Fundusze Europejskie pomagają szkołom w rozwoju i integracji (WIDEO)

Pasowanie pierwszoklasistów w Zespole Szkół w Bogdańcu
Tysiące małych Lubuszan rozpoczęło nowy rok szkolny. Zaglądamy do Szkoły Podstawowej w Bogdańcu. 241 uczniów i aż pięć oddziałów przedszkolnych. W szkole i przedszkolu dzieci z Ukrainy. – Zintegrowaliśmy się prze te miesiące – mówią nam nauczyciele. Unia Europejska pomaga w tworzeniu nowych miejsc w placówkach oświatowych.

Stres jest – mówi nam mama jednej z uczennic klasy pierwszej w Szkole Podstawowej w Bogdańcu. Nic dziwnego, dziewczynka po raz pierwszy przekroczyła dziś szkolne mury, a do przedszkola chodziła gdzie indziej. – Wiemy, że to dla was stresujący dzień, dla wielu z was to nowa szkoła. Witamy z uśmiechem bo jesteśmy tu dla was. Cieszy nas gwar, szkoła jest dla uczniów. Mam nadzieję, że będzie nam dane słuchać tego gwaru i że pandemia nie zamknie nas w domach – mówiła dyrektor Małgorzata Reks podczas rozpoczęcia roku szkolnego.

Ważne wsparcie

Szkoła Podstawowa w Bogdańcu od dziś jest już zespołem szkolno-przedszkolnym. Wszystko dlatego, że tak się rozrosła. – W 2017 roku mieliśmy nabór do pierwszej grupy przedszkolnej. Było kilkanaścioro dzieci. Potem dzięki dotacji na utworzenie i doposażenie miejsc przedszkolnych utworzyliśmy więcej oddziałów. Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy obecnie 110 dzieci w pięciu oddziałach z pomocą funduszy europejskich – mówi dyrektor Małgorzata Reks. – Każdy rok to nowe wyzwania. Mamy nadzieję, że nie będzie w tym roku nauki zdalnej. Jest lekki stres, nie tylko u rodziców – mówi Justyna Forjasz, nauczyciela ze szkoły w Bogdańcu. – Cieszymy się, że w mijającej perspektywie finansowej tak wiele placówek korzystało z dotacji na utworzenie miejsc przedszkolnych. Tylko w ten sposób umożliwiamy powrót na rynek pracy rodzicom. Chodzi o setki miejsc w lubuskich miastach i gminach – mówi wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Szkoła realizuje także kilka projektów miękkich, chodzi o zajęcia dodatkowe. – Ciągle cierpimy na braki jeśli chodzi o pomoc psychologiczną. Po prostu nie ma tak wielu specjalistów, którzy mogliby się podjąć pracy w szkołach. Dzieci mogą jednak liczyć na naszych pedagogów i życzliwych wychowawców – mówi dyrektor. Pomoc psychologiczną oferują powiatowe i miejskie poradnie psychologiczno – pedagogiczne.

Znaleźli wspólny język

-Do naszej szkoły uczęszcza 241 dzieci. W tym dzieci z Ukrainy – mówi dyrektor szkoły. – Jak nam mówią nauczyciele i rodzice ta integracja polsko – ukraińska nastąpiła bardzo szybko. Dzieci lepiej sobie poradziły z nową sytuacją niż dorośli. To zabawy nie trzeba znać języka, porozumiewali się gestami – mówi wicewójt gminy Bogdaniec Rafał Deptuła.

Dla placówek w całym regionie wojna na Ukrainie była sporym wyzwaniem. Musiały przyjąć pod swój dach dzieci uchodźców wojennych. Tylko w Bogdańcu to 40 dzieci. W Gorzowie naukę we wszystkich typach szkół rozpocznie 16 618 uczniów, 1 150 to pierwszoklasiści. W gorzowskich szkołach także będą uczniowie z Ukrainy; dokładnie 368, z czego prawie połowa (179) rozpocznie edukację w pierwszej klasie. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego wspiera placówki, które przyjęły obywateli Ukrainy rzeczowo, w postaci wyprawek oraz poprzez realizację projektów systemowych i grantów dla organizacji pozarządowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content