zaprezentowane zostaną filmy powstałe w sierpniu oraz premierowe nagrania koncertów, które miały miejsce w czasie wcześniejszych edycji festiwalu.

Patronem medialnym festiwalu jest Lubuskie Centrum Informacyjne.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

konferencja współpracy teatrów

Teatr i teatr, Zielona Góra i Cottbus

W czwartek, 17 lipca 2024, dyrektor Robert Czechowski oraz dyrektor i reżyser Reinhart Drogla uścisnęli dłonie, oficjalnie przypieczętowując porozumienie o artystycznej współpracy. Lubuski Teatr w

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content