Wrześniowa sesja sejmiku. O oświacie, drogach, budżecie i o… rynnie (WIDEO)

Przewodniczący lubuskiego sejmiku Wacław Maciuszonek
Wrześniowa sesja lubuskiego sejmiku zapowiadała się na jedną z tych spokojnych. Jednak okazało się, że już podczas głosowania porządku obrad pojawiły się emocje. Najbardziej burzliwie dyskutowano nad sytuacją Odry, ale o tym piszemy w osobnym materiale.

Najpierw były uśmiechy, oklaski i uściski dłoni. Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek wręczyli „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Wyróżnienia odebrali: dr Jürgen Walter Murach oraz dr Grzegorz Biszczanik. Pierwszy to niemiecki polityk zaangażowany w polsko-niemiecką politykę transportową, drugi to historyk regionalista zajmujący się dziejami Środkowego Nadodrza, a Zielonej Góry szczególnie.

Oświata pełna kontrowersji

Przy dyskusji o punktach programu sesji dyskutowano o formie przedstawiania interpelacji i zapytań. Dwoje radnych było zwolennikami publicznej ich prezentacji. Przyjęcie „Raportu o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej w województwie lubuskim w roku 2021” nie budziło większych kontrowersji. Radni pochylili się natomiast nad „Informacją Lubuskiego Kuratora Oświaty o organizacji roku szkolnego 2022/2023 w szkołach i placówkach oświatowych województwa lubuskiego”.

Ewa Rawa, lubuska wojewódzka kurator oświaty zaczęła swoje wystąpienie od podziękowań dla nauczycieli, dyrektorów szkół, samorządoów za trudny miniony rok, który stał pod znakiem pandemii i kryzysu uchodźczego.

– Rozpoczęty właśnie rok stoi z kolei pod znakiem zmian w oświacie, zmiany karty nauczyciela, zasad awansu zawodowego, sposobu oceniania nauczycieli, pojawiają się nowe przedmioty i podstawy programowe – informowała kurator. – Mamy 1234 szkoły i placówki oświatowe, działające samodzielnie lub w zespołach. Rozpoczęliśmy dopiero pracę w tym roku, wiele informacji będziemy gromadzić. W wielu szkołach zostały przeprowadzone remonty, są przygotowane, zajęcia prowadzone są zgodnie z planem.

Radni pytali przede wszystkim o sprawy kadrowe. Tutaj również potrzeba czasu, aby ocenić stan posiadania lubuskiej oświaty. Na razie 66 proc. szkół i przedszkoli ma pełną obsadę, brakuje jednak nauczycieli języka angielskiego, pedagogów specjalnych, psychologów i nauczycieli wychowania przedszkolnego. To są również „branże”, o które najczęściej piszą dyrektorzy szkół, proszący o możliwość zatrudnienia nauczycieli bez kwalifikacji. Przy tego rodzaju dyskusji nie mogło zabraknąć rozmowy o nauczycielskich płacach, które rosną głównie na papierze. Z kolei radna Wioleta Haręźlak podkreśliła, że największe braki są wśród nauczycieli zawodów.

Rozmawiano również o przepełnieniu liceów, braku podręczników do nauki polskiego dla uczniów z Ukrainy, a także o słynnym i kontrowersyjnym podręczniku do nauki historii i teraźniejszości. W tym przypadku większość radnych wierzy w rozsądek nauczycieli przy wyborze podręcznika, chociaż jeden z radnych zachęcał do kupna właśnie kontrowersyjnej publikacji. Marszałek Elżbieta Anna Polak poprosiła o informacje dotyczące wysokości zarobków młodych nauczycieli, którzy właśnie ukończyli studia. Przekazała również, że samorząd województwa lubuskiego w tegorocznym budżecie dokłada 6 mln zł do subwencji oświatowej, która wynosi 18 mln zł.

O zdrowiu i… rynnie

Czym jeszcze zajmowali się radni? Informacją o sytuacji finansowej jednostek ochrony zdrowia i podmiotów leczniczych w pierwszym półroczu tego roku, kontraktami terytorialnymi w 2021 roku, zasadami, trybem i harmonogramem opracowania aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030.

Nieco dyskutowano o zasadach przyznawania przez województwo lubuskie stypendium studentom kształcącym się na szkoleniach podyplomowych z psychologii klinicznej oraz psychoterapii oraz regulaminem przyznawania stypendiów dla uczniów szczególnie uzdolnionych klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących w województwie lubuskim w roku szkolnym 2022/2023. Padła propozycja stworzenia jednolitego systemu. Kolejne punkty to likwidacja filii nr 13 przy ul. Osadniczej 3 oraz filii nr 17 przy ul. Małyszyńskiej 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia do kategorii drogi wojewódzkiej odcinka drogi powiatowej przebiegającej w granicach administracyjnych Zielonej Góry i w sprawie powierzenia gminie Lubiszyn prowadzenia części zadania publicznego województwa w zakresie dróg publicznych. Radni pozbawili też kategorii dróg wojewódzkich drogi wojewódzkiej nr 170 relacji Przeborowo – Drawiny – Nowe Bielice i powierzyli organizację publicznego transportu zbiorowego na liniach użyteczności publicznej Szprotawa – Rusinów – Nowa Sól oraz Szprotawa – Długie – Nowa Sól.

To była pracowita sesja.. Podjęto również uchwałę w sprawie obszaru chronionego krajobrazu o nazwie „Rynna Paklicy i Ołoboku”, w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej województwa lubuskiego na 2022 rok, dokonania zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Lubuskiego na lata 2022-2039, udzielenia gminie Cybinka pomocy finansowej, udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego. Tutaj chwilę rozmawiano o kluczu przyznawania takiego wsparcia i o roli lubuskiej rady samorządowej

Koniec wieńczy dzieło. Jakby klamrą spinającą początek i koniec tej sesji były Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Radni zdecydowali się je przyznać Arkadiuszowi Antczakowi, Janowi Frydrykowi, Andrzejowi Udzieli, Klubowi Kiwanis „ADSUM” Zielona Góra…

Całą sesję można obejrzeć tutaj:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content