Ośrodek Integracji Społecznej w Zielonej Górze z dodatkowym wsparciem na rozbudowę (WIDEO)

„Jestem bardzo wdzięczna za zaufanie, bo bez tych projektów nie moglibyśmy funkcjonować, to miejsce by się tak nie rozbudowało i nie moglibyśmy tak pomagać drugiemu człowiekowi”– mówi wiceprezes Danuta Krojcig.

Zielonogórski Ośrodek Integracji Społecznej w maju otrzymał z urzędu marszałkowskiego 2 mln 200 tys. zł na rozbudowę swojej siedziby. Teraz, po kilku miesiącach, dla samego ośrodka oraz jego włodarzy pojawiła się kolejna dobra wiadomość – władze województwa przekazały informację, że projekt, którego łączna wartość wynosi ponad 6 milionów złotych, otrzyma dodatkowe 2 mln 100 tys. złotych!

-Wszystko to robimy po to, by nasz region, województwo lubuskie, było przyjazne starzeniu się. Realizujemy politykę społeczną w ramach naszych programów i strategii rozwoju województwa. Działamy w sposób nowoczesny, poprzez partycypację, włączanie się oraz opiekę. Staramy się znajdować i zabezpieczać środki finansowe na włączanie seniorów do aktywności w życiu społecznym i publicznym. Mamy nawet obywatelski program senioralny, gdzie dajemy małe granty uniwersytetów trzeciego wieku czy organizacji pozarządowych, które w bardzo ambitny sposób realizują świetne pomysły – mówiła podczas konferencji prasowej marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dodatkowe dofinansowanie dzięki środkom Unii Europejskiej

Cała inwestycja dotycząca rozbudowy Ośrodka Integracji Społecznej nie byłaby możliwa bez funduszy europejskich. Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa, wskazywał, że rzutem na taśmę udało się wywalczyć te dodatkowe ponad 2 mln zł.

-To są pieniądze pochodzące z tej mijającej już perspektywy Unii Europejskiej. Pozostało ich już niewiele, ale dzięki różnego rodzaju zabiegom, przesunięciom i poszukiwaniom oszczędności, udało nam się „wyszarpać” kwotę ponad dwóch milionów złotych. Dzięki temu łączne dofinansowanie do tego projektu wyniesie 4 mln 300 tys. zł. i ta inwestycja będzie mogła być zrealizowana bez żadnego problemu – podkreśla Jabłoński.

Chcemy po prostu pomagać ludziom

-Te pieniądze pozwalają nam ustabilizować tempo budowy i oddać budynek do użytku już w czerwcu przyszłego roku – mówi Danuta Krojcig, wiceprezes zarządu Ośrodka Integracji Społecznej.

Ośrodek jest zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym ukierunkowanym na pomoc osobom starszym. Dzięki rozbudowie o dodatkową część będzie mógł przyjąć więcej pacjentów, łącznie 70 osób.

-To już będzie naprawdę duża placówka. Musimy myśleć o sporej reorganizacji. Na szczęście już jesteśmy w trakcie tych wszystkich zmian, więc jesteśmy spokojni. My chcemy po prostu pomagać ludziom – dodała Krojcig.

Czy ta pomoc z biegiem lat będzie jeszcze szersza? Krojcig opowiada nam również o planach na dalszą przyszłość ośrodk.

-Jeżeli chodzi o nasze marzenia to powiem wprost: chcielibyśmy stworzyć centrum geriatryczne. Gdy przyjdzie do nas senior, będziemy mogli go zdiagnozować, zapewnić opiekę psychologiczną, jak i wszystko to, czego będzie w danej chwili potrzebował. Najważniejsze będzie to, by senior, pacjent, nie musiał korzystać z wielu placówek, tylko w jednym miejscu miał zagwarantowaną całą niezbędną opiekę, od początku do końca.

Materiał filmowy:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content